Cebula bez tajemnic…

… to temat cyklu szkoleń dla producentów tego warzywa, zorganizowanych przez firmy Nickerson-Zwaan, BASF i K+S. Jedno ze spotkań z cyklu odbyło się 8 stycznia w Miłosławiu k. Środy Wielkopolskiej.

Wim van der Heijden z firmy Nickerson-Zwaan przybliżył uczestnikom tego szkolenia światowe trendy w hodowli cebuli i handlu tym warzywem. Jako podstawowe przyczyny różnić w wielkości plonów cebuli między poszczególnymi krajami (od średnio 12 t/ha w Indiach do 56 t/ha w Stanach Zjednoczonych) prelegent wskazał zaopatrzenie roślin w wodę, warunki glebowe oraz wybór odmiany (udział odmian mieszańcowych w rynku).

Zdaniem holenderskiego przedstawiciela firmy Nickerson-Zwaan spożycie cebuli na świecie ma tendencję wzrostową (do 2050 r. z aktualnych 6,4 kg/osobę ma zwiększyć się do 9,5 kg/osobę). Tendencja ta w połączeniu ze stałym wzrostem liczebności populacji ludzkiej jest dobrym prognostykiem dla rozwoju produkcji cebuli na całym świecie w tym również w Polsce.

Wim van der Heijden (Nickerson-Zwaan)

Wiesław Jakubowski i Piotr Manista przedstawili wielkopolskim plantatorom ofertę odmian cebuli firmy Nickerson-Zwaan na rozpoczynający się sezon. Dla producentów uprawiających cebulę do długiego przechowywania W. Jakubowski polecał szczególnie mieszańce Cenrtro F1, Dormo F1, Firmo F1 i Vento F1 a także odmianę ustaloną Rijnsburger 5. Natomiast do obierania i krótszego przechowywania przedstawiciel firmy rekomendował odmiany typu amerykańskiego: Meranto F1, Lorenzos F1, Dacapo F1 i Franzisco.

Wiesław Jakubowski (Nickerson-Zwaan)

Bardzo ważnym aspektem uprawy cebuli jest jej ochrona przede wszystkim przed chwastami, ale również przed chorobami i szkodnikami. Adam Prabucki przybliżył biorącym udział w szkoleniu producentom ofertę preparatów firmy BASF zarejestrowanych do stosowania w uprawie cebuli.

Adam Prabucki (BASF)

Na zakończenie spotkania Michał Laszczyński z firmy K+S Polska omówił rolę potasu, magnezu i siarki w roślinach oraz przedstawił wpływ nawożenia tymi pierwiastkami na wielkość i jakość plonu cebuli. Przedstawiciel koncernu K+S Polska zarekomendował plantatorom cebuli dwa nawozy potasowe. Pierwszy z nich – KaliSOP to źródło potasu i siarki (50% K20 i 45% SO3), natomiast drugi – Patentkali oprócz potasu i siarki zawiera również magnez (30% K20, 10% MgO, 42% SO3).

Michał Laszczyński (K+S Polska)

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Fot. A. Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMiód akacjowy na liście Produktów Tradycyjnych
Następny artykułRynek hurtowy wciąż będzie rósł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.