Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
08.02.2016

Pomidory koktajlowe

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
W ostatnich latach na rynku warzyw, w tym pomidorów, można zauważyć wyraźnie zaznaczającą się tendencję do wzrostu udziału produktów konfekcjonowanych. Dlatego też w pierwszym roku po przejęciu firmy, nowi właściciele PGO Sp. z o.o. w Ostrołęce postawili na uprawę odmian m.in. koktajlowych.
Odmiany i uprawa
W minionym sezonie odmiany koktajlowe uprawiane były na 7 ha, z czego największą powierzchnię zajmowała Conchita F1 (fot. 1; marki De Ruiter, należącej do koncernu Monsanto), posadzona na 5,4 ha.


Fot. 1. Kuliste owoce mieszańca Conchita F1

Pozostałe 1,6 ha stanowiły inne kreacje o drobnych owocach różnej barwy i kształtu – Angelle F1, Bambelo F1 (fot. 2) i KM 5512 F1 (z hodowli firmy Syngenta); Summer Sun F1 (Hazera; fot. 3); Vespolino F1 (Enza Zaden); Amoroso F1, Tiarino F1 (fot. 4) i Tatami F1 (Rijk Zwaan; fot. 5).


Fot. 2. Bambelo F1 o żółtych, wydłużonych owocach


Fot. 3. Żółte, kuliste owoce odmiany Summer Sun F1


Fot. 4. Czerwone, mini śliwkokształtne owoce mieszańca Tiarino F1


Fot. 5. Nowa odmiana Tatami F1 o koktajlowych, malinowych owocach

Jak informowała Karolina Lik, kierująca produkcją w PGO Sp. z o.o., wszystkie odmiany drobnoowocowe są uprawiane z jednopędowej, nieszczepionej rozsady. Docelowe zagęszczenie wynosi 4 wierzchołki/m2. Grona nie są regulowane – im więcej wytworzy się na nich owoców, tym lepiej. Są one wówczas drobniejsze, co również jest pożądaną cechą.
 
Owoce są zbierane luzem lub całymi gronami (w zależności od odmiany oraz zamówień) do plastikowych skrzynek – o masie 15 kg (w przypadku odmiany Conchita F1) lub 6-kilogramowych.

Ponieważ rośliny odmian drobnoowocowych są stosunkowo lekkie, na przemian są przypinane do sznurków i okręcane. Taki system pozwala na ograniczenie pracochłonności, co ma znaczenie szczególnie przy dużym zagęszczeniu roślin. Na roślinach utrzymywanych jest po 14 lub 15 liści, mniej przy pochmurnej pogodzie. Z kolei, jeśli przewidywane jest duże nasłonecznienie, zawczasu pozostawia się o 2 dodatkowe liście więcej.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności