Papryka na nowy sezon

Podczas licznych imprez plenerowych, zorganizowanych jesienią ub. r. firmy hodowlano-nasienne prezentowały swoje oferty, polecając odmiany warzyw do uprawy w obecnym sezonie. Poniżej krótki przegląd najnowszych lub najbardziej interesujących, według hodowców, odmian papryki do uprawy pod osłonami z ofert wybranych przedsiębiorstw.

Klasyczny blok
W ofercie firmy Clause standardem w tym segmencie jest znana producentom wczesna odmiana Salomon F1. Jej rośliny cechują się silnym wzrostem i luźnym pokrojem, dzięki czemu owoce nie zakleszczają się między pędami i ułatwiony jest ich zbiór z szypułką. Średniej wielkości, grubościenne owoce są twarde, wyrównane, tolerancyjne na mikrospękania skórki. Równomiernie wybarwiają się na intensywnie czerwono z połyskiem. Nowością w typie mieszańca Salomon F1 jest Murano F1. Ta wczesna, obficie plonująca odmiana zapowiada się bardzo obiecująco. Owoce są nieco większe i dłuższe niż u odmiany Salomon F1, mają płytkie zagłębienie kielichowe i odznaczają się wysoką jakością. Doskonale nadają się do pakowania w kartony. Inną propozycją tego hodowcy jest średnio wczesny mieszaniec Atlas F1. Odmiana tworzy duże, szerokie owoce (9 x 8,5 cm) o grubych ściankach i masie ok. 250 g, które wybarwiają się w fazie pełnej dojrzałości na intensywnie czerwono z połyskiem. Ten mieszaniec, odznaczający się dużą plennością i zdrowotnością, jest dedykowany do uprawy w niskich i wysokich tunelach foliowych.

Producentom papryki firma Rijk Zwaan poleca trzy kreacje o czerwonych owocach typu blok – Traviatta F1, Sondela F1 i Mazurka F1 – przydatne do uprawy w tunelach i szklarniach w różnych podłożach. Dwie pierwsze to propozycje do uprawy od lutego do jesieni (dobrze wiążą owoce również latem w czasie upałów). Wysokie rośliny mają luźny pokrój i silny system korzeniowy. Owoce odmiany Traviatta F1 osiągają masę 220–270 g, a mieszańca Sondela F1 są nieco większe (280–300 g). Ich zbiór jest ułatwiony dzięki temu, że nie wrastają w rozgałęzienia pędów, a szypułka owocowa lekko pęka w kolanku. Mieszaniec Traviatta F1 wyróżnia się odpornością na Verticillium spp. oraz suchą i mokrą zgniliznę owoców. Mazurka F1 to z kolei odmiana dedykowana do uprawy w dwóch cyklach – wiosną i jesienią. Ze względu na doskonałą zdrowotność i silny system korzeniowy, możliwa jest także uprawa przedłużona w szklarni w podłożach inertnych. Bardzo ciężkie, grubościenne owoce o błyszczącej skórce odznaczają się wysoką jakością. Można je zbierać zielone bądź po wybarwieniu na czerwono.

Najnowszą propozycją firmy Enza Zaden jest mieszaniec pod numerem E 2391 F1 (fot. 1). Jest to wczesna odmiana o owocach typu blok (200–250 g), wybarwiających się w fazie dojrzałości fizjologicznej na ciemnoczerwono. Ich ścianki są grube, mięsiste, a błyszcząca skórka nie ma skłonności do pękania. Odmiana równomiernie zawiązuje owoce przez cały okres produkcji.

E2391 F1

Wielokolorowe oferty
Kreacje o różnej barwie owoców można znaleźć m.in. w asortymencie odmian oferowanych pod markami Seminis i De Ruiter przez koncern nasienny Monsanto. Nowe propozycje papryki czerwonoowocowej to odmiany Aifos F1 i Pedrosas F1. Pierwszy mieszaniec cechuje się silnym i szybkim wzrostem. Grubościenne owoce średniej wielkości (10 x 10 cm) łatwo i szybko wybarwiają się na intensywnie czerwono. Są bardzo wyrównane i twarde, dobrze znoszą transport i długo zachowują wysoką jakość. Pedrosas F1 to wczesna, plenna odmiana o dość wysokich roślinach, odznaczających się silnym wzrostem i otwartym pokrojem (owoce nie zakleszczają się między pędami). Mieszaniec dobrze znosi niską temperaturę w uprawie. Średniej wielkości owoce (średnio 8,5 x 10 cm) wyróżniają się atrakcyjnym kształtem (lekko zwężają się do dołu), ciemnoczerwoną barwą i wysoką jakością (są twarde i trwałe). Obie odmiany są polecane dla producentów uprawiających paprykę na potrzeby supermarketów, na eksport oraz zaopatrzenie rynku lokalnego.

Spośród kreacji o żółtych owocach hodowca poleca dwa wczesne i plenne mieszańce Shanghai F1 oraz Tallante F1. Owoce pierwszej odmiany osiągają masę ok. 200 g. Cechują się dużym wyrównaniem, tolerancją na spękania i cętkowatość fizjologiczną skórki. Druga z odmian tworzy 3 lub 4-komorowe owoce o średniej masie 250 g. Są one grubościenne, zaopatrzone w średniej długości szypułkę. Odznaczają się wysoką jakością – są twarde, trwałe, wyrównane, intensywnie, atrakcyjnie wybarwione.


[NEW_PAGE]Producentom zainteresowanym uprawą papryki o pomarańczowych owocach, firma Monsanto proponuje kreacje Paramo F1 i Maximalia F1. Owoce pierwszego mieszańca są grubościenne (ścianka owocu grubości ok. 1 cm), ważą 200–250 g i wyróżniają się doskonałym, słodkim smakiem. Odmiana łatwo zawiązuje owoce, jest wczesna i bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych i szklarniach na wszystkich typach podłoży. Maximalia F1 tworzy owoce, które w fazie dojrzałości fizjologicznej mają pomarańczową, mocno błyszczącą barwę. Są one duże (180–220 g), wyrównane, twarde i smaczne, długo zachowują świeżość.

Firma Nickerson-Zwaan rekomenduje m.in. czerwonoowocowego mieszańca Ruberto F1 (fot. 2). Jest to średnio wczesna odmiana o umiarkowanym wigorze. Owoce o wymiarach 10 x 11 cm i masie 200–250 g są twarde, ciężkie, grubościenne. Wybarwiają się na ciemnoczerwono. Stanowią produkt wysokiej jakości do sprzedaży na rynku warzyw świeżych oraz na eksport. Spośród odmian żółtoowocowych warto zwrócić uwagę na bardzo wczesnego mieszańca Sollie F1 (fot. 3). Jego owoce wybarwiają się z ciemnozielonego koloru na żółto z połyskiem. Osiągają masę 180–210 g i wymiary 9 x 10 cm. Mają bardzo grube ścianki, są twarde, długo zachowują doskonałą jakość. Odmiana, ze względu na wielkość i jakość owoców, polecana jest na eksport oraz do różnokolorowych zestawów.

Ruberto F1

Sollie F1, fot. A. Andrzejewska

Wiele znanych i cenionych przez producentów odmian oferuje firma Syngenta. Aquila F1 to propozycja o czerwonych owocach. Tego mieszańca cechuje bardzo dobre wiązanie owoców przez cały sezon uprawy, bez tendencji do zakleszczania się między pędami. Owoce są wyrównane, ciemnoczerwone, o gładkiej, błyszczącej skórce, bez tendencji do mikrospękań.

Spośród kreacji żółtoowocowych hodowca poleca m.in. odmiany Limone F1 i Gepard F1. Są to propozycje do uprawy w tunelach foliowych. Pierwszy mieszaniec cechuje się umiarkowanym wigorem i otwartym pokrojem roślin, co ułatwia prace pielęgnacyjne i ochronę plantacji. Grubościenne, jaskrawożółte owoce (150–160 g) są kształtne i wyrównane, z tolerancją na suche spękania skórki. Odmianę Gepard F1 wyróżniają wczesność i wysoki udział plonu handlowego. Owoce są nieco większe niż u odmiany Limone F1 i łatwo odrywają się od rośliny.

