Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
02.09.2015

Czosnek - polskie odmiany

Tagi: czosnek
Krajowi producenci czosnku uprawiają w większości odmiany polskiej hodowli

Krajowi producenci czosnku uprawiają w większości odmiany polskiej hodowli

Niegdyś w naszym kraju uprawiano regionalne typy czosnku; wraz z postępem prac hodowlanych wyodrębniono z nich odmiany o ustalonych, powtarzalnych cechach. Choć na rynku nie ma ich zbyt wiele, są one doskonale przystosowane do panujących u nas warunków klimatycznych.
Odmiany czosnku dzieli się na strzałkujące, zwane również twardołodygowymi oraz niestrzałkujące (miękkołodygowe). Do pierwszej grupy należy większość uprawianych w Polsce odmian. Wytwarzają one pęd kwiatostanowy zakończony cebulkami powietrznymi. Podstawa pędu stanowi oś główki, wokół której ułożone są regularnie w jednym okółku duże, niezbyt liczne ząbki. Rośliny o silnym wzroście wymagają ogławiania – czyli usunięcia pędu kwiatostanowego jak najszybciej po jego wytworzeniu, jego pozostawienie może doprowadzić do redukcji plonu o ok. ¼. Czosnek niestrzałkujący nie wytwarza pędów kwiatostanowych, a spiralnie ułożone liczne, zwykle mniejsze ząbki, wypełniają całą główkę. Gruba warstwa łusek okrywających sprawia, że odmiany te lepiej się przechowują w porównaniu z odmianami strzałkującymi. W grupie czosnków strzałkujących, jak i niestrzałkujących mogą występować zarówno odmiany zimujące, jak i mniej popularne w naszym kraju – jare.

KHNO Polan
Harnaś to wczesna zimująca odmiana strzałkująca. W szarych główkach o masie 60–80 g znajduje się od 8 do 13 fioletowych ząbków. Łuska ściśle przylega do ząbków. Liście o pokroju wzniesionym o średniej długości i szerokości mają intensywnie zieloną barwię z silnym nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest średnio długi do długiego, wyprostowany albo lekko zakrzywiony, z cebulkami powietrznymi wzdłuż pędu. Odmiana o wysokim plonie ogólnym polecana jest do bezpośredniego spożycia oraz dla przemysłu przetwórczego i farmaceutycznego.


Harnaś
 
Arkus to średnio wczesna zimująca odmiana strzałkująca, dojrzewająca ok. 7 dni później niż Harnaś. Tworzy białofioletowe główki z żyłkami o masie 50–60 g, w których znajduje się od 4 do 7 ząbków okrytych fioletowobrązową łuską. Liście mają pokrój wzniesiony, są średnio długie, szerokie, zielone, z nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest wysoki z pączkami kwiatowymi i cebulkami powietrznymi. Odmiana jest polecana do bezpośredniego spożycia i do zaopatrzenia przemysłu farmaceutycznego. Plon ogólny jest wysoki, główki długo zachowują przydatność do spożycia.


Arkus

Ornak to średnio późna zimująca odmiana strzałkująca o dużej masie ząbków i największych główkach (60–100 g), długo zachowująca świeżość. Główki o białej barwie z fioletowymi żyłkami wiążą po 4–8 ząbków okrytych białą łuską, o łagodnym smaku. Liście mają pokrój wzniesiony do półwzniesionego, o barwie zielonej do ciemnozielonej, ze średnim nalotem woskowym. Pęd kwiatostanowy jest długi, wyprostowany. Odmiana daje wysoki plon ogólny i jest polecana do bezpośredniego spożycia oraz zaopatrzenia przemysłu farmaceutycznego.


Ornak

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności