Warzywa kapustne – odmiany, nawożenie, osłony

W gospodarstwie Andrzeja Rodaka, w miejscowości Pobiednik Wielki k. Krakowa, odbyło się 20 maja spotkanie zorganizowane przez firmy Syngenta® Poland, Yara Poland, Agrimpex oraz Kohidrex, podczas którego przedstawiono kilka nowości na nadchodzący sezon z oferty organizatorów.

Piotr Prasołek, przedstawiciel handlowy firmy Syngenta® Poland, prezentował kolekcję odmian kapusty białej głowiastej oraz kalafiorów. W szerokiej ofercie odmian kapusty uwagę zwróciły trzy wczesne. Pierwsza z nich to Veronor F1, o 58-dniowym okresie wegetacji, której główki osiągają masę 1,5–2,0 kg. – Kapusta ta w porównaniu do odmiany np. Mirror F1 jest większa, cięższa, bez tendencji do pękania główki – poinformował P. Prasołek.

Z kolei odmiana Mirror F1 charakteryzuje się wysoko osadzoną główką, dobrym wyrównaniem, krótkim głąbem wewnątrz główki. Przedstawiciel firmy Syngenta® Poland zwrócił także uwagę na odmianę Jetodor F1, która w sprzedaży będzie dostępna w 2014 roku. Odmiana ta charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym, dużą liczbą liści, kulistą, twardą główką, dobrze się rośnie i plonuje także w niekorzystnych warunkach pogody.

Z kolekcji odmian kalafiorów przeznaczonych do uprawy w tunelu foliowym polecano dwie wczesne kreacje: Speeder F1  o 50–53-dniowym okresie wegetacji, dobrym wyrównaniu plonowania, której elastyczne liście zabezpieczają różę oraz Easytop F1 o 55–59-dniowym okresie wegetacji, wzniesionych liściach, i róży, która nie ulega  omszeniu.

Ponadto, w kolekcji A. Rodaka zwrócono uwagę na brokuła Montvert F1 przeznaczonego szczególnie na rynek warzyw świeżych. Jej róże są zwarte, o kopułkowatym kształcie. Niewielka liczba liści na łodydze ułatwia przygotowanie róż do sprzedaży.

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland mówił o znaczeniu wapnia i fosforu w uprawie warzyw kapustnych. Prelegent zachęcał do wykonywania analiz chemicznych gleby, gdyż na podstawie jej wyników można łatwo uzupełnić niedobór składników mineralnych ustalając dokładną ich dawkę. – Najkorzystniejszym odczynem gleby w przypadku upraw warzyw kapustnych jest lekko kwaśny do obojętnego (pH w granicach 6,2–7). Ponadto bardzo ważna jest zawartość wapnia. Optymalny poziom tego pierwiastka, w zależności od gatunku, powinien mieścić się w granicach 700–1500 mg/dm3 podłoża. Niedobór tego składniku pokarmowego powoduje, że rośliny są bardziej podatne na choroby, np. tipburn w uprawie kapusty pekińskiej. Wapń może znacznie ograniczyć zabiegi chemiczne i poprawić kondycję roślin. W przypadku wysokiej temperatury oraz braku opadów, wapń jest pierwszym składnikiem, który przestaje być pobierany przez roślinę – informował prelegent.

W. Wojcieszek zaleca stosowanie pozakorzeniowego nawożenia roztworem wodnym sporządzonym z preparatu Calcinit TM Yara Liva. Częstotliwość zabiegu jest uzależniona od warunków pogodowych, im cieplej, tym częściej powinno się opryskiwać rośliny saletrą wapniową. Fosfor, podobnie jak wapń, jest ważnym składnikiem pokarmowym dla roślin. Niska temperatura (ok. 10°C) jest jednym z czynników, który utrudnia pobieranie fosforu tego pierwiastka, dlatego przed posadzeniem rozsady na miejsce stałe prelegent zaleca 2–3-krotne opryskiwanie roślin wieloskładnikowym nawozem Kristalon TM żółty 13-40-13 w stężeniu 0,3%.

Spośród szerokiej oferty firmy Yara Poland zwracano uwagę na: ● saletrę potasowo-wapniową Unika Calcium o zawartości 14,2% N, 24% K2O , 12 CaO, ● Yara Mila Complex 12-11-18.

Andrzej Karwat z firmy Agrimpex polecał agrowłókniny Pegas Agro stabilizowane na promieniowanie słoneczne (UV) oraz wytrzymałe na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne. Ze względu na wykorzystanie prelegent podzielił je na: ● osłaniające wiosenne (o gramaturze 17 g i 19 g), ● jesienno-zimowe (23g i 50 g; białe), ● ściółkujące, przeciw chwastom (50 g; czarne).

Od lewej: Wojciech Wojcieszek, Piotr Prasolek, Andrzej Karwat

Anna Wilczyńska
Fot. A.Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułA może posadzić las?
Następny artykułJagody Ukrainy 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.