W Proszowicach kompleksowo o uprawie i ochronie warzyw

Proszowice stanowią zagłębie warzywnicze Małopolski. To właśnie tam 8 grudnia firmy Bejo Zaden Poland oraz Luty Jacek zorganizowały spotkanie dla producentów warzyw polowych, obejmujące tematykę uprawy i ochrony.

– Oferujemy ponad 1000 odmian ponad 50 gatunków warzyw, a co roku firma rejestruje ponad 50 nowych – podkreślił Paweł Glanowski, przedstawiciel Bejo Zaden. Omówił on także szeroki asortyment odmian warzyw kapustowatych, korzeniowych oraz cebulowych, zarówno znanych i cenionych przez producentów, jak i tych polecanych przez hodowcę na nowy sezon.

Wśród odmian kapusty głowiastej białej do najwcześniejszych nasadzeń prelegent rekomendował mieszańce Katarina F1 oraz Tiara F1. Excalibur F1 to z kolei odmiana o 80-dniowym okresie wegetacji, przeznaczona na rynek warzyw świeżych, ale też jako alternatywa do pierwszego letniego kwaszenia.
 
W segmencie odmian średnio wczesnych to właśnie Excalibur F1 wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na patogeny z rodzaju Xanthomonas. Wśród odmian poplonowych P. Glanowski polecał Alfredo F1 i Cyclone F1, a do najdłuższego przechowywania Sircone F1, Expect F1 oraz Impalę F1.

Wśród odmian kapusty głowiastej czerwonej prelegent wyróżnił: ● Primero F1 – wczesną, plenną odmianę, polecaną do uprawy pod płaskimi okryciami; ● Omero F1 – w typie Primero, o bardzo dużym wyrównaniu główek; ● Bandolera F1 – o dużej zdrowotności; ● Klimaro F1 – o bardzo silnym wigorze wzrostu i podwyższonej zdrowotności na szarą pleśń, zarówno w polu jak i podczas przechowywania; ● Travero F1 – do bardzo długiego przechowywania. W segmencie odmian włoskich P. Glanowski zwrócił uwagę na mieszańce Alcosa F1, Melissa F1, Gloriosa F1 oraz Wirosa F1.

Z kolei wśród odmian kapusty pekińskiej wyróżnił Mirako F1 (do upraw wczesnych w gruncie i pod osłonami); Pacyfico F1 (polecaną do upraw na zbiory w lipcu i sierpniu, o wysokiej zdrowotności); Bilko F1 (odporną na niektóre rasy sprawcy kiły kapusty, nadającą się do dłuższego przechowywania), oraz Bazuko F1 (o wysokiej zdrowotności).

Jak poinformował prelegent prace hodowlane firmy skierowane są na uzyskanie kolejnych odmian kalafiorów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Wśród tych dostępnych na rynku P. Glanowski wyróżnił: Oviedo F1, Alcala F1, Zaragoza F1, Liria F1 i Toledo F1. Przedstawiciel firmy omówił także odmiany innych warzyw, takich jak kalarepa, brokuł, marchew, seler, pietruszka, burak, por i cebula.


Paweł Glanowski

Prof. dr hab. Józef Robak podsumował mijający sezon, skupiając się na najczęściej występujących problemach i chorobach w uprawie warzyw polowych. – Ten sezon był szczególnie „ciężki” pod względem nasilonego wystąpienia chorób bakteryjnych i grzybowych. Co roku problemem są także choroby fizjologiczne, czy nieinfekcyjne wynikające z nieodpowiednich warunków przechowywania warzyw czy niewłaściwego nawożenia – podkreślił prelegent. W uprawie kapusty w tym sezonie problemem było nasilone występowanie sprawców bakterioz oraz mączniaka rzekomego. Poważnym problemem w uprawie tych warzyw jest kiła kapusty. Według prof. J. Robaka dużym zagrożeniem było wystąpienie w okresie przedzbiorczym objawów szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i fuzaryjnego gnicia główek kapusty. W uprawie kapusty pekińskiej w tym sezonie wystąpiły także problemy związane z mokrą zgnilizną wnętrza główki oraz pieprzową plamistością. W uprawie cebuli, w ostatnich latach, największe zagrożenie stanowią choroby bakteryjne, ale też nicienie i choroby pochodzenia odglebowego. Prelegent zwrócił także uwagę na problemy w uprawie warzyw korzeniowych.


