W pełni sezonu wczesnych kapustnych

Połowa maja to pełnia zbioru wczesnych warzyw kapustnych – kapusty głowiastej białej i kalafiorów – z upraw w tunelach foliowych. Jednym z rejonów, w których warzywa te dominują w uprawie jest środkowa Polska – między innymi okolice Piątku.
Rozsada wczesnych warzyw kapustnych była tam sadzona w niskich tunelach foliowych w drugiej dekadzie lutego, a osłony zdjęto pod koniec kwietnia. W maju rozpoczęto zbiory. Główki kapusty i róże kalafiora kierowane są przede wszystkim do sprzedaży na rynek warzyw świeżych. ełnia sezonu zbioru kapust wczesnych była dobrą okazją do zaprezentowania nowej odmiany, dlatego firm Rijk Zwaan przy współudziale Yara Poland zorganizowały spotkanie dla producentów tych warzyw. Prezentację odmian oraz efekty nawożenia zaprezentowano w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Jóźwiaków w Boguszycach, w gminie Piątek.
P

Organizatorzy spotkania Katarzyna Jóźwiak – właścicielka gospodarstwa, Jarosław Wojtczak – z firmy Rijk Zwaan oraz Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland

 Jarosław Wojtczak z firmy Rijk Zwaan zaprezentował nową odmianę kapusty głowiastej białej – Pushma F1 RZ (55-60 dni wegetacji) wyróżniającej się kulistymi, dobrze wypełnionymi i wyrównanymi we wzroście główkami, które po dojrzeniu nie są podatne na pękanie i ich zbiór może być rozciągnięty w czasie.

Kapusta głowiasta biała Pushma F1 RZ

Ponadto przedstawiciel firmy pokazał również nową odmianę kalafiora – Celeritas F1 RZ o śnieżnobiałych, zwartych różach oraz odmianę brokułu – Orantes F1 RZ, która nadaje się zarówno do wczesnoletniej uprawy (w wysokiej temperaturze tworzy zwarte, nieprzebarwiające się róże), ale może być także uprawiana jesienią z przeznaczeniem dla przetwórstwa.

Kalafior Celeritas F1 RZ

Wojciech Kopeć reprezentujący firmę Yara Poland informował o przeprowadzonych doświadczeniach z nawożeniem kapusty głowiastej białej oraz sałaty. Oba gatunki przed pikowaniem były nawożone nawozem Kristalon Żółty (w ilości 1 kg/500 l wody), przed sadzeniem w tunelu zastosowano nawóz wieloskładnikowy, bezchlorokowy, granulowany – Yara Mila Complex (8,3 kg/tunel). Pogłównie zarówno w uprawie kapusty głowiastej, jak i sałaty zastosowano 3 kombinacje nawozowe: w pierwszej – Tropicote, w drugiej – Unica Calcium, a w trzeciej – Nitrabor. Dolistnie we wszystkich kombinacjach stosowano również Calcinit (1-procentowe stężenie). Oceniając efekty tego nawożenia w przypadku sałaty najlepsze wyniki otrzymano w kombinacji z Nitraborem, a w kapuście również z nawozem Unica Calcium. 

Dyskusje na polu

W opinii właścicielki gospodarstwa we wszystkich kombinacjach nawozowych rośliny były bardzo dobrze odżywione, co widoczne było w bardzo wyrównanym wzroście oraz intensywnie wybarwionych liściach z połyskiem. Pomimo występujących chłodów na roślinach nie było widać objawów niedoborów pierwiastków. Katarzyna Jóźwiak podkreślała, że w tym sezonie stosując nawozy firmy Yara sałata wyróżniała się lepszym smakiem niż w latach poprzednich, kiedy stosowała nawozy innych marek.

 
tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska, redakcja „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułXII edycja pikniku „Poznaj Dobrą Żywność”
Następny artykuł55. Święto Kwitnącej Jabłoni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.