Nie tylko do wczesnych nasadzeń

15–17 stycznia w hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się szkolenie dla dystrybutorów nasion oraz producentów warzyw, zorganizowane przez Centrum Ogrodnicze „Polger” oraz koncern Monsanto (właściciel marek Seminis i De Ruiter) wraz z firmami Adama Poland, Bayer, ICL, Sumi Agro, Syngenta, Tradecorp i Yara Poland.
Anna Wojciechowska i Marcin Piechota z firmy Monsanto  zaprezentowali ofertę odmian warzyw. Każdy producent warzyw i owoców przekonał się, w minionym sezonie szczególnie, że perturbacje pogodowe mogą obrócić w niwecz jego starania włożone w należyte przygotowanie pola, zakup dobrego materiału siewnego, nawożenie, ochronę roślin. Wystarczy kilka tygodni bez deszczu, aby znacznie obniżyły się plony. Jak poinformowała A. Wojciechowska, należy spodziewać się, że takie lata będą się powtarzały. Dlatego warto zwrócić uwagę na odmiany o silnymi dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym, który jest swego rodzaju „sposobem” na suszę. Podsumowując ubiegły sezon, prelegentka przekazała, które odmiany warzyw cieszyły się największym zainteresowaniem producentów. 
W minionym sezonie wśród odmian kapusty głowiastej białej z oferty firmy Monsanto w Polsce najczęściej wybierane były mieszańce: Galaxy F1, Ambrozja F1 i Kronos F1.Wśród brokułów prym wiodły odmiany SV3277BL F1 (znany jako Lord F1), Ironman F1 oraz SV1002 BL F1. Z kolei producenci kalafiora najchętniej zaopatrywali się w sprawdzone kreacje: Fortaleza F1, Giewont F1 czy Abeni F1 – mówiła A. Wojciechowska. 
Z asortymentu kapusty głowiastej białej przeznaczonej do najwcześniejszych upraw w nieogrzewanych tunelach foliowych i pod płaskimi osłonami prelegentka poleciła nową odmianę SV3423JC F1 (Rapidion F1), która pochodzi z tego samego segmentu odmian, co uznany już na polskim rynku mieszaniec Pandion F1. Odmiana o ok. 60-dniowej wegetacji tworzy wyrównane główki średniej wielkości(o masie od 0,7 kg do 1,6 kg), odznaczające się dużą odpornością na pękanie. Rośliny zachowują silny wigor przez cały sezon wegetacji. Kolejną propozycją jest odmiana SV3384JC F1, o kulistych główkach (ok. 2 kg) osadzonych na wysokim głąbie, co zabezpiecza dolne liście przed zagniwaniem. Wśród kapust o 75-dniowejwegetacji prelegentka wyróżniła odmianę Atlantis F1 (Zakaz F1). Jej główki o masie2–4 kg mają ciemnozielone, dość szerokie liście z nalotem woskowym. 
Z kolei producentom brokułów polecała m.in. odmianę SV1002BL F1, o silnym wigorze i dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym, wytwarzającą zwarte, duże, kopulaste róże o ciemnozielonych pąkach, bez tendencji do przerastania liśćmi. 
Z bogatej oferty kalafiorów prelegentka rekomendowała między innymi znane mieszańce Abeni F1, Aquata F1, Fortaleza F1 i Giewont F1.
Spośród innych gatunków warzyw wczesnych do uprawy w tunelach foliowych A. Wojciechowska zwróciła uwagę na odmianę fasoli szparagowej żółtostrąkowej SV1003GF F1 o 65-dniowej wegetacji i strąkach długości 14–16 cm. 
Zaprezentowała także nową odmianę pomidora malinowego Mei Shuai F1, o smacznych, atrakcyjnych, lekko żebrowanych owocach(200–230 g) bez tendencji do tworzenia tak zwanej zielonej piętki. Może być ona uprawiana w tunelach lub szklarniach, w cyklach wiosennym i jesiennym, a jej wartością dodaną jest wysoki potencjał plonotwórczy. 
M. Piechota w firmie Monsanto jest doradcą w Dziale Rozwoju Produktu i zajmuje się wdrażaniem nowych odmian ogórka, papryki, marchwi, pora i cebuli. Na spotkaniu w Rytrze zwrócił uwagę na dwie nowe odmiany ogórków partenokarpicznych polecanych do uprawy w tunelach foliowych: SV3506CV F1 i SV4097CV F1. Rośliny pierwszego mieszańca, o generatywnym wzroście i otwartym pokroju oraz samokończących pędach bocznych, tworzą liczne, wyrównane, ciemnozielone owoce o długości 11–12 cm i średnicy 3–4 cm. Odmiana charakteryzuje się mocnym systemem korzeniowym i nie zrzuca zawiązków w stresujących warunkach uprawy. 
Z kolei plenny mieszaniec SV4097CV F1 jest polecany do uprawy późną wiosną i latem w tunelach foliowych. Rośliny wytwarzają krótkie międzywęźla i nie mają tendencji do tworzenia pędów bocznych. Odmiana ta jest doceniana przez producentów ogórków, między innymi za łatwość w pielęgnacji oraz trwałość owoców po zbiorze. Z kolei do uprawy w polu prelegent polecał wczesną odmianę Monisia F1. Jak informował, wysoka zdrowotność roślin tego mieszańca utrzymuje się nawet do końca września, a owoce nie mają tendencji do przerastania. Producentów papryki mogą zainteresować odmiany o stożkowych owocach, między innymi Ariadni F1 i Kaptur F1.


Uczestnicy spotkania w Rytrze

Tekst i zdjęcia: Anna Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 3/2016 miesięcznika  „Hasło Ogrodnicze”
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDemo Tour ciągników marki Case IH oraz Steyr
Następny artykułDecyzja KE ws. polskiej prośby dot. wniosków o dopłaty w przyszłym tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.