Ogórki szklarniowe na nowy sezon

Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe (12–13 września, Gołuchów) to doskonała okazja zaprezentowania nowych odmian m.in. producentom ogórków szklarniowych.

Ogórki typu midi
Najnowszą propozycją z hodowli firmy Rijk Zwaan jest Medora RZ F1 (fot. 1). Odmiana jest polecana do uprawy od wczesnej wiosny (z nasadzeń od stycznia) do jesieni. Nadaje się do wszystkich systemów uprawy oraz obiektów różnego typu. Rośliny mają otwarty pokrój i nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Żebrowane owoce o długości 18– 22 cm (nie przerastają na długość) są intensywnie zielone, błyszczące.


Fot. 1. Żebrowane owoce Medora RZ F1 są intensywnie zielone, błyszczące

Wojciech Wasiak, specjalista z firmy Rijk Zwaan, do uprawy na nadchodzący sezon polecał także znaną i sprawdzoną odmianę Meleas RZ F1. Jest to propozycja do uprawy wczesną wiosną (sadzenie od połowy grudnia) i jesienią. Owoce o długości 20–24 cm wyróżniają się wysoką jakością. Są intensywnie zielone, żebrowane, twarde, o małej komorze nasiennej i wyjątkowym smaku.

Firma Enza Zaden promowała nowego mieszańca testowanego pod numerem E23M.2262 F1 (fot. 2). Jak informował Piotr Pietrzak z tego przedsiębiorstwa, odmiana jest rekomendowana do uprawy w cyklach wiosennym (od stycznia) i jesiennym. Jej głównymi zaletami są wczesność i wysoka jakość owoców (długości do 25 cm). Odmiana równomiernie plonuje i nie ma tendencji do zrzucania zawiązków.


Fot. 2. Nowa odmiana E23M.2262 F1 wyróżnia się jakością owoców

Wiosną i jesienią
Na stoisku firmy Toma Seeds można było obejrzeć kilka propozycji hodowli Fito Semillas, m.in. dwie bardzo wczesne odmiany Izmir F1 (fot. 3) i Yecta F1. Pierwszy z mieszańców jest polecany do nasadzeń wczesnowiosennych oraz jesiennych, niezależnie od technologii produkcji. Cylindryczne, lekko karbowane owoce o długości 18–20 cm są ciemnozielone, wyrównane, odznaczają się dobrą trwałością po zbiorze.


Fot. 3. Ciemnozielone, wyrównane owoce bardzo wczesnej odmiany Izmir F1

Z kolei Yekta F1 jest rekomendowana do upraw całorocznych z nasadzeń w grudniu i styczniu. Odmiana toleruje niską intensywność światła, a jej owoce osiągają długość 19–22 cm. Jak informował reprezentujący ww. hodowcę w Polsce Tomasz Marasik z firmy Toma Seeds, w testach są nowe odmiany, m.in. z odpornością na mączniaki prawdziwego i rzekomego.
 
[NEW_PAGE]Firma Hazera promowała na targach odmianę Nikifor F1 (fot. 4). Mieszaniec jest przeznaczony do uprawy w cyklach wiosennym (nasadzenia od 15 lutego) i jesiennym (sadzenie do 15 sierpnia). Jak tłumaczył Janusz Gajzler reprezentujący tego hodowcę, jest to bardzo plenny mieszaniec o silnym wigorze i otwartym pokroju, wytwarzający niewielką liczbę pędów bocznych, z potencjałem do utrzymania dużej liczby owoców dorastających do właściwych (dla odmiany) rozmiarów. Ciemnozielone owoce o długości 20–23 cm są wyraźnie żebrowane, wyróżniają się mocnym połyskiem, wyrównaniem i trwałością pozbiorczą.


Fot. 4. Nikifor F1 wyróżnia się mocnym połyskiem i trwałością pozbiorczą owoców

Hodowla Yüksel Tohumculuk prezentowała owoce odmiany Cevher F1 (fot. 5). Jak informował Robert Sekrecki z tego przedsiębiorstwa, jest to wczesna odmiana o przewadze cech generatywnych i bardzo dobrej tolerancji na niskie natężenie światła. Ogórki osiągają długość ok. 20 cm. Mieszaniec jest rekomendowany do szklarniowej uprawy w cyklach wiosennym (w lutym i marcu) oraz jesiennym.


Fot. 5. Ogórki mieszańca Cevher F1 osiągają długość 20 cm

Ogórki z krajowej hodowli
Nową kreacją Zakładu Ogrodniczego Przyborów jest Machos F1 (fot. 6). Jak przekazał Grzegorz Kuczyński reprezentujący hodowcę, ta średnio wczesna i plenna odmiana jest polecana do nasadzeń wiosennych (od 15 lutego) i jesiennych. Silne rośliny są przejrzyste, wytwarzają nieliczne pędy boczne. Ciemnozielone, żebrowane owoce mają długość 21–23 cm.


Fot. 6. Machos F1 to nowa odmiana średniowczesna

Najnowszym mieszańcem ogórka szklarniowego, proponowanym przez firmę W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne jest Hamilton F1. (fot. 7). Odmiana ta charakteryzuje się wczesnością, plennością oraz wysoką jakością owoców. Nadaje się do uprawy w każdym terminie. Rośliny mają silny system korzeniowy i tworzą umiarkowaną liczbę pędów bocznych. Ciemnozielone owoce o długości 19–24 cm są cylindryczne, z widocznym żebrowaniem i mocnym połyskiem.


Fot. 7. Hamilton F1 – nadaje się do uprawy w każdym terminie

Anna Maciejuk
Fot. 1-6 A. MAciejuk, fot. 7. D. Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOdszedł dr inż. Jacek Marcinkowski
Następny artykułPszczele produkty lubimy od 9 tys. lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.