Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
27.11.2015

Warzywa przedsezonowo u „Mączki”

21 listopada koncern Bayer CropScience (właściciel marki Nunhems) przy współudziale spółki Luty Jacek (dystrybutor nasion i rozsady warzyw) zorganizował spotkanie w małopolskim zagłębiu warzyw w hurtowni owoców i warzyw „Mączka” w Stręgoborzycach k. Krakowa.
Asortyment warzyw korzeniowych oraz kapusty głowiastej białej omówił Jakub Wrona reprezentujący firmę Bayer CropScience. Z propozycji marchwi oprócz znanych mieszańców, tj. Laguna F1, Romance F1, Elegance F1 (fot. 2) na nowy sezon promował dwie nowe odmiany - Brylliance F1 i Cadance F1. Pierwszy z mieszańców o 120−130-dniowej wegetacji tworzy wyrównane, cylindryczne korzenie o długości 20−21 cm. Rośliny odznaczają się dużym wigorem i szybkim tempem wzrostu. Odmiana charakteryzuje się wysoką zdrowotnością korzeni po zbiorze. Z kolei z późnych odmian do długiego przechowywania (do maja) rekomendował odmianę Cadance F1 (150 dni), która tworzy bardzo twarde, intensywnie wybarwione (ciemnopomarańczowe) korzenie, o długości 18−20 cm.


Fot. 2. Odmiana Elegance F1 o gładkich korzeniach i długości 18-20 cm
 
Z odmian porów do wczesnej uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych i pod płaskimi przykryciami promował odmianę Linkton F1 (fot. 3; ok. 85-dniowym okresie wegetacji) o wzniesionych, ciemnozielonych liściach. Ze znanych i sprawdzonych odmian na wczesne nasadzenia J. Wrona zaprezentował pora Megaton F1 oraz Krypton F1 (fot. 4), a na zbiory jesienią − Longton F1 oraz Pluston F1 (fot. 5).


Fot. 3. Nowa odmiana Linkton F1 o wzniesionych liściach


Fot. 4. „Uniwersalna” odmiana Krypton F1 polecana do zbioru wczesnoletnim i jesiennym


Fot. 5. Jesienna odmiana mieszańcowa Pluston F1 o wysokiej tolerancji na wciornastka

Wśród propozycji selera z odpornością na jarowizację prelegent polecił odmianę Prinz (odmiana ustalona), o wzniesionym pokroju liści (do nasadzeń w marcu do nieogrzewanych tuneli foliowych oraz w kwietniu − pod płaskie osłony). W trudnych warunkach uprawy (np. podczas wysokiej temperatury powietrza, suszy) bardzo dobrze sprawdza się odmiana Rex F1, o szybkim przyroście masy korzeniowej. Ciekawą propozycją polecaną na nadchodzący sezon jest mieszaniec Markiz F1 (fot. 6), o wysokim potencjale plonotwórczym. Roślina o dużym wigorze ma wzniesiony pokrój liści oraz wysoką tolerancję na septoriozę. Tworzy wyrównane zgrubienia o śnieżnobiałym miąższu bez tendencji do tworzenia pustych komór. Odmiana polecana na długie przechowywanie oraz dla przemysłu. Otoczka w technologii Prestinum Pill umożliwia bardzo szybkie i wyrównane wschody nasion.


Fot. 6. Odmiana Markiz F1 rekomendowana do długiego przechowywania

Z asortymentu kapusty głowiastej białej promowano bardzo wczesne odmiany Svirel F1 (48−50-dniowej wegetacji; do uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych), Anadol F1 (około 55 dni wegetacji; w tunelach i pod płaskimi osłonami). Na pierwsze nasadzenia w otwarty grunt  prelegent zaproponował odmianę Yanisol F1 (65 dni wegetacji). Roślina tworzy ciemnozielone liście o niebieskawej barwie. Okrywa woskowa zmniejsza presję wciornastków. Główki kuliste osiągają masę 1,5− kg. Z odmian średnio późnych zarekomendowano odmianę Aquarel F1 (fot. 7) o 90−95-dniowej wegetacji. Roślina o silnym systemie korzeniowym tworzy wyrównane, kuliste główki osiągające masę 2−4 kg. Jest polecana na świeży rynek i do krótkiego przechowywania (3−4 miesiące).


Fot. 7. Kulista kapusta Aquarel F1 osiągająca masę 2−4 kg

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności