Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
20.09.2017

W Gorysławicach o odmianach, nawożeniu i ochronie czosnku

Tagi: czosnek | polan | intermag
Magdalena Słowiak z KHiNO Polan prezentuje odmianę Ornak

Magdalena Słowiak z KHiNO Polan prezentuje odmianę Ornak

Winiary, Wola Zagojska, Krzyżanowice, Skotniki – to miejscowości w powiecie pińczowskim (woj. świętokrzyskie) słynące z uprawy warzyw, głównie czosnku, którego produkcja budzi coraz większe zainteresowanie, także osób do tej pory nie uprawiających tego gatunku. Trend ten odzwierciedlała wysoka frekwencja producentów warzyw obecnych na szkoleniu zorganizowanym 15 września przez firmy Intermag i Krakowską Hodowlę i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan w Gorysławicach.
Spotkanie w całości poświęcone było uprawie czosnku; najwięcej uwagi skupiono na odmianach i nawożeniu oraz ochronie tego gatunku przed nicieniami.

Szerokie zastosowanie
- Czosnek (Allium sativum) pochodzi z Azji Środkowej. Wykorzystywany jest nie tylko jako roślina przyprawowa, ale też lecznicza, ponieważ zawiera naturalne antyoksydanty, flawonoidy, witaminy (C, B1, B2, B3, E, PP), składniki mineralne (magnez, wapń, żelazo, cynk, selen) oraz związki siarki. Te ostanie nadają mu osty smak i silny, intensywny zapach; po uszkodzeniu ściany komórkowej – roztarciu ząbka czosnku wydzielana jest allicyna, będąca wskaźnikiem świadczącym o właściwościach leczniczych rośliny – informowała Magdalena Słowiak z KHiNO Polan. Czosnek już w starożytności stosowany był w lecznictwie. Roślina ta wykazuje działanie: ● przeciwzapalne; ● antywirusowe; ● antymiażdżycowe; ● antyoksydacyjne; ● przeciwgrzybicze. Ponadto: ● obniża ciśnienie tętnicze krwi; ● wpływa korzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego; ●pomaga w ochronie przed zawałem serca; ● neutralizuje toksyny; ● stanowi naturalny antybiotyk.

Jaką odmianę czosnku wybrać?
- Firma KHiNO Polan, właściciel 103 odmian warzyw i 147 odmian roślin ozdobnych (z kwiatów) jest jedyną polską spółką handlowo-nasienną zajmującą się hodowlą twórczą i zachowawczą czosnku – podkreśliła M. Słowiak. Przedsiębiorstwo jest właścicielem 4 odmian ozimych czosnku i jednej odmiany jarej. Hodowlę czosnku firma rozpoczęła w Polsce w latach 70-tych XX w. w oparciu o kolekcję ekotypów uprawnych, form półdzikich i dzikich przywiezionych do Polski z Uzbekistanu i Kazachstanu. Na podstawie wieloletnich doświadczeń wytypowano obiekty do hodowli twórczej.

Charakterystyka odmian czosnku z oferty KHiNO Polan:Odmiana Harnaś


Odmiana Arkus


Odmiana Ornak

Klimat i gleba
Prelegentka informowała także o wymaganiach klimatycznych i glebowych czosnku. Jego uprawie – tworzeniu dużych główek, a co za tym idzie osiąganiu wysokiego plonu – sprzyja wczesna i chłodna wiosna i dostateczna ilość opadów (potrzeby wodne czosnku przekraczają 350 mm wody w sezonie uprawowym) oraz ciepłe lato. Największe plony uzyskuje się na glebach żyznych, próchnicznych, utrzymanych w dobrej kulturze i o dobrej pojemności wodnej. W uprawie należy unikać stanowisk zagłębionych, podmokłych, oraz gleb lekkich. Najlepsze stanowiska do uprawy czosnku to: ● po zbożach (oprócz owsa); ● po koniczynie, facelii, lucernie, gorczycy; ● po warzywach: pomidorach, fasoli, ogórkach. Ważna jest także izolacja uprawy od innych upraw czosnku lub roślin cebulowych (odległość między stanowiskami powinna wynosić ok. 500 m), ponieważ zapobiega to przenoszeniu chorób wirusowych.

Sadzenie, pielęgnacja, zbiór czosnku
- Materiał do sadzenia powinien pochodzić z plantacji kwalifikowanych, wtedy mamy pewność, że odmiana jest oryginalna, a materiał jest zdrowy – wolny od chorób i szkodników, odwirusowany. Odmiany są selekcjonowane także pod kątem ich przydatności do warunków klimatycznych Polski – informowała M. Słowiak. Zbiór czosnku z plantacji KHiNO, z których pozyskiwany jest materiał sadzeniowy wykonywany jest głównie ręcznie przy minimalnym użyciu maszyn rolniczych (ma to na celu minimalizację strat wynikających z uszkodzeń ząbków). Kolejno materiał ten jest sortowany: ● klasa I − średnica główek powyżej 5 cm; ● klasa II − średnica główek od 4 do 5 cm.

- Przygotowując ząbki do sadzenia, warto podzielić je na frakcje i najlepiej sadzić tylko ząbki większe od 3 g. Odmiany ozime należy sadzić na głębokości 5−8 cm (przy ściółkowaniu 5 cm), z kolei jare – na głębokości 3−5 cm – podkreślała M. Słowiak. Wśród sposobów sadzenia prelegentka wymieniła: ● rzędowy (rozstawa 45−50 cm);●  pasowo-rzędowy (4 rzędy co 30 cm, odstęp między pasami 54 cm); ● rozstawa w rzędzie co 6 cm (odmiany jare) i co 10 cm (odmiany ozime). Omawiając zabiegi pielęgnacyjne M. Słowiak zwróciła uwagę na: ● nawadnianie (podczas suszy, nie później niż 2 tygodnie przed zbiorem); ● spulchnianie gleby (nie głębsze niż 3 cm); ● usuwanie pędów kwiatostanowych; ● ściółkowanie (słoma, przekompostowane liście). Prelegentka informowała też o zagrażających uprawie czosnku agrofagach i możliwościach ich zwalczania. Odmiany ozime czosnku dojrzewają w lipcu, a oznaką dojrzałości zbiorczej jest ok. 40% zaschniętych liści. Z kolei zbiór czosnku z wiosennego sadzenia ma miejsce w sierpniu (dojrzewa on ok. 3 tygodnie później niż czosnek ozimy). Symptomami wskazującymi na osiągnięcie fazy dojrzałości zbiorczej przez jare odmiany czosnku jest brązowienie liści i szyjki, 50% roślin z załamanym szczypiorem oraz obecność 5−6 zielonych liści. Główki po wykopaniu powinny być okryte 3−5 łuskami.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności