Polowe spotkanie plantatorów pomidora

Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa w Krobi wraz z kilkoma firmami branżowymi zorganizowały 9 lipca na polu Krzysztofa Maciejaka w Babkowicach (woj. wielkopolskie) spotkanie dla członków grupy.

Podczas szkolenia można było zdobyć wiedzę, jakie zabiegi agrotechniczne wykonywać w tym niekorzystnym dla pomidora w rejonie wielkopolskim sezonie (niskie temperatury powietrza i gleby oraz nadmierna wilgotność gleby nie sprzyjały wzrostowi wegetatywnemu), aby rośliny plonowały na przyzwoitym poziomie.

Stan plantacji pomidorów 9 lipca

Roślina pomidora (9 lipca)

Podczas spotkania prof. dr hab. inż. Stanisław Mazur (fot. obok), dziekan Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ocenił stan plantacji pomidorów oraz udzielił wskazówek, m.in. jak przeciwdziałać zarazie ziemniaka i alternariozie pomidora.

Na możliwości ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami uwagę zwrócili także Anna Długosz oraz Adam Prabucki z firmy BASF. Przedstawili oni nowy preparat do ochrony pomidorów przez zarazą ziemniaka – Orvego 525 SC. Preparat zarejestrowany 11 czerwca br. jest zupełnie nowym fungicydem pod względem zawartości substancji czynnych. Składnikami tego środka są: amektotradyna (300 g związku z grupy pochodnych pirymidynoamin w 1 l; 27%) i dimetomorf (225 g związku z grupy pochodnych kwasu cynamonowego; 20,3%). Poprzez działanie wgłębne i kontaktowe wykorzystywany jest do zapobiegania i zwalczania specyficznych patogenów z gromady lęgniowce (Oomycetes), tj. mikroorganizmów grzybopodobnych (zwanych też glonopodobnymi).

Nie brakowało także informacji o odpowiednim nawożeniu i produktach rekomendowanych do tego celu z firm Tradecorp, Intermag oraz Tessenderlo Chemie. Ponadto z Janem Jarusem z firmy JAGRO z Krobi można było porozmawiać o aktualnej ofercie środków produkcji do uprawy pomidora. Na zakończeni spotkania przedstawiciele filmy Duda-Cars przedstawili ofertę i samochody marki Mercedes-Benz.

Uczestnicy pomidorowego spotkania w Babkowicach

Dr inż. Marcin Bartczak
Fot. M. Bartczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWstępne podsumowanie dopłat do materiału siewnego w 2013 r.
Następny artykułPieniądze dla Lokalnych Grup Działania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.