Prof. Józef Robak
 
Jakub Wrona, reprezentujący firmę Luty Jacek, zwrócił uwagę na korzyści wynikające z wprowadzania do uprawy profesjonalnie przygotowanej rozsady pora i selera. Firma Luty Jacek, znana jako dystrybutor nasion, jest także importerem rozsad. Współpracuje w tym zakresie z wyspecjalizowanymi producentami rozsad w Europie − rozsadę selera importuje od włoskiej firmy Vivai Bacchetto, natomiast rozsadę pora od holenderskiej firmy Lenders BV.

Rozsada pora, w zależności od terminu dostawy do gospodarstwa, produkowana jest w zakładach produkcyjnych firmy Lenders BV zlokalizowanych w Maroku (najwcześniejsze dostawy), Portugalii (dostawy na kwietniowo-majowe terminy nasadzeń) i Holandii (dostawy od 22. tygodnia). Istnieje możliwość zamówienia rozsady: ● rwanej − dostępna w każdym terminie, jest to rozsada 12-tygodniowa, sztywna, grubości ołówka, wkrótce po dostarczeniu do gospodarstwa musi ona zostać wysadzona na miejsce stałe; ● w wielodoniczkach − produkowana jest w tacach styropianowych, z których przed wysyłką do producenta jest wyciągana i wysyłana w skrzynkach z bryłą korzeniową; ● w kostkach.

W przypadku rozsady selera po złożeniu zamówienia firma dystrybuująca wysyła otoczkowane i podkiełkowane nasiona do producenta rozsad. Rozsada wyprodukowana z takich nasion jest zdrowa, krępa, wyrównana, ma silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy. Skutkuje to lepszym przyjęciem roślin po posadzeniu. Wyprodukowanie rozsady od wysiania nasion do tacek trwa 7−8 tygodni. Do producenta trafiają rośliny o wysokości 11−12 cm, a bryła korzeniowa z podłożem ma 5 cm długości. Produkcja odbywa się w tacach styropianowych (53 x 34 cm) jednorazowego użytku, dostępnych w dwóch wielkościach: 228 komórek (rozsada polecana do najwcześniejszych nasadzeń, w tunelach i pod agrowłókniną) i 260 komórek (rozsada przeznaczona do wysadzania na miejsce stałe w kwietniu/maju). Przed zamówieniem należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany i jej przeznaczeniem, wielkością zamówienia i terminem dostawy z wyprzedzeniem 14-tygodniowym. Transport rozsady jest monitorowany od momentu załadowania do rozładowania, rozsada selera przewożona jest w temperaturze 12°C, a pora 4°C.


Jakub Wrona

Janusz Czop i Magdalena Goraj, reprezentujący firmę Mączka sp. z o.o. zajmującą się m. in. skupem płodów ogrodniczych i zaopatrzeniem w nie sieci handlowych omówili normy jakościowe jakie muszą spełniać produkty, aby mogły być zbywane do sieci handlowych.

Według ogólnych wytycznych produkt musi być cały, zdrowy, czysty, wolny od chorób i szkodników, o odpowiednim stopniu dojrzałości, powinien spełniać szczegółowe normy dotyczące jakości, wielkości, kształtu, sposobu prezentacji i znakowania. Przez sieci handlowe brane są pod uwagę następujące parametry: jakość, kaliber, zdrowotność, wygląd. Według ogólnych wymagań handlowych produkty powinny być: ● świeże; ● myte; ● należycie osuszone; ● jędrne; ● prawidłowo wykształcone; ● nieuszkodzone; ● niezwiędnięte; ● bez objawów gnicia, pleśnienia; ● bez pęknięć; ● bez wgłębień; ● bez objawów żerowania i obecności szkodników; ● o wyglądzie charakterystycznym dla odmiany; ● wolne od uszkodzeń mrozowych, miejsc nadpsutych obniżających przydatność do spożycia; ● o niezdeformowanym kształcie; ● bez korzeni bocznych (cebula, seler, marchew, pietruszka); ● z przynajmniej jednym pierścieniem liści okrywowych (warzywa kapustowate); ● wolne od zabrudzeń glebą; ● o łodydze równo przyciętej przy podstawie w taki sposób, aby nie uszkadzać liści (brokuł, kalafior); ● o czystej powierzchni cięcia; ● o owocach bez pustych przestrzeni w komorach nasiennych; ● bez zdrewniałych nasion (cukinia, dynia). Towar powinien być jednorodny, zwłaszcza pod względem barwy i klasy. Prelegenci omówili także wymagania jakości handlowej dla poszczególnych gatunków warzyw, w tym dla kapusty głowiastej, kapusty pekińskiej, brokułu, papryki, buraka, sałaty, marchwi i selera.


Janusz Czop


Magdalena Goraj

Tomasz Pieróg, przedstawiciel ArtAgro Polska sp. z o.o. omówił gamę produktów polecanych producentom warzyw i owoców, opartych na hydrożelu. Prelegent podkreślił, że hydrożel jest polmerem, który ma właściwości wchłaniania i oddawania wody. 1 gram hydrożelu może zmagazynować od 400 do 600 ml wody, w okresach niedoboru wody jest ona sukcesywnie „oddawana” roślinom. Hydrożel jest ponadto ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jego aktywność w glebie szacowana jest na 5 lat, natomiast w ciągu 10 lat ulega on całkowitej biodegradacji. – Hydrożel zatrzymuje do 60% więcej wody w obrębie systemu korzeniowego; umożliwia zmniejszenie dawek nawozowych o ok. 30% – ogranicza ich wypłukiwanie; o 50-70% ogranicza nawadnianie i zwiększa plonowanie roślin o ok. 40%. Jego wykorzystanie pozwala obniżyć koszty produkcji roślinnej – informował T. Pieróg. Prelegent rekomendował następujące produkty, oparte na hydrożelu: AgroNanoGel Basic i AgroNanoGel Premium – charakteryzujące się bardzo wysoką chłonnością wody; AgroNanoGel Vit – wzbogacony o kompleksowe dawki mikro i makro składników pokarmowych oraz AgroNanoGel Root.


Tomasz Pieróg

Blue Ice sp. z o.o. jest producentem mrożonek z owoców i warzyw. Firma posiada nowoczesne i zawansowane technologicznie linie produkcyjne oraz zautomatyzowane chłodnie składowe, której możliwości przerobowe wynoszą 120 ton surowca/dobę. W asortymencie przyjmowanych przez firmę owoców są: truskawka, malina, porzeczka czarna i czerwona, wiśnia, śliwka; w asortymencie warzyw: kalafior, brokuł, por, cebula, papryka, pomidor. Piotr Koziołek i Kamil Tałaj, przedstawiciele spółki, omówili normy jakościowe, jakie muszą spełniać wybrane gatunki warzyw, aby mogły zostać przyjęte do mrożenia. Dla przykładu w przypadku kalafiora wymagania celem przyjęcia go mrożenia są następujące: ● róża podzielona na różyczki (średnicy od 20 do 60 mm); ● barwa jasnokremowa do kremowej; ● zwarta struktura kwiatostanu; ● prawidłowo przycięty głąb, nie dłuższy niż 20 mm. Z kolei do przetwórstwa dyskwalifikują kalafior następujące wady: ● za duże różyczki (o średnicy większej niż 60 mm); ● krusz kalafiorowy (> 5%); ● przejrzałe różyczki (brązowe plamy); ● różyczki nieprawidłowe cięte; ● głąby dłuższe niż 20 mm; ● różyczki z rozluźnionym kwiatostanem; ● seledynowe głąby; ● zaciemnienia głąbików na granicach cięć.


Piotr Koziołek


Kamil Tałaj


Fot. Organizatorzy spotkania i prelegenci (od lewej): Paweł Glanowski (Bejo Zaden Poland), Piotr Koziołek (Blue Ice), prof. dr hab. Józef Robak, Tomasz Pieróg (ArtAgro Polska), Janusz Czop (Mączka sp. z o.o.), Kamil Tałaj (Blue Ice), Magdalena Goraj (Mączka sp. z o.o.), Paweł Bednarek (Bejo Zaden Poland), Jakub Wrona (Luty Jacek)

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHolandia: Znów ubyło producentów jabłek
Następny artykułZmiany w prawie – emerytury rolnicze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.