Seminarium pomidorowe De Ruiter

26 września w Łaszkowie k. Kalisza firma Monsanto Polska – De Ruiter we współpracy z firmami Cultilene, Koppert i Sativex zorganizowała seminarium dla producentów pomidorów szklarniowych – „Pomidor i podkładka”.

W pierwszym wystąpieniu spotkania Kamil Bartkowski (Monsanto) zaprezentował najciekawsze propozycje odmian pomidora szklarniowego z portfolio De Ruiter. Z segmentu odmian mięsistych polecał mieszańca Torero F1 cechującego się roślinami o otwartym pokroju i generatywnym typie wzrostu, łatwymi w pielęgnacji. Dobrze zawiązują one owoce nawet w trudnych warunkach – niedoboru światła lub wysokiej temperatury. Owoce o masie ok. 240 g. są według przedstawiciela firmy cenione przez producentów za cechy takie jak: duża twardość i trwałość oraz wyrównanie, dzięki któremu ładnie prezentują się w kartonie nawet bez sortowania.

Kolejną prezentowaną propozycją pomidora mięsistego była nowa odmiana Foronti F1, której powierzchnia uprawy w kraju stale rośnie. Odmiana o silnym wigorze i otwartym pokroju nadaje się do uprawy całorocznej. Rośliny są odporne na mączniaka prawdziwego i cechuje je bardziej wegetatywny typ wzrostu niż odmianę Torero F1, dlatego ich pielęgnacja wymaga więcej pracy. Owoce o masie 250–270 g są kształtne, lekko spłaszczone, z błyszczącą skórką. Dzięki dużej twardości i trwałości mogą być transportowane na znaczne odległości.

Z segmentu odmian o średniej masie owoców Kamil Bartkowski wyróżnił sprawdzonego od lat mieszańca Admiro F1. Rośliny o zrównoważonym wzroście i krótkich międzywęźlach dobrze wiążą owoce nawet przy niekorzystnych warunkach świetlnych i termicznych. Owoce o masie 140–170 g dzięki małej podatności na uszkodzenia mechaniczne dobrze znoszą transport. Krótkie szypułki decydują o przydatności odmiany do mechanicznego sortowania. Ważną cechą odmiany Admiro F1 jest również jej odporność na mączniaka prawdziwego i mała podatność na szarą pleśń, jest to szczególnie ważne w końcowym okresie uprawy, gdy presja patogenu jest największa – informował Kamil Bartkowski.

Prelegent zwrócił również uwagę na odmianę pomidora malinowego Tomimaru Muchoo F1 cenioną szczególnie na polskim i rosyjskim rynku.

W kolejnym wystąpieniu Katarzyna Tykarska-Duchovska (Monsanto) przybliżyła zagadnienie doboru podkładki w zależności od typu wzrostu odmiany (wegetatywny/generatywny) i warunków w obiekcie uprawowym. Prelegentka przedstawiła również nowości odmianowe De Ruiter testowane w tym sezonie w naszym kraju. Zaprezentowała m.in. odmianę DR6869TH F1 o owocach lekko spłaszczonych osiągających masę 160–190 g, której rośliny tolerują letnie upały. Katarzyna Tykarska-Duchovska podkreślała, że nowa odmiana tworzy bardzo kształtne i wyrównane owoce, jednak wymaga od początku uprawy sterowania generatywnego.

W dalszej części seminarium głos zabrali również przedstawiciele firm Cultilene i Koppert.

Na zakończenie spotkania firma Monsanto uhonorowała wyróżnieniami producentów odmian De Ruiter – Admiro F1 i Foronti F1.

Producenci Admiro F1 wyróżnieni  podczas spotkania

Wyróżnieni producenci odmiany Foronti F1

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Fot.: A. Czerwińska-Nowak, Monsanto

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKontyngenty dla mołdawskich produktów
Następny artykułSejm przyjął weto do ustawy o ochronie gruntów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.