Przed sezonem o nowościach w odmianach, nawożeniu i ochronie warzyw

Wiele firm oferujących środki do produkcji warzywniczej wykorzystuje ostatnie tygodnie przed rozpoczęciem nowego sezonu na organizację szkoleń produktowych dla plantatorów. Jedno  takich spotkań obyło się 9 stycznia z inicjatywy firm Hazera, Agromix i Awimex w Środzie Wielkopolskiej. Współorganizatorami szkolenia były: BASF, Yara Poland i Centrala Nasienna w Warszawie.

Nowe odmiany na nowy sezon
O nowych i sprawdzonych odmianach warzyw w ofercie firmy Hazera mówił Wiesław Jakubowski, który najwięcej uwagi poświęcił królującej na polach w okolicach Środy Wielkopolskiej cebuli. Na potrzeby przetwórstwa polecał nowe odmiany Rhino F1 37-86 i Frontino F1. Pierwsza z nich to średnio wczesna, plenna cebula w typie amerykańskim z domieszką typu hiszpańskiego tworząca bardzo duże (średnica ok. 80 mm), wyrównane główki z cienką szyjką i dość mocną łuską, które można przechowywać do końca lutego.


Rhino F1

Z kolei Frontino F1 to typowy „Hiszpan” o mocnym systemie korzeniowym i silnie rosnącym szczypiorze tworząca duże, kuliste cebule o ciemnej łusce. Trwałość przechowalniczą tej odmiany W. Jakubowski określił na koniec stycznia. Przypomniał również charakterystykę dobrze sprawdzających się w krajowych warunkach odmian mieszańcowych typu Rijnsburger o twardych cebulach do bardzo długiego przechowywania: Firmo F1, Dormo F1 i Centro F1, a także chętnie kupowanej ze względu na dobry stosunek jakości do ceny odmiany Rijnsburger 5.


Dormo F1


Centro F1

W tej części Wielkopolski oprócz cebuli popularnie uprawiana jest również kapusta. Przedstawiciel firmy Hazera do najwcześniejszych nasadzeń w tunelach foliowych i pod płaskimi okryciami polecał nową odmianę 17-1715 F1 o 55-dniowym okresie wegetacji. Do przetwórstwa proponował odmianę Nweton F1, której lekko spłaszczone główki po 115–125 dniach wegetacji zależnie od zagęszczenia osiągają masę 5–8 kg. W prezentowanej ofercie znalazło się także kilka propozycji do długiego przechowywania: Lucas F1 (okres wegetacji 135–140 dni) Ramenos F1 (145 dni), Struktura F1 (140–150 dni) i 17-1125 (Abel F1) o 150 dniowym okresie wegetacji.

Nową rekomendacją dla producentów warzyw korzeniowych była marchew Speedo F1 o okresie wegetacji wynoszącym 90 – 100 dni. Jej korzenie są tępo zakończone, cylindryczne o długości 20 – 22 cm. Nać tej odmiany jest mocno  osadzona na główce dlatego można ją zbierać kombajnowo. Korzenie nie mają skłonności do pękania co ułatwia ich konfekcjonowanie, skórka po umyciu jest gładka i błyszcząca. Odmiana Speedo F1 uzupełnia asortyment cenionych, „świeżorynkowych” marchwi francuskiej hodowli Vilmorin wśród których są mieszańce Octavo F1, Melodio F1 i Volcano F1.


Wiesław Jakubowski z firmy Hazera

Nawożenie powinno być racjonalne
Wojciech Kopeć z firm Yara Poland przypominał uczestnikom spotkania o podstawach efektywnego żywienia roślin którymi są: regulacja odczynu gleby oraz ustalanie dawek nawozów na podstawie analizy ogrodniczej gleby – informującej o aktualnej zasobności gleby w dostępne dla roślin warzywnych substancje odżywcze. Przedstawiciel firmy Yara Poland polecał do stosowania w uprawie warzyw bezchlorkowy nawóz granulowany o dobrej rozpuszczalności w wodzie – YaraMila Complex (12% N, 11% P2O5 i 18% K2O). Nawóz ten zawiera dwie formy azotu co zapewnia równomierne uwalnianie tego składnika podczas wegetacji i część fosforu w aktywnej formie polifosforanów, które nie są silnie wiązane przez glebę, ponadto zawiera magnez, siarkę, bor, żelazo, mangan i cynk.

– Wapń ma zasadnicze znaczenia dla jakości owoców warzyw i często niedobór tego pierwiastka występuje mimo wysokiego pH gleby. W takim przypadku warto zastosować saletry wapniowe będące źródłem w pełni rozpuszczalnego w wodzie wapnia łatwo dostępnego dla roślin w zależności od formy przeznaczone do nawożenia posypowego (YaraLiva Tropicote, YaraLiva Nitrabor). Z kolei do nawożenia pogłównego w celu szybkiego zaopatrzenia roślin w azot, potas i wapń można wykorzystać granulowaną saletrę Unika Calcium (14,2% N, 24% K2O i 12% CaO) – mówił Wojciech Kopeć.


Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland

Wiedza podstawą ochrony warzyw
Dr Anna Długosz mówiła o ochronie warzyw przed chorobami i chwastami preparatami firmy BASF. Specjalistka podkreślała znaczenie planowania upraw – szczególnie cebuli. Podstawowe znaczenie w przypadku tego warzywa ma przedplon. Należy pamiętać o odpowiednim następstwie gatunków aby uniknąć problemów związanych z pozostałościami herbicydów rolniczych stosowanych np. w pszenicy, kukurydzy czy rzepaku. Dotyczy to również późnego stosowania w uprawie poprzedzającej nawozów potasowych w formie chlorkowej, która jest szkodliwa dla cebuli.

Anna Długosz zachęcała plantatorów do stosowania w uprawie cebuli z siewu herbicydu Stomp Aqua 455 CS w nowej formulacji o wydłużonym działaniu w glebie. W zakresie ochrony fungicydowej plantacji cebuli polecała szczególnie Cabrio Duo 112 EC i Signum 33 WG, które dzięki zawartości pirakloskrobiny wykazują dodatkowy efekt AgCelence, tj. zwiększają wigor roślin i ich tolerancję na warunki stresowe.

Dr Anna Długosz przypomniała uczestnikom spotkania objawy Stemphylium, którego dużą presję zaobserwowano w tym sezonie na plantacjach cebuli. Podkreślała przy tym, że jak dotąd żaden z dostępnych na rynku fungicydów nie ma rejestracji przeciwko temu patogenowi, jednak Signum 33 WG stosowane w odstępach 7-dniowych przeciwko mącznikowi rzekomemu udowodniło w mijającym roku swoją skuteczność również w walce ze Stemphylium.


Anna Długosz z firmy BASF

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułARR chce otwierać rynki. Największy potencjał ma Azja
Następny artykułNieco mniej jabłek we Włoszech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.