Kapusty Seminis na polu w Chłapowie

W miejscowości Chłapowo koło Środy Wielkopolskiej 27 września w gospodarstwie Wojciecha Szczepaniaka zorganizowano pokaz kapust odmian marki Seminis. Współorganizatorami spotkania była Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz firmy Bayer Crop Science i Grupa Osadkowski.

Paweł Skrzynecki z firmy Monsanto przekazywał, że ze względu na trudną sytuację ekonomiczną na rynku kapust (niskie ceny i problemy ze zbytem) wielu producentów ograniczyło lub wręcz zaprzestało ochrony kapusty przed szkodnikami i chorobami. Ta sytuacja pozwoliła ocenić podatność odmian np. na wciornastka. Z oferty Seminis małą podatnością na tego szkodnika wyróżniają się znane odmiany Kronos F1 i Galaxy F1. Są to odmiany tworzące duże główki ok. 4 kg, przeznaczone do długiego przechowywania.

Spośród nowych pokazanych na spotkaniu odmian firma zaprezentowała odmiany przeznczone do sprzedaży w sieciach supermarketów. – Rynek ten oczekuje kapust o kulistych, małych główkach – dorastających do 2, maksymalnie 3 kg. Okres wegetacji tych odmian wynosi od 120 do 140 dniach wegetacji. Mogą być one również przeznaczane do przetwórstwa, np. do produkcji gołąbków, gdzie wymagane są główki o średnicy ok. 16 cm – informował P. Skrzynecki. Na spotkaniu pokazano np. odmianę SV3389JL F1 o okresie wegetacji ok. 125 dni. Ma ona długi głąb zewnętrzy, dzięki czemu dolne liście nie są narażone na zagniwanie, ponadto łatwiej się wycina główki.

Odmiana SV3389 JL F1

Najpóźniejsza z nowych odmian kapust „marketowych” – SV3404 JL F1 ma okres wegetacji ok. 140 dni. Nowe odmiany nadają się do przechowywania przez ok. 6 miesięcy. Można sadzić je na polu w dużym zagęszczęniu – nawet do 50 tys. roślin/ha. Podczas spotkania P. Skrzynecki zwrócił również uwagę na znaną odmianę Furios F1, która silnie reaguje na zagęszczenie sadzenia – w większej rozstawie tworzy duże główki, a w dużym zagęszczeniu – małe.

Odmiana SV3388 JL F1

Na spotkaniu w Chłapowie ofertę rozsad warzyw polecał Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń, Jan Jajor z firmy Bayer Crop Science rekomendował środki do ochrony warzyw kapustnych przed szkodnikami, a Grzegorz Ożarek z Grupy Osadkowski – nawozy do upraw warzywniczych.

Organizatorzy spotkania w Chłapowie – od lewej Paweł Skrzynecki (Monsanto), Grzegorz Ożarek (Grupa Osadkowski), Andrzej Szymański i Piotr Milczarek (Grupa Producentów Rozsad Krasoń), Wojciech Szczepaniak – gospodarz spotkania z córką Justyną, Jan Jajor (Bayer)

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSejm zmienił przepisy dotyczące rejestracji środków ochrony roślin
Następny artykuł1,3 tys. wniosków o rekompensaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.