Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
13.02.2018

W Walentynki róże podróżują po świecie

UE jest importerem netto jednego z symboli walentynkowych - świeżych ciętych róż. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 r. UE wyeksportowała róże o wartości 62 mln EUR do krajów spoza UE i sprowadziła te kwiaty o dziesięciokrotnie wyższej wartości - 624 mln - spoza UE.
Holandia: główny eksporter
Holandia była największym eksporterem róż z UE (w omawianym okresie wywieziono stamtąd do krajów spoza UE róże o wartości 43 mln EUR, co stanowi 70% całkowitego eksportu róży poza UE). W ślad za nią podążyła Litwa (7 mln EUR, 11%), Niemcy (ponad 5 mln EUR, 8%) i Łotwa (poniżej 5 mln EUR, 7%).

Róże UE wysyłane są głównie do Rosji i Szwajcarii
W przypadku eksportu do krajów spoza UE (o wartości 62 mln euro w okresie od stycznia do października 2017 r.) róże UE były wysyłane głównie do Rosji (28 mln euro, czyli 45% całkowitego eksportu róż poza UE) i Szwajcarii (20 euro mln, 31%), oraz Norwegii (4 miliony euro, 6%) i Białorusi (3 miliony euro, 5%).

Holandia: główny importer
Holandia była również głównym importerem świeżych róż ciętych spoza UE (róże o wartości 478 mln euro przywieziono tam z krajów spoza UE w okresie styczeń-październik 2017 r. co stanowi 77% całkowitego przywozu róż do UE). Innymi ważnymi importerami były Wielka Brytania (60 milionów euro, 10%), Niemcy (35 milionów euro, 6%) i Hiszpania (30 milionów euro, 5%).

Połowa unijnego importu róż pochodzi z Kenii
W pierwszych 10 miesiącach 2017 r. państwa członkowskie sprowadziły róże o wartości 624 mln EUR z krajów nienależących do UE. Połowa tego przywozu pochodziła z Kenii (317 mln EUR, 51%). Kolejne największe partie róż z krajów spoza UE pochodziły z Etiopii (126 mln EUR, 20%) i Ekwadoru (108 mln EUR, 17%), następnie Kolumbii (30 mln EUR, 5%) i Ugandy (23 mln EUR 4%).

MP

Źródło: Eurostat

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności