„Pomidor skrojony na miarę”

Pod takim tytułem firma Hazera Poland we współpracy z przedsiębiorstwami Arysta LifeScience, Yara Poland i LC Hortigroup zorganizowała 27 stycznia w Grudziądzu szkolenie dla producentów pomidorów pod osłonami z rejonu północnej Polski.

Podczas spotkania Małgorzata Zadura z firmy Hazera przedstawiła ofertę odmian pomidorów rekomendowanych do uprawy w tunelach foliowych, zwracając uwagę na najnowsze propozycje. 

Spośród pomidorów malinowych prelegentka wyróżniła mieszańca Kwintella F1. To bardzo wczesna i łatwa w uprawie odmiana, przeznaczona do nasadzeń w krótkich cyklach (do 6 gron), o owocach o masie 220–250 g, cechujących się twardością i przedłużoną trwałością pozbiorczą.

W ofercie odmian malinowych są również dwie nowości pod numerami V404 F1 i V440 F1 (Jangcy F1). Obydwie są polecane do uprawy w cyklach do 6–8 gron. Owoce odmiany V404 F1 (200–250 g) są kuliste, lekko spłaszczone i żebrowane. Odznaczają się twardością i dobrą trwałością pozbiorczą, są mięsiste, bez zielonej piętki. Z kolei mieszaniec V440 F1 (Jangcy F1; fot. 1) to interesująca propozycja o śliwkokształtnych, malinowych owocach o masie 140–180 g. Odmiana ta wyróżnia się dużą plennością. Hodowca rekomenduje sadzenie roślin, począwszy od końca marca, gdyż w okresach niedoboru światła kształt owoców może być nieregularny.


Fot. 1. V440 F1 (Jangcy F1) to interesująca nowość o śliwkokształtnych, malinowych owocach

Z oferty pomidorów czerwonoowocowych M. Zadura polecała odmiany Gonsella F1 (180–200 g), Zadurella F1 (220–240 g) i Aguamiel F1 (140–160 g). Dwie pierwsze tworzą twarde, mięsiste owoce o tradycyjnym kształcie (kuliste, lekko spłaszczone i delikatnie żebrowane), zaś trzecia to propozycja o owalnych, śliwkokształtnych pomidorach. Wymienione odmiany cechują się dobrym wiązaniem i dużym wyrównaniem oraz trwałością owoców.

Ciekawą alternatywą dla odmian o tradycyjnych, kulistych owocach może być mieszaniec Gotico F1 (fot. 2). Odmiana nadaje się do uprawy w cyklach krótkich i przedłużonym, jest szczególnie polecana do nasadzeń wiosennych. Rośliny o niekończącym wzroście mają średni wigor i luźny pokrój. Owoce o masie 210–240 g wyróżnia charakterystyczny, pomarszczony kształt sakiewki oraz wyjątkowy smak (są słodkie i mięsiste). Ze względu na dużą plenność zalecane jest regulowanie ich liczby w gronach.


Fot. 2. Owoce odmiany Gotico F1 wyróżniają się nietypowym kształtem i wyjątkowym smakiem
 
Odmiany przeznaczone do uprawy przedłużonej w szklarniach przedstawił Janusz Gajzler z firmy Hazera. Spośród pomidorów malinowych najnowszymi propozycjami są mieszańce Framboo F1 i Rapanui F1 (fot. 3). Zalety obydwu odmian to: dobre wiązanie gron, wysoka jakość i długa trwałość pozbiorcza owoców, brak skłonności do tworzenia zielonej piętki. Owoce o masie 160–200 g (w pierwszych gronach większe) są bardzo trwałe w obrocie handlowym i przydatne do sortowania mechanicznego. Stanowią doskonały towar do zaopatrzenia supermarketów oraz na eksport. Pomidory odmiany Framboo F1 są żebrowane, lekko spłaszczone, z połyskiem, o unikalnej, koralowej barwie. Z kolei owoce mieszańca Rapanui F1 w pierwszych gronach są lekko żebrowane, a później kuliste. Cechuje je duże wyrównanie i jednolite wybarwienie.


Fot. 3. Rapanui F1 to nowa propozycja do uprawy szklarniowej

Z segmentu odmian koktajlowych J. Gajzler rekomendował znane już mieszańce Summer Sun F1 – o kulistych, żółtych owocach (fot. 4), oraz dwie kreacje o owocach czerwonych, wydłużonych – Luciplus F1 i Riesling F1. Wymienione odmiany wyróżniają się bardzo dobrym smakiem owoców, które mogą być oferowane w opakowaniach jednostkowych jako słodka przekąska. Ich rośliny mają silny wigor i łatwo tworzą rozgałęzione grona. Jak przekazał prelegent, w ofercie firmy Hazera jest ponadto podkładka pomidora Superpro F1, pochodząca z francuskiej hodowli Vilmorin. Wykazuje ona dużą zgodność z większością odmian komercyjnych. Siewki cechują się wyrównaną średnicą pędów i wysoką częścią podliścieniową (hypokotyl), co ułatwia szczepienie i redukuje skłonność do tworzenia korzeni przez odmianę szlachetną. Silny system korzeniowy umożliwia uprawę w różnych podłożach (wełna mineralna, włókno kokosowe, podłoża tradycyjne) i efektywnie podwyższa tolerancję roślin na stresowe warunki uprawy.


Fot. 4. Owoce odmiany koktajlowej Summer Sun F1

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 3/2017 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZa nami niezwykle ciepły marzec
Następny artykułUłatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.