Potwierdzone działanie oświetlenia LED

Światło jest wyłącznym źródłem energii dla procesu fotosyntezy, a także istotnym impulsem dla wzrostu i rozwoju roślin. Aby w pełni zrozumieć istotę doświetlania upraw, należy się skupić nie tylko na jego intensywności, ale przede wszystkim na składzie spektralnym. Stosunkowo nowym źródłem światła są lampy LED (Light Emmiting Diode).

Poza 3-krotnie mniejszym poborem mocy w porównaniu z lampami HPS ich istotną zaletą jest możliwość doboru składu spektralnego w zależności od upraw, wysoka żywotność oraz osiąganie wysokiego poziomu oświetlenia przy niskim promieniowaniu cieplnym.

Poniżej prezentujemy Państwu wyniki badań wpływu jakości światła z wykorzystaniem lamp LED PLANTALUX oraz lamp HPS na przebieg wybranych procesów fizjologicznych pomidora. Badania zostały przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.
 
Pomiary wykazały większą intensywność fotosyntezy rozsady rosnącej pod światłem LED PLANTALUX w porównaniu z roślinami spod lamp HPS (wykres 1).

Wykres 1. Wpływ jakości światła na intensywność fotosyntezy liści pomidora w 5. tygodniu wzrostu rozsady:



Uzyskana w doświadczeniu świeża masa roślin, zależała od rodzaju użytego oświetlenia. Najwyższą świeżą masę, średnio 35,6 g, uzyskały rośliny doświetlane lampami LED PLANTALUX (wykres  2).

Wykres 2. Wpływ jakości światła na świeżą masę części nadziemnych rozsady pomidora w 5. tygodniu wzrostu:


 
Wyższą zawartość suchej masy części nadziemnych pomidora uzyskały rośliny doświetlane lampami LED PLANTALUX (wykres 3).
 
Wykres 3. Wpływ jakości światła na suchą masę części nadziemnych rozsady pomidora w 5. tygodniu wzrostu:

 

Jak widać na powyższych wykresach, dzięki zastosowaniu lamp LED PLANTALUX intensywność fotosyntezy wzrosła o 20%, zaś sucha masa części nadziemnych roślin zwiększyła się o 31% w stosunku do uprawy pod HPS. Osiągnięcie tak wysokich parametrów przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię elektryczną było możliwe, dzięki specjalnie zaprojektowanym diodom LED COB Strong Red.

Więcej informacji:

  • Plantalux, ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A/8, 20-538 Lublin, info@plantalux.pl, www.plantalux.pl
  • Joanna Galant, + 48 500 099 617, joanna.galant@plantalux.pl
  • Jakub Lachowski, + 48 730 730 478,  jakub.lachowski@plantalux.pl
  • Rafał Lachowski, + 48 533 916 289,  rafal.lachowski@plantalux.pl

Źródło: materiały firmy Plantalux

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Niemczech są już pierwsze szparagi z ogrzewanych tuneli
Następny artykułPierwsze sygnały o uszkodzeniach mrozowych na plantacjach truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.