Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
25.11.2015

Papryka z Czarnocina

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Tagi: papryka
Fot. 1. Tomasz Małek nadzoruje produkcję papryki

Fot. 1. Tomasz Małek nadzoruje produkcję papryki

Jolanta i Jan Małkowie z synem Tomaszem zajmują się produkcją papryki pod osłonami w Czarnocinie k. Radzanowa. We wrześniu br. odwiedziłam ich gospodarstwo, aby zapytać o przebieg mijającego sezonu i obejrzeć testowane odmiany.
Obiekty i odmiany papryki
Papryka jest uprawiana łącznie na 2 ha, w obiektach różnego typu. Dominują tradycyjne tunele o konstrukcji betonowo-stalowej i wymiarach 7,5 x 32 m (fot. 2). W 2013 r. zmodernizowano gospodarstwo, dostawiono wówczas 4 nowoczesne tunele teleskopowe (po 250 m2 każdy; fot. 3) i zblokowany tunel firmy Haygrove (1500 m2, wymiary 7,5 x 50 m; fot. 4). Papryka jest nawadniana i nawożona w systemie fertygacji.


Fot. 2. Tradycyjne tunele o konstrukcji betonowo-stalowej


Fot. 3. Tunele teleskopowe


Fot. 4. Zblokowany obiekt firmy Haygrove

Około 80% powierzchni upraw przeznaczane jest pod nasadzenia mieszańca Yecla F1 (fot. 5) z hodowli firmy Syngenta. Na pozostałym areale ogrodnicy testują inne odmiany, w celu wyboru kilku z nich do uprawy w kolejnych sezonach. W tym roku w testach były m.in. odmiany czerwonoowocowe – Carson F1 marki Nunhems (Bayer CropScience Vegetable Seeds) i mieszaniec z hodowli firmy Syngenta – Balta F1 oraz żółtoowocowa Limona F1 (Syngenta; fot. 6), a także nowa kreacja marki Seminis (Monsanto) o stożkowych czerwonych owocach – Kaptur F1.


Fot. 5. Znana i popularna w uprawie w rejonie Potworowa odmiana Yecla F1


Fot. 6. Żółtoowocowa odmiana Limona F1

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności