Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.12.2012

Odmianowe show na południu

Na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim 2 września odbyła się V edycja Małopolskiego Święta Warzyw − impreza organizowana przez władzę gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Region ten jest jednym z zagłębi warzywniczych w Polsce. Uprawy warzyw zajmują powierzchnię około 3000 ha.
Małopolskie Święto Warzyw było okazją do prezentacji m.in. sprawdzonych i najnowszych odmian warzyw różnych firm nasiennych.

W doborze oferty firmy Bejo Zaden, reprezentowanej przez firmę Jacka Lutego, znalazły się nowe odmiany kalafiorów przeznaczonych na rynek warzyw świeżych: Adona F1 i Marbella F1.Są to średnio późne propozycje do uprawy na lato i jesień o ok. 80-85-dniowym okresie wegetacji. Ponadto zaletą tych mieszańców są róże o średniej wielkości, szczelnie okryte liśćmi wewnętrznymi. Z odmian kapusty głowiastej białej polecano znaną odmianę Expect F1 oraz Excalibur F1. Z kolei z warzyw korzeniowych zaprezentowano m.in. seler Elena F1 rekomendowany do wykorzystania w przemyśle i do długiego przechowywania.

Dorota Wielgat koordynator ds. rozwoju produktu firmy Clause polecała odmianę kalafiora sprawdzającą się w trudnych warunkach uprawowych – Sabord F1, o 70-, 85-dniowym okresie wegetacji, zwartych i śnieżnobiałych różach. Odmiana charakteryzuje się bardzo dobrym okryciem róż i polecana jest zarówno na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, jak i dla przemysłu. Do uprawy w terminie wczesnoletnim i jesiennym prezentowano odmianę Brigantine F1 o 70-, 75-dniowym okresie wegetacji, zbitych, białych różach. Z kolei wśród nowości z grupy wczesnych kalafiorów odmianę Clipper F1, o dużej i zwartej róży, polecaną do upraw pod osłonami i agrowłókniną. - Odmiana _aruto F1, o okresie wegetacji 100-110 dni i zbitych różach przeznaczona jest do uprawy na zbiór jesienny i późnojesienny – informowała D. Wielgat.

W asortymencie papryk promowano odmiany Cayman F1 o dużych, mięsistych, dobrze wybarwiających się owocach oraz Murano F1 − o dużej odporności na mikrospękania i wysokim plonie handlowym. Jest to odmiana w typie Salomona, ale o nieco większych owocach i niższych roślinach – co czyni ją odpowiednią do upraw w tunelu typu igołomskiego. Wśród odmian papryki o wydłużonych, stożkowych owocach można było zobaczyć żołtoowocową odmianę Lipari F1 oraz czerwonoowocową testowaną jeszcze pod numerem CLX 978 F1.Czerwonoowocowa papryka Murano F1 do uprawy w niskich tunelach foliowych.

Wśród odmian kalafiorów firmy Enza Zaden znalazła się propozycja do nasadzeń na zbiory jesienne – Bonique F1. W opinii Bernarda Zioło, jest to kalafior przeznaczony głównie do przetwórstwa. Róże o wysokiej jakości i masie ok. 3 kg łatwo rozdzielają się na różyczki. Rośliny mają silny wigor, szerokie i długie liście. Z odmian papryki żółtoowocowej stożkowej, szpiczasto zakończonej polecano odmianę Erato F1 o zabarwieniu kremowym, a w fazie dojrzałości fizjologicznej − czerwonym. Z odmian typu blokowego B. Zioło proponował odmianę Devito F1.Szpiczasto zakończona żółtoowocowa papryka odmiany Erato F1.
 
Na stanowisku firmy Toma Seeds uwagę odwiedzających zwróciła szeroka gama odmian warzyw należąca do hiszpańskiego koncernu Fito Semillas. Wopinii Juliana Słowińskiego papryka czerwonoowocowa odmiany Abadia F1 jest ceniona za plon, jakość i atrakcyjność. Okazałe owoce 3-4-komorowe typu blok charakteryzują się długą i grubą szypułką, stabilną wielkością i równomiernym wybarwieniem. Odmianą wzbudzającą zainteresowanie producentów była również Olvera F1 charakteryzująca się wczesnością i wysoką jakością. Ciemnoczerwone owoce o masie 220-240 g mają grubą i twardą ściankę. Warte uwagi były też inne gatunki roślin m.in. oberżyna. Wśród odmian polecanych przez reprezentanta hiszpańskiej hodowli był Cristal F1 (znana pod nazwą Barcelona F1) oraz nowość − Lima F1. Obydwie odmiany charakteryzuje silny i rozległy system korzeniowy. Ponadto posiadają zbliżone cechy − są tolerancyjne na spadki temperatury i dobrze zawiązują owoce.Owoc papryki odmianyAbadia F1 jest 3-4-komorowy  i ma długą i grubą szypułkę.


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności