Pomidory deserowe

Nowi właściciele PGO Sp. z o.o. w Ostrołęce, po przejęciu firmy zainwestowali m.in. w uprawę pomidorów koktajlowych i deserowych. Różnorodność asortymentu owoców pozwala na zaoferowanie szerokiej gamy produktów w opakowaniach jednostkowych.


Fot. 2. Pomidory malinowe oferowane na tackach

Pomidory malinowe
Jak przekazała Karolina Lik, kierująca produkcją w PGO Sp. z o.o., do odmian tzw. deserowych kwalifikują się mieszańce o owocach średnicy powyżej 45 mm i innej niż czerwona barwie (malinowe, żółte, brązowe) lub o nietypowym kształcie.-  Ich owoce są wykorzystywane do komponowania różnokolorowych zestawów oraz oferowane w opakowaniach jednostkowych w ramach różnych linii produktów. To towar, który wyróżnia się wyglądem lub smakiem – mówiła K. Lik. W ubiegłym roku w szklarniach w Ostrołęce nasadzenia tego typu odmian zajmowały 2,5 ha. Uprawiane z rozsady szczepionej, dwupędowej, zostały posadzone w zagęszczeniu 2,5 szt./m2, a po wypuszczeniu dodatkowych pędów uzyskano docelowe zagęszczenie wynoszące 3,2 wierzchołka/m2.
 
Wśród odmian z tej grupy dominuje Tomimaru Muchoo F1 (fot. 3) – dobrze znany, malinowy mieszaniec marki De Ruiter (Monsanto). Jego kuliste owoce osiągają masę 160–180 g i wyróżniają się bardzo dobrym smakiem oraz trwałością. Rośliny mają przewagę cech generatywnych, otwarty pokrój i wąskie blaszki liściowe. Owoce są regulowane do 4 sztuk w gronie, a latem w czasie upałów nawet do 3 sztuk. – Jest to wymagająca odmiana. Rośliny źle znoszą duże nasłonecznienie i wysoką temperaturę latem, wtedy utrzymujemy na nich większą liczbę liści, aby osłaniać owoce. W upalne dni odpowiednio dostosowujemy także strategię nawadniania. Rośliny podlewane są z dużą częstotliwością, z zastosowaniem małych dawek pożywki – mówiła K. Lik.


Fot. 3. Uznany na rynku malinowy mieszaniec Tomimaru Muchoo F1

Pomidory o wydłużonych owocach
W uprawie były także dwa mieszańce o dużych, śliwkokształtnych owocach – czerwonoowocowy Savantas F1 (z hodowli Enza Zaden; fot. 4) i Orama F1 (marki De Ruiter) o żółtych owocach (fot. 5). Owoce pierwszego osiągają masę 110–120 g. Są wyrównane, odznaczają się atrakcyjnym, intensywnie czerwonym kolorem z połyskiem oraz dobrym smakiem. Druga z wymienionych odmian wytwarza nieco większe owoce o masie jednostkowej 120–150 g. Intensywnie żółte, bardzo smaczne, są zebrane w bezkolankowych gronach.


Fot. 4. Śliwkokształtne, wyrównane owoce mieszańca Savantas F1


Fot. 5. Owoce odmiany Orama F1 są intensywnie żółte i bardzo smaczne

Rośliny obydwu odmian mają otwarty pokrój i średniej długości międzywęźla. Zdaniem K. Lik, są łatwe w uprawie i prowadzeniu. Owoce z kilku pierwszych gron są zbierane luzem, a później obcina się je z szypułą i oferuje w gronie. U tych przeznaczonych do zbioru luzem pozostawia się po 5 owoców w gronach, u zbieranych w gronach reguluje się je do 6 sztuk, aby owoce były nieco drobniejsze.
 
Interesującą odmianą, wyróżniającą się nietypowym kształtem owoców, jest mieszaniec Seviocard F1 (fot. 6) z hodowli firmy Syngenta. Jego 120– 140-g owoce w typie San Marzano mają charakterystyczny, wydłużony kształt, dobrą strukturę wewnętrzną i są bardzo smaczne, a przy tym dość twarde i trwałe. Jest to bardzo plenna odmiana.


Fot. 6. Mieszaniec Seviocard F1 o owocach typu San Marzano

Rośliny o bardzo krótkich międzywęźlach odznaczają się szybkim tempem zawiązywania i dojrzewania owoców. W szklarniach w Ostrołęce na roślinach było widać tę obfitość zawiązanych owoców. Co ciekawe, mimo dużego obciążenia roślin owocami, nie było problemów z zawiązywaniem kolejnych gron. Można było natomiast zaobserwować nierównomiernie wybarwione pomidory, z jasnymi smugami. Jak mówiła K. Lik, było to wynikiem dużej różnicy temperatury, jaka nastąpiła wskutek nagłego ochłodzenia w majowe noce.[NEW_PAGE]Pomidory „czekoladowe”
W testach były ponadto dwie odmiany o brązowych owocach – Kakao F1 (fot. 7) i Olmeca F1 (fot. 8). Te wyjątkowo smaczne pomidory wykorzystywane są jako dodatek do kompozycji i zestawów owocowych. Odmiana Kakao F1 pochodzi z hodowli Gautier Semences, reprezentowanej w Polsce przez firmę Toma Seeds. Brązowe owoce tej kreacji (130–150 g) są karbowane, z pustymi przestrzeniami w środku, aromatyczne. Olmeca F1 to z kolei propozycja firmy Syngenta o nieco mniejszych (100–120 g), kulistych, brązowo-zielonkawych owocach w typie Kumato, zbieranych luzem z szypułką.


Fot. 7. Brązowe pomidory odmiany Kakao F1 są karbowane i aromatyczne


Fot. 8. Kuliste, brązowo-zielonkawe owoce odmiany Olmeca F1

Anna Maciejuk
Fot. 1-8 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd 1 marca waloryzacja emerytur i rent rolniczych
Następny artykułNie będzie dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.