Limone F1

[NEW_PAGE]O kremowych owocach
Firma Nongwoo Bio (reprezentowana w Polsce przez przedsiębiorstwo Rol-spec) poleca dwie kreacje o kremowych owocach – wczesną i plenną odmianę Silver Star F1 o owocach osiągających masę 160−180 g oraz nowego mieszańca Silver Bell F1 (09 SPE 4765 F1). Ta druga propozycja tworzy owoce typu blok, niewielkich rozmiarów, ale bardzo ciężkie (200–240 g), o grubej, mięsistej ściance i odpornej na mikrospękania skórce. – Owoce, począwszy od niewielkich zawiązków do pełnej dojrzałości zbiorczej, utrzymują kremową barwę. Z tego względu można je zbierać nawet niedorośnięte, dlatego odmianę tę określam jako ekstremalnie wczesną – informował Piotr Zawada z firmy Rol-spec. Mieszaniec jest rekomendowany do nasadzeń w nieogrzewanych tunelach i w polu bez osłaniania. Średnio wysokie rośliny wymagają podpór. 

Bobita F1 i Bibic F1 to dwie propozycje z hodowli firmy Duna-R (wyłącznym dystrybutorem w naszym kraju jest firma AlterPlant) o owocach typu blok w kolorze białokremowym. Odmiana Bobita F1 jest polecana do uprawy przede wszystkim w tunelach foliowych. Wytwarza grubościenne, regularnego kształtu owoce z długą szypułką, które w pełni dojrzałości fizjologicznej przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Osiągają one masę 180–200 g, są trwałe i bardzo smaczne. Doskonale nadają się do sprzedaży na rynku warzyw świeżych oraz na eksport.

Mieszaniec Bibic F1 może być uprawiany w tunelach foliowych oraz w polu. Jego owoce ważące ok. 160 g mogą być zbierane jako białokremowe, jak również w fazie pełnej dojrzałości fizjologicznej, gdy wybarwią się na czerwono. Odmiana odznacza się plennością. Owoce mogą być przeznaczane na eksport, stanowią także cenny surowiec dla przetwórstwa (marynowanie i faszerowanie).

Kremową paprykę można znaleźć także w ofercie firmy Yuksel Seeds (przedstawicielem w Polsce jest firma Fux-Flora). Odmiana Cila F1 tworzy rośliny o zwartym pokroju i średnim wigorze. Są one bardzo plenne i mają dużą tolerancję na niską temperaturę. Duże, grubościenne owoce osiągają wymiary 10 x 12 cm i masę 180–220 g, zazwyczaj mają 3 lub 4 komory. Są trwałe, bez skłonności do pękania czy powstawania mikrospękań skórki. Ich atrakcyjna, jasnokremowa barwa w fazie dojrzałości fizjologicznej zmienia się na jaskrawoczerwoną. Odmiana jest polecana do uprawy wiosennej i letniej, równomiernie zawiązuje owoce przez cały okres uprawy.

W tunelach i w polu
Kilka interesujących nowości pojawiło się w portfolio firmy Fito Semillas (hodowcę tego reprezentuje w Polsce firma Toma Seeds). Nową propozycją do uprawy w tunelach foliowych jest wczesny mieszaniec Abadia F1. Jej grubościenne owoce typu blok o masie 300–350 g są ciemnobordowe, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości zbiorczej mogą pozostawać na roślinach nawet przez 2–3 tygodnie, „oczekując na opłacalną cenę”. Rośliny mają silny wigor i mocny system korzeniowy. Dobrze zawiązują owoce niezależnie od warunków pogodowych i obciążenia roślin owocami. Długie szypułki owocowe ułatwiają zbiór. Do uprawy w tunelach nieogrzewanych oraz w polu bez osłaniania można polecić kolejne nowe kreacje – Marco F1 i Marbella F1. Pierwsza z odmian to wczesna propozycja o owocach przebarwiających się na czerwono. Niskie, rozłożyste rośliny mają silny wigor i luźny pokrój. Duże owoce (220–250 g) o grubych ściankach są wyrównane, twarde, trwałe i wyjątkowo smaczne. Marbella F1 to z kolei średnio późna odmiana, o owocach typu blok (200–220 g), które początkowo są białożółte, następnie kremowe, a po osiągnięciu dojrzałości fizjologicznej – żółte. Owoce mają grube ścianki oraz gładką, błyszczącą skórkę. Są wyrównane przez cały okres produkcji (nie drobnieją latem). Ze względu na twardość i trwałość owoców, odmiana jest przydatna do dalekiego transportu.

Anna Maciejuk, Katarzyna Kupczak

Artykuł pochodzi z numeru 12/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł42 mld euro na realizację WPR w Polsce
Następny artykułOsmantus różnolistny

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.