Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.12.2015

Pomidory malinowe - hity i nowości

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Pomidory malinowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie są nowe kreacje hodowlane. Podczas tegorocznych Dni Ogrodnika, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie oprócz znanych odmian zaprezentowano sporo nowości w tym segmencie.
Malinowe nowości
Malinową nowością z firmy Bayer Crop- Science (Nunhems) jest mieszaniec Gryphon F1 (fot. 1). Jest to wczesna odmiana przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych, w krótkich cyklach wiosennym i jesiennym bądź w dłuższym cyklu (do 10 gron i więcej). Duże (180–210 g), kuliste, delikatnie spłaszczone pomidory są wyrównane oraz jednolicie wybarwione, również wewnątrz. Mają smak typowego pomidora malinowego. Odznaczają się dużą twardością i trwałością pozbiorczą.


Fot. 1. Kuliste, lekko spłaszczone owoce nowego mieszańca Gryphon F1 są twarde i trwałe

Na stoisku firmy HM Clause można było obejrzeć nową malinową kreację Pink Beauty F1 (fot. 2). Jest ona polecana do uprawy szklarniowej w cyklu przedłużonym, a także w krótszych cyklach w tunelach foliowych (w wełnie mineralnej oraz podłożach organicznych). Mieszaniec odznacza się dużą plennością i małą podatnością na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Owoce (masa pojedynczego wynosi 150–180 g) są kuliste, lekko spłaszczone, intensywnie różowe, z mocnym połyskiem i trwałą szypułką. Są bardzo smaczne i trwałe.


Fot. 2. Intensywnie różowe owoce Pink Beauty F1 z mocnym połyskiem

Malinową propozycją w ofercie firmy Yüksel Tohum jest Pink Rock F1 (fot. 3). Ta wczesna odmiana jest dedykowana do produkcji w szklarniach oraz ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach, w cyklach wiosennym i jesiennym (do 6 lub 7 gron). Owoce (220–250 g) są lekko spłaszczone i nieregularnie żebrowane, mięsiste, wielokomorowe, dobrze wypełnione i bardzo smaczne, a przy tym trwałe.


Fot. 3. Pomidory odmiany Pink Rock F1 są mięsiste, wielokomorowe, bardzo smaczne

Nową propozycją firmy Toma Seeds jest malinowy mieszaniec Monterosa F1 (fot. 4) z hiszpańskiej hodowli Fito Semillas. Odmiana jest wczesna, polecana do nasadzeń w dowolnej technologii w cyklach do 8–12 gron. Owoce są duże (pojedynczy osiąga masę 180–220 g), mięsiste, bezpiętkowe, lekko spłaszczone i mocno pokarbowane. Wyróżniają się bardzo dobrym, słodkim smakiem i intensywnym aromatem.


Fot. 4. Mocno pokarbowane owoce odmiany Monterosa F1 są smaczne i aromatyczne

Malinową nowość można znaleźć także w ofercie firmy AlterPlant. Mieszaniec Pink Wave F1 (CRX78254 F1) jest dedykowany do uprawy w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych na zbiór od wiosny do jesieni (w cyklach do 12–15 gron). Mięsiste pomidory (250–300 g) są lekko spłaszczone, z delikatnym żebrowaniem i atrakcyjną, długą szypułką. Cechuje je twardość, zwarty miąższ oraz doskonały smak.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności