Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
29.01.2013

Cydr - trend czy niszowy polski produkt?

Tagi: cydr
fot. K. Rosińska

fot. K. Rosińska

O szansach i zagrożeniach dla rodzimych trunków typu cydry i perry rozmawiano na konferencji prasowej „Czy jest szansa na polski cydr?”, która odbyła się 28 stycznia 2013 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Organizatorem konferencji był Związek Sadowników PR i Polska Rada Winiarstwa. Istotnym kontekstem dla tych rozważań są najnowsze, korzystne rozwiązania prawne.
Te, które obecnie w Polsce powinny sprzyjać produkcji cydrów na skalę przemysłową to między innymi: 
•obowiązująca ustawa winiarska z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina - umożliwia ona sadownikom i właścicielom gospodarstw rolnych wyrób i rozlew z przeznaczeniem do obrotu 10 000 l cydru lub perry rocznie, oraz 5 000 l wina owocowego markowego oraz pozwala przeznaczyć na cydr lub perry limit niewykorzystany na produkcję wina owocowego markowego;
•najnowszy zapis w ustawie okołobudżetowej (ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej), przypisujący niskoalkoholowym napojom fermentowanym typu cydr i perry o zawartości alkoholu nie przekraczającej 5% objętości odrębną stawkę akcyzową wynoszącą 97 zł/hl.
 
- Zakładając, że produkcja cydru w Polsce może stanowić 2% rynku piwa, udałoby się zagospodarować 100 tys. ton jabłek – powiedział Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników PR. - Producenci owoców mieli utrudnioną możliwość wytwarzania cydru we własnym zakresie, ale w ustawie o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich zostały dokonane istotne zmiany upraszczające ten proces (np. mali wytwórcy są zwolnieni z obowiązku posiadania np. planu zakładu obejmującego pomieszczenia produkcyjne z zaznaczeniem dróg przemieszczania surowców produktów gotowych) – dodał Kazimierz Żmuda, Z-ca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych.
 
Korzyści z uruchomienia produkcji cydrów w Polce: 
  • może  stać się punktem zwrotnym dla branży winiarstwa owocowego,
  • może być szansą do zagospodarowania mocy produkcyjnych, 
  • to droga do zagospodarowania ok. 100 000 t nadprodukcji jabłek i dodatkowy zysk dla sadowników,
  • może stać się istotnym źródłem wpływów z akcyzy dla budżetu państwa,
  • to odpowiedź na potrzeby konsumentów: innowacyjnego, smacznego i niskoalkoholowego napoju,
  • zmiana struktury spożycia napojów alkoholowych na korzyść niskoalkoholowych.

KR

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności