Przedsezonowe spotkanie w Rytrze

Firmy Monsanto (Seminis), Centrum Ogrodnicze „Polger” przy współpracy z firmami Agrosimex, ICL (Everris), BASF Polska, Bayer CropScience, Yara Poland, Sumi Agro, Syngenta w dniach 5-6 stycznia w Rytrze k. Piwnicznej zorganizowały spotkanie, podczas którego przedstawiono ofertę odmian warzyw, środków chemicznych i nawozów mineralnych.

Tadeusz Kwiatek, prezes zarządu spółki Centrum Ogrodnicze „Polger”, w odpowiedzi na pytania producentów rolnych o możliwość zakupu maszyn rolniczych, wprowadził do oferty m.in. agregaty, sadzarki do rozsad, opryskiwacze, pługi, rozsiewacze nawozów, brony polowe i wirnikowe firm krajowych i zagranicznych. Firma od wielu lat zajmuje się sprzedażą (detaliczną i hurtową) nasion warzyw, nawozów znanych i cenionych firm.

Tadeusz Kwiatek, prezes firmy Centrum Ogrodnicze Polger

Leszek Kołtun, dyrektor handlowy Monsanto Polska

Paleta rozwiązań Monsanto (Seminis)
Anna Wojciechowska z firmy Monsanto omówiła charakterystykę nowych odmian warzyw polecanych na najbliższy sezon. Z asortymentu ogórków partenokarpicznych polecanych zarówno do uprawy w tunelach foliowych, jak również w polu, zwrócono uwagę na nowego mieszańca SV4097 CV F1. Roślina generatywna, o krótkich międzywęźlach, tworzy wyrównane owoce o długości 11-13 cm i średnicy ok. 3,5 cm, owoce nie przyrastają na grubość.

Z propozycji pomidorów malinowych do uprawy w tunelach foliowych prelegentka poleciła odmianę Kanna 218 F1. Owoce tej odmiany osiągają masę 160−180 g, są intensywnie czerwone, z połyskiem, tolerancyjne na mikrospękania skórki. Dobrze zawiązują owoce nawet w trudnych warunkach uprawowych. Odmiana jest polecana do uprawy w krótkich cyklach, do 5–6 gron owocowych. Z oferty pomidorów do uprawy tunelowej polecono odmianę Yigido F1. Owoce tej odmiany osiągają masę 190−220 g, są lekko spłaszczone, intensywnie czerwone, z połyskiem, tolerancyjne na mikrospękania skórki. Mieszaniec ten jest przydatny do uprawy w cyklach wiosennym, letnim i jesiennym (do ok. 6 gron), w podłożach organicznych, w ogrzewanych lub nieogrzewanych tunelach.

Wśród nowej odmian kapusty głowiastej białej polecano kreację SV 3404JL F1 (140-145 dniowej wegetacji). Rośliny wytwarzają główki o masie 2-4 kg. Odmiana charakteryzuje się wysoką zdrowotnością i bardzo dobrym wyrównaniem. Wśród odmian polecanych do krótkiego przechowywania (do marca) zarekomendowano SV3394JH F1. Roślina tworzy główki osiągające masę około 6 kg.

Z kalafiorów nowej generacji polecono dwie odmiany SV5777 AC (około 70-dniowy okres wegetacji) oraz SV5818 AC (85-95 dni) Pierwsza jest przeznaczona do wiosennej uprawy zarówno pod płaskimi osłonami, jak i bez osłon. Rośliny mają silny wigor, wzniesione liście, tworzą ładne, okrągłe, zwięzłe róże. Roślina tworzy wyrównane pod względem wielkości duże róże o masie 1,5-2 kg. Odmiana polecana jest na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, jak również do przetwórstwa. Z kolei rośliny odmiany SV5818AC F1, jak podkreślał Roman Jasonek, jeden z podkrakowskich producentów kalafiorów, wyróżniają się silnym systemem korzeniowym i wysoką zdrowotnością. Kalafior polecany do zbioru – od wczesnej jesieni. Róże można przetrzymać na polu bez obawy o ich przerośnięcie i utratę jakości.

Z asortymentu brokułów szczególną uwagę zwrócono na odmianę SV1002BL F1 (75 dni wegetacji). Polecana do nasadzeń od kwietnia do lipca. Roślina tworzy kopulastą, ciężką różę o drobnych, żywo zielonych pączkach. Nie wykazuje tendencji do przerastania róży liśćmi. Roślina o wysokiej tolerancji na mączniaka rzekomego.

Z papryki typu stożek polecanych do uprawy w polu lub w tunelach foliowych firma oferuje trzy propozycje – Kaptur F1, Ariadni F1, Furila F1.

Z asortymentu fasoli żółtostrąkowych polecanych do wczesnych nasadzeń polecano SV1003GF F1. Odmiana o 65-dniowym okresie wegetacji tworzy wyrównane strąki o długości 14-16 cm i średnicy 9,5-11,5 mm. Roślina o średniej sile wzrostu i wzniosłym pokroju.

Z cebul prelegentka zwróciła uwagę na cebule średniowczesne typu Rijnsburger – Premito F1 (113 dni wegetacji), Sunnito F1 (117 dni), Baldito F1 (118 dni). Z odmian o białej łusce polecano SV4058NU F1. Cebula dnia długiego o łagodnym smaku jest połączeniem najlepszych cech odmian Sterlinga F1 i Orizaby F1. Cebule tych odmian mogą być przechowywane do marca.

Anna Wojciechowska z firmy Monsanto

Rozszerzenie rejestracji Mospilanu i Topsinu
Zbigniew Dąbrowski z firmy Sumi Agro mówił o rozszerzeniu zastosowania preparatu Mospilan 20 SP do zwalczania szkodników w uprawach sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych. Jak poinformował prelegent, insektycyd ten ma teraz ponad 250 zastosowań w etykiecie. Uniwersalność zastosowania preparatu Topsin M 500 SC potwierdzona została pozytywną decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 lipca 2014 r., na mocy której fungicyd może być również stosowany w uprawach małoobszarowych: zarówno w roślinach rolniczych, jak i ogrodniczych oraz szkółkach leśnych. Fungicyd ten zawiera tiofanat metylowy, związek z grupy benzimidazoli i jest skuteczny w zwalczaniu wielu chorób w uprawie ogórków, pomidorów, bakłażana, papryki oraz buraków ćwikłowych (w gruncie i pod osłonami). Łączna liczba zastosowań w nowej etykiecie przekracza 130. Prelegent mówił również o zastosowaniu preparatu Yamato 303 SE.

Zbigniew Dąbrowski z firmy Sumi Agro
 
YaraVita – wita nas
Wiesław Kocoł z firmy Yara Poland przedstawił szereg zalet, jakie posiadają produkty YaraVita – w pełni formułowane dolistne nawozy mikroelementowe kompleksowe, takie jak: YaraVita Zboże, Kukurydza, Ziemniak, Brassitrel Pro oraz pojedyncze – YaraVita Cynk, YaraVita Mangan, YaraVita Miedź. W ofercie produktów YaraVita wyróżnił m. in. nawóz KombiPhos jako wysoce wydajne źródło fosforu dostępnego dla roślin; nawóz ten zawiera także potas, magnez, mangan i cynk. YaraVita Safe K to z kolei nawóz zawierający 50% stężenia potasu, a YaraVita Thiotrac jest nawozem zawierającym dużą koncentrację siarki w formie łatwo dostępnej dla roślin. Na zakończenie W. Kocoł przedstawił nowy produkt YaraMila Starter – mikrogranulat, szczególnie polecany w uprawie kukurydzy, zawierający fosfor, azot, cynk oraz bor.

Wiesław Kocoł z firmy Yara Poland[NEW_PAGE]Działanie „skorpiona”
Krystian Maciocha z firmy Syngenta mówił skuteczność działania nowego fungicydu Skorpion 325 SC, zawierającego jako substancje czynne azoksystrobinę i defenokonazol. Jest to preparat o działaniu powierzchniowym i systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób powodowanych przez grzyby w uprawie roślin warzywnych i truskawki. Posiada rejestrację w uprawie marchwi przeciwko mączniakowi prawdziwemu, czarnej zgniliźnie i alternariozie naci, a także jest dopuszczony do zwalczania alternariozy roślin cebulowych i rdzy pora. W uprawie warzyw kapustnych fungicyd jest polecany przeciwko chorobom: czerni krzyżowych, mączniakowi prawdziwemu roślin kapustnych, plamistości pierścieniowej liści, bielikowi krzyżowych.

Z nawozami Agroleaf
Andrzej Miąsko z firmy ICL mówił m.in. o nawozach z linii Agroleaf Power. Poinformował także, że w najbliższym sezonie zostaną wprowadzone dwa nowe nawozy: Agroleaf Cynkowy i Agroleaf Manganowy. Prelegent mówił również o nawozie fosforowo-potasowym Selekt PeKacid 0−60−20 o właściwościach silnie zakwaszających. – Nawóz jest w pełni rozpuszczalny w wodzie. Charakteryzuje się niskim odczynem pH (2,2), dodatkowo stosowany ze środkami ochrony roślin podnosi skuteczność działania pestycydów, które wymagają takich warunków. Może być używany w połączeniu z większością nawozów mineralnych. Stosowany  w dawce 1 kg/1000 l wody znacznie obniża odczyn pH wody – o 1,5–1,8 punktu – poprawia przyswajalność makro- i mikroskładników aplikowanych nawozów mineralnych przez fertygację oraz aktywuje pierwiastki z wody używanej do niej (zwłaszcza wapń)  – mówił A. Miąsko.

Andrzej Miąsko z firmy ICL

Rozwiązania Bayer CropScience
Marcin Serzysko z firmy Bayer CropScience omówił zalety stosowania fungicydów biologicznych, które zostaną wprowadzone do obrotu handlowego w nadchodzącym sezonie − Serenade ASO (zawiera bakterie Bacillus subtilis) oraz Contans WG (zawiera Coniothyrium minitans). Prelegent przypomniał zalety stosowania insektycydu Proteus 110 OD. Do zwalczania chwastów firma proponuje Sencor Liquid 600 SC (nowa płynna formulacja metrybuzyny). Warto pamiętać, że preparat ten poza marchwią dopuszczony jest do stosowania na plantacjach m.in. pomidorów. Sencor Liquid 600 SC jest produktem zwalczającym szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Prelegent w swoim wystąpieniu mówił również o zastosowaniu Nativo 75 WG, który oparty jest na dwóch substancjach aktywnych (trifloksystrobina, tebukonazol), o różnym mechanizmie działania. Fungicyd wykazuje silne działanie zapobiegawcze i interwencyjne przeciwko alternariozie naci marchwi, mączniakowi prawdziwemu oraz zgniliźnie twardzikowej. Wspomniano także o preparatach z grupy Luna®: Sensation 500 SC i Experience 400 SC.

Marcin Serzysko z firmy Bayer CropScience

Gleba – podstawowy czynnik produkcji
Piotr Murat i Zbigniew Kuśmierczyk z firmy Agrosimex mówili o poprawie żyzności i sprawności biologicznej gleby oraz symulacji mechanizmów ochronnych warzyw. Próchnica wpływa na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby. Związki próchnicze mają wysoką pojemność wodną. Mogą zatrzymać nawet 5-krotnie więcej wody niż same ważą i to w formie dostępnej dla roślin. Jest to właściwość, która ma szczególne znaczenie dla gleb piaszczystych, ponieważ ich dostępność wodna zależy od zawartości substancji próchniczych. – Gleba to jeden z podstawowych czynników produkcji, dlatego na plantacjach warzywniczych powinno się zaleca się wykonanie zabiegu poprawiającego sprawność gleby, przywracającego prawidłowe stosunki wodno-powietrzne, wzbogacającego próchnicę, umożliwiającego intensywniejszy rozwój organizmów pożytecznych w glebie i pozwalającego na zmniejszenie dawek nawozów mineralnych – mówił P. Murat. Prelegent mówił o zaletach stosowania nawozu Rosahumus, który zawiera kwasy humusowe (85%), tlenek potasu (12%), żelazo (0,6%). 1 kg tego nawozu odpowiada zawartości kwasów humusowych z około 30 t obornika. Prelegenci wspomnieli również o preparacie Delsol – stymulującym wzrost i plonowanie roślin a także aktywującym życie mikrobiologiczne gleby. Nowością z oferty firmy są preparaty Liqhumus i Humicraft, które pobudzają wzrost roślin.

Piotr Murat i Zbigniew Kuśmierczyk z firmy Agrosimex

Z palety produktowej BASF
Przemysław Kostrzewski z firmy BASF Polska mówił m.in. o marce grupy produktów AgCelence stosowanych w różnych uprawach. Zdaniem prelegenta produkty AgCelence poprawiają zdrowotność oraz wigor roślin, wpływając na końcowy sukces. Do tej grupy zaliczył preparaty Signum 33 WG (w uprawie warzyw), Cabrio Duo 112 EC (w uprawie ziemniaków), Pictor® (w rzepaku), Retengo Plus® (w kukurydzy), Systiva (w jęczmieniu jarym) oraz Adexar Plus (ogólnie w zbożach). Ponadto mówiono o zastosowaniu środków Orvego 525 SC i Zampro 56 WG. Orvego 525 SC jest preparatem o działaniu wgłębnym i kontaktowym, zawiera dwie substancje aktywne – ametoktradynę (initium®) oraz dimetomorfę. Środek wykorzystywany jest w uprawie gruntowej pomidorów i ogórków przeciw występowaniu zarazy ziemniaka oraz mączniaka rzekomego dyniowatych – mówił P. Kostrzewski. Ponadto prelegent mówił o zastosowaniu fungicydu Zampro 56 WG do ochrony naci i bulw ziemniaka przed zarazą ziemniaka i alternariozą. Ten zapobiegawczy środek występuje w formie granulatu, jest mieszaniną dwóch substancji aktywnych – initium® i makozebu. P. Kostrzewski mówił także o formulacji prepartu Stomp® Aqua , która umożliwia wysoki poziom stabilności środka, nawet podczas długiego przechowywania.
 

Przemysław Kostrzewski z firmy BASF Polska

Anna Wilczyńska   
Fot. A. Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja ProCam
Następny artykułNiszczymy glebę 100 razy szybciej niż natura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.