Papryka, ogórki, oberżyna – czyli propozycje do tuneli…

…zaprezentowano podczas spotkania zorganizowanego pod koniec listopada ub.r. w Pobiedniku Wielkim.

Piotr Zawada z firmy Rol-spec przedstawił kilka propozycji hodowlanych z oferty koreańskiej firmy Nong Woo Bio. Zwrócił uwagę m.in. na wczesną i plenną odmianę papryki Silver Star F1 o kremowych owocach, osiągających masę 160−180 g. Mieszaniec ten odznacza się dużą odpornością na niską temperaturę. Obecnie w testach znajduje się nowa odmiana pod numerem 09SPE4765 F1 (fot. 1). Jest to średnio wczesna propozycja o owocach wybarwiających się na kremowożółto z połyskiem. Osiągają one masę 250−300 g i nie mają skłonności do mikrospękań skórki. Prelegent polecał także nową partenokarpiczną odmianę ogórka Baronet F1 o grubobrodawkowych, ciemnozielonych owocach. Jak informował, głównymi zaletami tego mieszańca są duża zdrowotność i plenność. Odmiana jest przydatna do uprawy pod osłonami i w polu bez osłaniania.

Tomasz Marasik z firmy Toma Seeds omówił odmiany z hodowli hiszpańskiej firmy Fito Semillas. Oprócz znanych już i cenionych przez producentów odmian papryki czerwonoowocowej, takich jak Mito F1 (o owocach ok. 250-gramowych), Carisma F1 (300-g owoce), Collado F1 i Navas F1 (owoce obydwu odmian osiągają masę ok. 220 g), wyróżnił mieszańca Olvera F1 o czerwonych, 220-g owocach typu blok, odznaczającego się dużą plennością (fot. 2).


Fot. 2. Intensywnie czerwone owoce odmiany Olvera F1

W ofercie odmian papryki o czerwonych owocach typu blok jest też kilka nowości, m.in. wczesny mieszaniec Cayetano F1 oraz średnio wczesne odmiany Sanabria F1 i Abadia F1. Owoce pierwszej z odmian osiągają masę ok. 250 g, drugiej – 300 g, a trzeciej dorastają do 350 g. Jak informował wykładowca, mieszaniec Abadia F1 jest szczególnie ceniony za wysoki plon i jakość grubościennych, twardych owoców oraz za otwarty pokrój roślin, dzięki czemu owoce nie zakleszczają się między pędami. Z odmian papryki żółtoowocowej prelegent zwrócił uwagę na znane już propozycje, jak np. Bernal F1, Olite F1 czy Lores F1. Godny uwagi jest również plenny mieszaniec Marbella F1 o grubościennych owocach, osiągających masę ok. 200 g i wybarwiających się w fazie dojrzałości zbiorczej na kremowo. T. Marasik polecał także odmianę o owocach stożkowych Ciruse F1, która wyróżnia się wysoką plennością i bardzo dobrym zawiązaniem owoców w całym sezonie produkcyjnym. Interesujące mogą być też odmiany papryki typu Lamuyo, o wydłużonych owocach, np. mieszaniec Ticino F1 o czerwonych, ok. 400-gramowych owocach oraz Sanya F1, której owoce wybarwiają się na żółto i osiągają masę ok. 500 g.

Spośród odmian oberżyny T. Marasik polecał mieszańca Cristal F1 (fot. 3) oraz nową kreację Lima F1. Obie odmiany mają zbliżone cechy – są tolerancyjne na spadki temperatury i dobrze zawiązują owoce, które osiągają masę ok. 350 g. Owoce mieszańca Lima F1 mają cylindryczny kształt i ciemniejszą barwę skórki niż u odmiany Cristal F1. Nowością przeznaczoną do uprawy polowej jest natomiast odmiana funkcjonująca pod numerem SF7797 F1. W asortymencie cukinii pojawiły się dwie nowe odmiany o ciemnozielonym zabarwieniu owoców, rekomendowane do uprawy w tunelach foliowych – Milenio F1, oraz w polu − Laria F1. Prelegent zachęcał także producentów do uprawy partenokarpicznej odmiany ogórka Ubeda F1, która jest przydatna do nasadzeń w tunelach foliowych od wiosny do jesieni.

Fot. 3. Owoce mieszańca Cristal F1 osiągają masę ok. 350 g

Odmiany z oferty firmy Enza Zaden przedstawił Bernard Zioło, reprezentujący tego hodowcę. Z odmian papryki czerwonoowocowej zwrócił uwagę na znanego mieszańca Sprinter F1 (fot. 4). Według prelegenta, jest to wczesna i plenna odmiana, która dobrze zawiązuje owoce przez cały sezon produkcyjny. Jej owoce typu blok tworzą 3 lub 4 komory nasienne i w fazie dojrzałości fizjologicznej wybarwiają się na intensywnie czerwono. Są one ciężkie (ok. 400 g) i twarde, bez skłonności do mikrospękań skórki, z szeroką i grubą szypułką. Nowszą propozycją w tym typie jest odmiana Nemalite F1. Rośliny tego mieszańca tworzą nieco niższe, mocniejsze rośliny, o pokroju utrudniającym zakleszczanie się papryki między pędami. Owoce o błyszczącej skórce osiągają masę ok. 250 g i są wyrównane pod względem wielkości przez cały sezon zbiorów. Najnowszą kreacją dedykowaną do uprawy w bieżącym sezonie jest odmiana Devito F1 o owocach wybarwiających się z zielonych na żółte. Są one grubościenne, mają twardy miąższ, masę ponad 200 g i zachowują wyrównaną wielkość w całym cyklu produkcyjnym. Średnio wysokie rośliny tego mieszańca odznaczają się dużym wigorem.

Fot. 4. Na wczesne zbiory proponowano odmianę Sprinter F1

Anna Wilczyńska
Fot. 1, 4 A.Wilczyńska, fot. 2, 3 A.Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 2/2013 Hasła Ogrodniczego

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDwa targowe dni
Następny artykułLista zalecanych odmian zbóż, rzepaku, grochu i ziemniaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.