Papryka z Czarnocina

Jolanta i Jan Małkowie z synem Tomaszem zajmują się produkcją papryki pod osłonami w Czarnocinie k. Radzanowa. We wrześniu br. odwiedziłam ich gospodarstwo, aby zapytać o przebieg mijającego sezonu i obejrzeć testowane odmiany.

Obiekty i odmiany papryki
Papryka jest uprawiana łącznie na 2 ha, w obiektach różnego typu. Dominują tradycyjne tunele o konstrukcji betonowo-stalowej i wymiarach 7,5 x 32 m (fot. 2). W 2013 r. zmodernizowano gospodarstwo, dostawiono wówczas 4 nowoczesne tunele teleskopowe (po 250 m2 każdy; fot. 3) i zblokowany tunel firmy Haygrove (1500 m2, wymiary 7,5 x 50 m; fot. 4). Papryka jest nawadniana i nawożona w systemie fertygacji.


Fot. 2. Tradycyjne tunele o konstrukcji betonowo-stalowej


Fot. 3. Tunele teleskopowe


Fot. 4. Zblokowany obiekt firmy Haygrove

Około 80% powierzchni upraw przeznaczane jest pod nasadzenia mieszańca Yecla F1 (fot. 5) z hodowli firmy Syngenta. Na pozostałym areale ogrodnicy testują inne odmiany, w celu wyboru kilku z nich do uprawy w kolejnych sezonach. W tym roku w testach były m.in. odmiany czerwonoowocowe – Carson F1 marki Nunhems (Bayer CropScience Vegetable Seeds) i mieszaniec z hodowli firmy Syngenta – Balta F1 oraz żółtoowocowa Limona F1 (Syngenta; fot. 6), a także nowa kreacja marki Seminis (Monsanto) o stożkowych czerwonych owocach – Kaptur F1.


Fot. 5. Znana i popularna w uprawie w rejonie Potworowa odmiana Yecla F1


Fot. 6. Żółtoowocowa odmiana Limona F1

[NEW_PAGE]Jak informował T. Małek, spośród tych odmian bardzo obiecująco zapowiada się Carson F1 (fot. 7, 8). Jest to średnio wczesny i bardzo plenny mieszaniec. Owoce są 3- lub 4-komorowe, wybarwiają się najpierw na ciemnozielono, a w fazie pełnej dojrzałości fizjologicznej na karminowoczerwono z mocnym połyskiem. Średnia masa pojedynczego wynosi 160–220 g (10 x 9–10 cm). Według producenta z Czarnocina, głównym atutem tej odmiany jest bardzo długi okres zbioru, gdyż owoce nie przejrzewają na roślinie i dość długo można je pozostawić niezerwane (o 2–3 tygodnie dłużej niż u innych odmian). Jak informował T. Małek, owoce są intensywnie wybarwione, ciężkie, jędrne i wyrównane. Łatwo odrywają się z całą szypułką od rośliny. Mocne, wysokie rośliny widocznie wyróżniają się na tle innych odmian zdrowotnością.


Fot. 7. Obiecujący mieszaniec Carson F1 o ciężkich, grubościennych owocach…


Fot. 8. …i mocnych, wysokich roślinach

Bieżący sezon
Rozsada jest produkowana w wielodoniczkach w gotowym substracie torfowym Profi firmy Hartmann Polska Sp. z o.o., zawierającym kompletny zestaw makro- i mikroelementów. W tym roku nasiona wysiano na początku marca do tac wielokomórkowych (160 komórek). Po ok. 3 tygodniach siewki pikowano do wielodoniczek (20-komórkowych). Sadzenie rozsady na miejsce stałe przeprowadzono w dwóch terminach – w połowie kwietnia obsadzono tradycyjne tunele, a pod koniec tego miesiąca sadzono rozsadę w tunelach teleskopowych i zblokowanym. Zbiory rozpoczęły się w połowie czerwca. Pierwsze owoce są zbierane „na zielono” (2 lub 3 pierwsze zbiory). Jak tłumaczył T. Małek, ten system zbioru zapewnia prawidłowe zawiązywanie owoców w kolejnych partiach rośliny oraz dorastanie ich do odpowiednich rozmiarów. Konsekwencją są wyższe plony. Zebrane w kosze owoce przewozi się do hali, gdzie są ręcznie sortowane. Owoce klasy pierwszej są pakowane w kartony i kierowane na rynek warzyw świeżych, pozostałe dostarczane są w skrzyniopaletach do przetwórstwa.
Na początku września ogłowiono wierzchołki roślin, a producent przewidywał, że zbiory zakończą się do połowy października. Po zakończeniu produkcji obiekty uprawowe zostaną uprzątnięte z roślin i zdezynfekowane, a folia zdjęta na zimę.

Nawożenie plantacji
Jesienią w roku poprzedzającym uprawę stosowany był obornik. Wiosną natomiast nawożono posypowo. „Na start” roślinom zaaplikowano wieloskładnikowy nawóz NPK oraz saletrę wapniową z borem. Po posadzeniu rozsada była dwukrotnie, z kilkudniowym odstępem, podlana wodą, a następnie rozpoczęto fertygację. Pierwsze nawożenie przeprowadzono z zastosowaniem rozpuszczalnej, granulowanej saletry wapniowej, a kolejne z nawozami wieloskładnikowymi, o zawartości dostosowanej do poszczególnych faz wzrostu i rozwoju roślin. Do fertygacji, oprócz saletry wapniowej, ogrodnik używa serii nawozów NPK z magnezem, siarką i mikroskładnikami.

W uprawie zastosowano biostymulator Asahi SL zwiększający tolerancję roślin na działanie niekorzystnych czynników. Latem obiekty cieniowano z zastosowaniem preparatu Parasolex marki Ceres (całosezonowa cieniówka). W czasie upałów tunele intensywnie wietrzono oraz często podlewano rośliny.

Anna Maciejuk
Fot. A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUSA mają kłopoty z salmonellą
Następny artykułPołącznie Grupy Kazgod i Dalgety Agra zatwierdzone przez UOKiK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.