Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
09.07.2018

Apel zebrania protestacyjnego Sadowników Regionu Świętokrzyskiego

Na stronie Związku Sadowników RP opublikowany został apel zebrania protestacyjnego Sadowników  Regionu  Świętokrzyskiego, które odbyło się w niedzielę 8 lipca w Samborcu. "Zwracamy się do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się  od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych - do odwołania" - piszą protestujacy oraz formułują swoje żądania adresując je do ministra rolnictwa. Przytaczamy je poniżej.
"Działając w imieniu Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników wyłonionego podczas zebrania protestacyjnego około 200 sadowników zgromadzonych 8 lipca 2018 roku w Samborcu (lista w posiadaniu  RKPS),  przekazujemy Panu Ministrowi przyjęte przez zgromadzonych żądania:
  1. Żądamy podwyższenia cen za owoce kierowane do przetwórstwa do poziomu gwarantującego co najmniej zwrot kosztów produkcji.
  2. Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych zawieranych przez zakłady przetwórcze z rolnikami przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego z określoną ilością, terminem dostawy i ceną gwarantującą pokrycie kosztów produkcji oraz odpowiedni zysk gwarantujący odtworzenie produkcji na kolejny sezon.
  3. Żądamy natychmiastowego podjęcia działań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (Antymonopolowy)  zmierzających do  potwierdzenia ewidentnej zmowy cenowej zakładów przetwórstwa produktów ogrodniczych  i ukarania  ich po  stwierdzeniu  uprawiania  zachowań monopolistycznych.
  4. Zgromadzeni stanowczo protestują przeciw niekontrolowanemu importowi  produktów, które poddawane są  przetwarzaniu w polskich zakładach przetwórczych i  eksportowane  na inne rynki pod marką polską często po zmieszaniu z krajowym surowcem. Przynosi  to ewidentne straty  polskim producentom,  których produkty poddawane są rygorystycznej kontroli w przeciwieństwie do  importowanych z zagranicy. Podobny proceder dotyczy również produktów do konsumpcji.
Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

W przypadku braku reakcji ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nasze  postulaty, Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników podejmie bardziej radykalne  działania  jak: pikiety, manifestacje przed ministerstwem, blokady dostaw do zakładów przetwórczych oraz  blokady dróg.

Uprzejmie prosimy Pana Ministra o niezwłoczne podjęcie działań w celu zrealizowania postulatów podjętych przez Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników 8 lipca 2018 roku w Samborcu. Oczekujemy pozytywnej odpowiedzi do 17 lipca. Pismo o powyższej treści przekazane jest  do Zakładów Przetwórczych w  regionie, do prowadzących punkty skupu oraz Związku Sadowników RP".
 
Pod apelem podpisany jest, z upoważnienia Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników, Ryszard Ciżla, Prezes Sandomierskiego Związku Ogrodniczego.
 
Źródło: ZSRP
 

Komentarze

(3 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Adam
09.07.2018 13:25
Nie ma wolnego rynku.
Realista
09.07.2018 09:31
Byla walka o wolny rynek to jest wolny rynek tylko z wilcza twarza - ludzie centralne sterowanie juz bylo. Do tego zaklady przetworcze juz nie sa polskie. Czemu firma ma placic wiecej jak i tak mimo protestow i blokad towar nawet z grosze wjedzie.. Do tego rosnie konkurencja po sasiedzku i co im zrobiiimy... zarobia szkolkarze i doradcy jak nie na Ukrainie to w Rosji
ABC
09.07.2018 09:17
A czy to nie było tak, ze w Samborcu była przetwórnia będąca własnością sadowników? Tylko ją sprzedali i teraz protestuję?

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności