Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.12.2015

Pomidory malinowe - hity i nowości

Hasło Ogrodnicze | Anna Maciejuk
Pomidory malinowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie są nowe kreacje hodowlane. Podczas tegorocznych Dni Ogrodnika, które odbyły się we wrześniu w Gołuchowie oprócz znanych odmian zaprezentowano sporo nowości w tym segmencie.
Pomidory malinowe w szklarni i w tunelu
Podczas targów bogaty asortyment odmian malinowych zaprezentowała firma Hazera. Na stoisku tego hodowcy pokazano m.in. dwie malinowe odmiany dedykowane do uprawy w długich i przedłużonych cyklach w szklarniach i ogrzewanych tunelach – Rapanui F1 (HA3691 F1) i Framboo F1 (HA 3684 F1; fot. 5).

Pierwszy mieszaniec jest wczesny, polecany do nasadzeń od 1 lutego. Pojedyncze pomidory osiągają masę 160–200 g (a w pierwszych gronach są cięższe i większe), cechuje je wysoka jakość, atrakcyjny malinowy kolor, skórka z połyskiem. Są one trwałe w obrocie handlowym i transporcie. Odmiana ta jest szczególnie polecana do produkcji z przeznaczeniem na eksport bądź zaopatrzenie supermarketów. Na początku uprawy masa pojedynczego owocu mieszańca Framboo F1 przekracza 200 g, a w późniejszym okresie, do końca zbiorów wynosi 160–180 g. Pomidory są lekko spłaszczone i żebrowane, twarde, atrakcyjnie wybarwione i smaczne.


Fot. 5. Duże, lekko spłaszczone i żebrowane pomidory mieszańca Framboo F1
 
Propozycjami firmy Hazera pomidorów do tunelowej uprawy, obok znanych już malinowych odmian VP1 F1, VP2 F1 i HTP-11 F1, są dwie nowe kreacje – Kwintella F1 i V404 F1. Kwintella F1 jest rekomendowana do uprawy w cyklach do 6 lub 7 gron. Odmiana jest wczesna, wyróżnia się dobrym wiązaniem owoców i ich wyrównaniem w gronach. Owoce (220–250 g) są lekko spłaszczone i żebrowane, bardzo smaczne, bez zielonej piętki i o stosunkowo dobrej trwałości pozbiorczej. Odmiana nie jest wrażliwa na występowanie suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Druga tunelowa nowość – mieszaniec V404 F1 – pochodzi z francuskiej hodowli Vilmorin. Ta średnio wczesna odmiana przeznaczona jest do uprawy w cyklach wiosennym i jesiennym do 6–8 gron. Pomidor (200–220 g) wyróżnia się wysoką jakością i dobrą trwałością po zbiorze.

Jako ciekawostkę na stoisku firmy Hazera eksponowano dwie odmiany, będące jeszcze na etapie testów hodowlanych pod numerami – o owocach malinowych śliwkokształtnych (tzw. duża śliwka; fot. 6) oraz koktajlowych, zbieranych luzem z szypułką.

 
Fot. 6. Interesująca nowość o owocach malinowych śliwkokształtnych

Malinowe uznane na rynku
W ekspozycji firmy Monsanto prezentowano m.in. znaną i cieszącą się dużą popularnością odmianę Tomimaru Muchoo F1 (fot. 7) marki De Ruiter. Mieszaniec ten jest rekomendowany do nasadzeń całorocznych (od połowy stycznia), jak również wiosennych oraz jesiennych w wełnie mineralnej i podłożach organicznych. Jego owoc (160– 180 g) wyróżnia się doskonałą jakością i smakiem. Atutem jest też atrakcyjna szypułka, długo zachowująca świeżość.


Fot. 7. Uznana na rynku odmiana Tomimaru Muchoo F1

Producentom pomidorów w tunelach foliowych koncern Monsanto proponuje nową odmianę malinową marki Seminis – Kanna 218 F1, polecaną do produkcji w krótkich cyklach (do 5 lub 6 gron). Pomidor (160–180 g) jest bardzo twardy i trwały. Wyróżnia go atrakcyjna szypułka, jasnomalinowy kolor i brak skłonności do mikrospękań.
 
Firma Syngenta podczas targów promowała malinową nowość do produkcji szklarniowej – odmianę Mambina F1 (fot. 8) – o dużych (170–190 g), kulistych, delikatnie spłaszczonych owocach z trwałą szypułką.


Fot. 8. Mambina F1 to malinowa, wielkoowocowa nowość do produkcji szklarniowej

Odmianą rekomendowaną do tunelowych nasadzeń z oferty tego hodowcy jest natomiast Mamoru F1. To wczesny mieszaniec, przeznaczony do produkcji w cyklach do 7 lub 8 gron. Owoc (180– 200 g) jest kulisty, lekko spłaszczony i delikatnie żebrowany. Intensywnie wybarwiony na różowomalinowo, wyróżnia się delikatną strukturą wewnętrzną, soczystością i bardzo dobrym smakiem.

Na stoisku firmy Rijk Zwaan zaprezentowano m.in. nową odmianę Tatami RZ F1 (72-175 RZ F1; fot. 9), o koktajlowych, malinowych owocach, wyjątkowo słodkich i smacznych, przeznaczonych do zbioru w gronach (masa pojedynczego wynosi 35–40 g). Mieszaniec ten jest rekomendowany do uprawy szklarniowej, począwszy od stycznia. Pokazano także odmianę Esmira F1 dedykowaną do uprawy w tunelach foliowych. Jest ona przeznaczona do nasadzeń w cyklach wiosennym i jesiennym. Pojedyncze owoce osiągają masę 180–200 g, są intensywnie wybarwione, bardzo smaczne, twarde i trwałe.


Fot. 9. Tatami RZ F1 o koktajlowych owocach, wyjątkowo słodkich i smacznych

Malinową propozycją z hodowli firmy Enza Zaden jest Dimerosa F1. Mieszaniec ten jest przeznaczony do uprawy w obiektach ogrzewanych i nieogrzewanych, w krótkich cyklach (do 8 gron). Owoce (pojedynczy 200–220-g) są lekko spłaszczone, z delikatnym żebrowaniem. Są wyrównane w gronach i wybarwiają się na atrakcyjnie malinowo, z połyskiem.

Kreacje malinowe można znaleźć również w ofercie koreańskiego hodowcy Nongwoo Bio (przedstawicielem w Polsce jest firma Rol-Spec). Pink Top F1 to odmiana polecana do uprawy pod osłonami w krótkich cyklach (do 7 gron). Owoc (190–220 g) jest spłaszczony i lekko karbowany, bardzo smaczny.
 
Nową propozycją tego hodowcy jest wczesny mieszaniec Pink Heart F1, dedykowany do uprawy pod osłonami w cyklach od 5 do 7 gron. Kulisty owoc (200–240 g) jest lekko żebrowany, jednolicie wybarwiony (bez zielonej piętki). Pomidory zebrane są w gronach po 4–6 sztuk.
 
Propozycją z hodowli holenderskiej firmy Bakker Brothers, reprezentowanej w Polsce przez przedsiębiorstwo Alseed, jest malinowa odmiana Bakony F1. Ten plenny, wczesny mieszaniec jest przeznaczony do uprawy w szklarniach i w tunelach, w cyklach krótkich i przedłużonym. Owoce (pojedynczy 200–230-g) mają bardzo atrakcyjny, malinowy kolor oraz doskonały, słodki smak. Są trwałe, nie miękną i nie mają zielonej piętki.

Anna Maciejuk
Fot. 1-9 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 "Hasła Ogrodniczego"

Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
ogr
26.02.2017 10:54
Nie, to mieszańcowe odmiany (F1)!
Henryk
25.02.2017 11:53
Czy sa to pomidory modyfikowane genetycznie ?

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności