Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.12.2015

Pomidory malinowe - hity i nowości

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Pomidory malinowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie są nowe kreacje hodowlane. Podczas tegorocznych Dni Ogrodnika, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie oprócz znanych odmian zaprezentowano sporo nowości w tym segmencie.
Malinowe nowości
Malinową nowością z firmy Bayer Crop- Science (Nunhems) jest mieszaniec Gryphon F1 (fot. 1). Jest to wczesna odmiana przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych, w krótkich cyklach wiosennym i jesiennym bądź w dłuższym cyklu (do 10 gron i więcej). Duże (180–210 g), kuliste, delikatnie spłaszczone pomidory są wyrównane oraz jednolicie wybarwione, również wewnątrz. Mają smak typowego pomidora malinowego. Odznaczają się dużą twardością i trwałością pozbiorczą.


Fot. 1. Kuliste, lekko spłaszczone owoce nowego mieszańca Gryphon F1 są twarde i trwałe

Na stoisku firmy HM Clause można było obejrzeć nową malinową kreację Pink Beauty F1 (fot. 2). Jest ona polecana do uprawy szklarniowej w cyklu przedłużonym, a także w krótszych cyklach w tunelach foliowych (w wełnie mineralnej oraz podłożach organicznych). Mieszaniec odznacza się dużą plennością i małą podatnością na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Owoce (masa pojedynczego wynosi 150–180 g) są kuliste, lekko spłaszczone, intensywnie różowe, z mocnym połyskiem i trwałą szypułką. Są bardzo smaczne i trwałe.


Fot. 2. Intensywnie różowe owoce Pink Beauty F1 z mocnym połyskiem

Malinową propozycją w ofercie firmy Yüksel Tohum jest Pink Rock F1 (fot. 3). Ta wczesna odmiana jest dedykowana do produkcji w szklarniach oraz ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach, w cyklach wiosennym i jesiennym (do 6 lub 7 gron). Owoce (220–250 g) są lekko spłaszczone i nieregularnie żebrowane, mięsiste, wielokomorowe, dobrze wypełnione i bardzo smaczne, a przy tym trwałe.


Fot. 3. Pomidory odmiany Pink Rock F1 są mięsiste, wielokomorowe, bardzo smaczne

Nową propozycją firmy Toma Seeds jest malinowy mieszaniec Monterosa F1 (fot. 4) z hiszpańskiej hodowli Fito Semillas. Odmiana jest wczesna, polecana do nasadzeń w dowolnej technologii w cyklach do 8–12 gron. Owoce są duże (pojedynczy osiąga masę 180–220 g), mięsiste, bezpiętkowe, lekko spłaszczone i mocno pokarbowane. Wyróżniają się bardzo dobrym, słodkim smakiem i intensywnym aromatem.


Fot. 4. Mocno pokarbowane owoce odmiany Monterosa F1 są smaczne i aromatyczne

Malinową nowość można znaleźć także w ofercie firmy AlterPlant. Mieszaniec Pink Wave F1 (CRX78254 F1) jest dedykowany do uprawy w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych na zbiór od wiosny do jesieni (w cyklach do 12–15 gron). Mięsiste pomidory (250–300 g) są lekko spłaszczone, z delikatnym żebrowaniem i atrakcyjną, długą szypułką. Cechuje je twardość, zwarty miąższ oraz doskonały smak.

Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
ogr
26.02.2017 10:54
Nie, to mieszańcowe odmiany (F1)!
Henryk
25.02.2017 11:53
Czy sa to pomidory modyfikowane genetycznie ?

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności