Piknik brokułowy w Brukach Unisławskich

11 października 2015 r. firmy: Syngenta Polska, New Holland, Caldena oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń zorganizowały pokaz odmian brokułów i kalafiorów w gospodarstwie Alicji i Stanisława Nerowskich w Brukach Unisławskich. W tej formule spotkań merytoryce towarzyszą jeszcze inne ciekawe elementy...
Marek Zieliński z firmy Syngenta scharakteryzował odmiany zaprezentowane na polu. Z nowości w brokułach informował o odmianie Monrello F1, przeznaczonej do uprawy na zbiór jesienią, do sprzedaży róż na rynek warzyw świeżych lub dla przetwórstwa. Mieszaniec ten jakością i plennością dorównuje znanej producentom odmianie Monaco F1, ale ma dłuższy okres wegetacji. Kolejną nową propozycją jest Batory F1 – o okresie wegetacji ok. 80 dni, która nadaje się na nasadzenia wiosenne i jesienne. Jest ona przeznaczona głównie do zaopatrzenia mroźni. Spośród brokułów o krótszym okresie wegetacji na zbiór w okresie letnim na uwagę zasługuje Bay Meadows F1 – informował przedstawiciel firmy Syngenta. Podkreślał, że pokazane odmiany dobrze zniosły suszę. Prezentowane róże były wyrównane, miały drobne pąki.
 
Brokuł Monrello F1

Charakteryzując odmiany kalafiorów M. Zieliński informował o trzech podstawowych odmianach do przetwórstwa na zbiór jesienny: David F1 (okres wegetacji 85–90 dni), Cabral F1 (80–85 dni) oraz Gohan F1 (85–90 dni), wyróżniających się wysoką jakością róż i plennością. W tym trudnym sezonie odmiany te pokazały, że dorastają w takim okresie wegetacji jaki podany jest przez hodowców. Ich zaletą jest nie tylko wysoka jakość róż, ale również duże wyrównanie pozwalające w ciągu 2 lub 3 przejść roboczych zebrać wszystkie róże z pola. Warto podkreślić, że są to odmiany typowe do uprawy na zbiór jesienią i nie sprawdzają się we wczesnych nasadzeniach – mówił przedstawiciel firmy Syngenta. 


Kalafior Gohan F1
 
Informował również o ofercie odmian kalafiora odpornych na kiłę kapusty. Przekazywał, że niektórzy plantatorzy w Belgii zaopatrujący rynek warzyw świeżych, wybierają do uprawy te odmiany, np.: Clarina F1, Claforsa F1 oraz Clapton F1, nawet jeśli nie mają problemów z tym patogenem na polu, ze względu na silny wigor roślin i wysoką jakość róż. Wyniki doświadczeń belgijskich wskazują, że róże odmiany Clarina F1 długo zachowują wysoką jakość po ścięciu, podczas przechowywania w chłodni.
 
Mariusz Seweryn z firmy Caldena informował o ofercie nawozów dolistnych – Agravita, stymulujących wzrost roślin. Na przykład nawóz Agravita Aktiv 48, zawierający NPK (8-20-20), polecany jest do stosowania w celu wyrównania wzrostu roślin na plantacji. Prelegent polecał również w uprawach warzyw gruntowych nawóz o zrównoważonym składzie – Agravita Complete FAST (NPK 20-20-20) oraz produkty o podwyższonej zawartość wybranych makroskładników np.: Agravita Potasowa FAST (NPK 9-10-40), Agravita Fosforowa (NPK10-40-13) czy Agravita Ca FAST zawierająca 11% CaO i inne składniki m.in. potas. Przedstawiciel firmy Caldena zachęcał także do stosowania nawozu Macro Speed Optima. Jest to nawóz zawierający fosfor i potas, a także wapń, cynk, mangan oraz siarkę. Zawarty w tym produkcie fosfor jest prawie w całości rozpuszczalny w wodzie. Plecam również do stosowania granulowanego siarczanu magnezu z naszej oferty, który jest również bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie – mówił M. Seweryn.
Łukasz Chęciński reprezentujący firmę New Holland informował, że marka ta jest obecna w Polsce od 1998 r. i jest wiodącą marką w segmencie ciągników rolniczych oraz kombajnów zbożowych. Podczas spotkania w Brukach Unisławskich zaprezentowano dwa duże modele ciągników – T6.160 oraz T7.210, a także jeden z najmniejszych modeli z oferty tej marki – Boomer 40.
 
Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń informował o ofercie rozsad warzyw. Rocznie ta produkcja kształtuje się na poziomie ok. 200 mln szt. Najwięcej zamówień jest w okresie wiosennym – marzec-kwiecień, ale jak przekazywał reprezentant firmy wzrasta również liczba zamówień na późniejsze terminy sadzenia – czerwiec-lipiec.
 
Na zakończenie pikniku brokułowego w Brukach Unisławskich zorganizowano konkursy z nagrodami. Najwięcej emocji wzbudził konkurs przeciągania ciągnika New Holland – Boomer 40. Uczestniczyły w nim 4 zespoły. Najszybciej przez wyznaczony odcinek ciągnik przeciągnął zespół silnych plantatorów z rejonu Unisławia oraz reprezentacja Grupy Producentów Rozsad Krasoń. Kolejne miejsca zajęli plantatorzy-juniorzy oraz przedstawiciele firmy Syngenta.
 
Uczestnicy pikniku w Brukach Unisławskich
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW polskich domach marnuje się 2 mln ton jedzenia
Następny artykułWłoski eksport winogron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.