Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
11.07.2018

Miejscami susza może się zmienić w podtopienia

Tagi: deszcze | ulewy
Rozpoczęły się prognozowane zmiany w pogodzie. Druga dekada lipca zapowiada się dużo bardziej deszczowo niż pierwsza - miejscami spadnie tyle deszczu, że susza zmieni się w podtopienia.
Przemeblowanie w dotychczas suchej i słonecznej pogodzie przynosi nam niewielki układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad centralnymi regionami Polski. Napływa do nas ciepłe i wilgotne powietrze, które jest bardzo niestabilne, a więc skłonne do generowania groźnych zjawisk. O deszczu trudno jest powiedzieć, że jest niebezpieczny, zwłaszcza, że mamy suszę. Jednak prognozowane jego sumy do końca tygodnia nieustannie są bardzo duże, a miejscami nawet ekstremalnie duże, co może sprawić, że susza zmieni się w podtopienia.

Tak będzie m.in. na zachodnim Pomorzu, gdzie już teraz pada ulewie, a w ostatnich godzinach zdarzało się, że w ciągu zaledwie 60 minut spadało nawet 5 mm deszczu. W najbliższym czasie największych ulew spodziewamy się też w Wielkopolsce i na Kujawach.

Przed końcem tygodnia deszcz spadnie niemal w całym kraju, jednak nie oczekujmy, że wszędzie będzie go tyle samo. W północnej i centralnej części Polski spodziewamy się nie tylko opadów ciągłych o małej i umiarkowanej intensywności, ale również przelotnych o umiarkowanym i dużym natężeniu.

Podczas tych drugich w ciągu 1-2 godzin może spaść tyle deszczu, ile przez cały dzień podczas tych pierwszych. Najbardziej deszczowo będzie na Pomorzu, Kujawach i Mazurach oraz w górach, gdzie spadnie powyżej 50 mm deszczu, a lokalnie nawet do 100 mm.

Możliwe są podtopienia, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda zwykle zbiera się po większych ulewach. Możliwe są też zalania dróg, pól, posesji i zabudowań.

Na pozostałym obszarze kraju padać będzie słabiej, ale mimo to spadnie na ogół od 10 do 30 mm deszczu, zwłaszcza w miejscach, gdzie przejdą burze. Tam również może dochodzić do punktowych zalań.
 
Źródło: TwojaPogoda


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności