Oferta wczesnych warzyw

10 grudnia firma Syngenta zorganizowała spotkanie w Jeziorach Wielkich w woj. kujawsko-pomorskim, podczas którego zaprezentowano ofertę wczesnych odmian warzyw na sezon 2016.

Marek Zieliński z firmy Syngenta informował, że już pod koniec 2015 r. było duże zainteresowanie klientów nasionami warzyw kapustnych, dlatego rozpoczął spotkanie od przedstawienia wczesnych odmian kapusty głowiastej białej. – Mirror F1 (okres wegetacji wynosi 50–53 dni) to jedna z najwcześniejszych odmian do uprawy w tunelach foliowych, tworząca kulistą główkę. Uzupełnieniem tej odmiany są Jetodor F1 oraz Kevin F1 o takim samym okresie wegetacji. Przeznaczone do uprawy nie tylko w tunelach foliowych, ale również pod płaskimi okryciami z agrowłókniny, z tym że wówczas zbiór jest o ok. 5 dni późniejszy niż spod tuneli. Veronor F1 – to odmiana o nieco dłuższym okresie wegetacji, który wynosi 53–55 dni, ale tworzy już większe główki o masie do 2 kg – mówił Marek Zieliński.

Do uprawy pod płaskimi okryciami – pod agrowłókniną lub folią perforowaną, albo w polu bez okryć, prelegent polecał odmianę Bolikor F1 cechującą się bardzo wyrównanym wzrostem oraz możliwością przetrzymywania główek w polu po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej. Podobnymi cechami wyróżnia się odmiana Reactor F1 (55–58 dni). Spośród wczesnych odmian kapusty głowiastej białej nadających się do kiszenia prelegent polecał mieszańce Grepala F1 (70–75 dni) oraz Gregorian F1 (72–75 dni). Odmiany te dobrze sprawdzają się również jako surowiec do produkcji surówek, a także na rynku warzyw świeżych. Zaletą odmiany Grepala F1 jest m.in. brak tendencji do pękania główki po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej.

W grupie odmian o wegetacji wynoszącej powyżej 70 dni reprezentanci firmy Syngenta przedstawili dwie nowości Legtorian F1 (70–73 dni) oraz Rington F1 (80–90 dni). Legtorian F1 tworzy główki o masie od 3,5 do 5 kg. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej może pozostać na polu nawet do 90 dni, bez ryzyka pękania główek. Natomiast Rington F1 (80–90 dni) już po upływie ok. 75 dni tworzy zwartą dużą główkę. Obie nowości mają główki osadzone dość wysoko, dzięki czemu wyróżniają się dobrą zdrowotnością.


Podczas spotkania w Jeziorach Wielkich przedstawiono ofertę nowych wczesnych odmian kapusty głowiastej białej

Spośród kapust włoskich do najwcześniejszej uprawy – pod osłony z agrowłókniny polecano odmianę Atlanum F1 (ok. 75 dni) oraz późniejszą – Miletta F1 (105–110 dni). Reball F1 (75–80 dni) – to jedna z najwcześniejszych odmian kapusty głowiastej czerwonej, która może być uprawiana w otwartym gruncie lub pod agrowłókniną. Z asortymentu odmian kapusty pekińskiej do uprawy wiosennej i letniej M. Zieliński polecał Sprinkin F1 (ok. 55 dni) oraz Kilakin F1 (50–55 dni) posiadającą odporność na kiłę kapusty.


Miletta F1 – odmiana kapusty włoskiej

Oprócz kapust nowe propozycje odmianowe firma Syngenta oferuje w tym sezonie również wśród kalafiorów. Solistar F1 (55–59 dni) to przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych lub pod agrowłókniną odmiana o silnym wigorze, tworząca śnieżnobiałe róże. Podobnie wysoką jakością róż wyróżnia się odmiana Bering F1 (58–63 dni). Natomiast wśród wczesnych odmian kalafiora polecanych do uprawy w otwartym gruncie rekomendowano m.in. Easytop F1 (56–60 dni), Brunel F1 (60–63 dni), Bruce F1 (65–68 dni) oraz Aerospace F1 (70–75 dni).

Rośnie zainteresowanie uprawą brokułów na lato, dlatego też w ofertach firm nasiennych pojawiają się odmiany z coraz większą tolerancją na niesprzyjające warunki uprawy (przede wszystkim upały). Z brokułów przeznaczonych do uprawy latem przedstawiciele firmy Syngenta polecali Besty F1 (65–70 dni), o wyrównanych pąkach i grzybkowatej róży rekomendowany szczególnie na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych; tę odmianę prezentowano już na pokazach polowych pod numerem hodowlanym SGD93200.


Besty F1 – nowa odmiana brokuła

Poza ofertą warzyw kapustnych na spotkaniu w Jeziorach Wielkich informowano o odmianach pomidorów, ogórków i papryki do uprawy w tunelach foliowych. Z nowości w ofercie pomidorów „tunelowych” polecano odmianę Grumira F1 tworząca mięsiste owoce o masie ok. 190 g. Wyróżnia się ona stabilnym wzrostem i wysoką zdrowotnością roślin. W ofercie dostępne są także odmiany o owocach standardowych m.in. Boderine F1 oraz Baribine F1 tworzące owoce o masie 140–150 g oraz o nieco większych – do 170 g – Sandoline F1. Interesującą odmianą do uprawy w tunelach lub w polu przy paliku jest śliwkokształtna odmiana Kilates F1 o owocach o masie 120–150 g.

W asortymencie odmian ogórków przeznaczonych do uprawy pod osłonami przedstawiciele firmy Syngenta polecali m.in. odmianę Ekol F1 – pantenokarpną, grubobrodawkową, równomiernie plonującą oraz Panandra F1 o atrakcyjnie wyglądających owocach nadających się m.in. na ogórki małosolne. Spośród odmian papryki największą popularnością od dłuższego czasu cieszy się Yecla F1 – o czerwonych owocach typu blok o masie 160–180 g z długą szypułką, szybo i równomiernie wybarwiająca się.


Od lewej – Grzegorz Goździk i Marek Zieliński z firmy Syngenta

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBudżet rolny zaakceptowany
Następny artykułProCam zaprasza do Sandomierza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.