Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
09.08.2018

Europejscy rolnicy ostrzegają przed skutkami suszy

Tagi: susza
Plony niektórych warzyw, m.in. grochu, cebuli czy fasolek, mogą być nawet o 50 proc. mniejsze w 2018 roku - ostrzega Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) w piśmie, w którym apeluje o ewentualne wsparcie finansowe.
 
Jak podkreśla organizacja, 2018 to trzeci rok z rzędu, kiedy branża "mierzy się z poważnymi problemami związanymi z pogodą".
 
-Obecnie sytuacja przetwórców i producentów warzyw jest najpoważniejsza od 40 lat - zaznacza PROFEL.
 
Susze i upały szczególnie odbijają się na sektorze mrożonych i puszkowanych warzyw. Dostawy dla przemysłu są mniejsze niż powinny i nieregularne, co zwiększa koszty produkcji, wyjaśniają przedstawiciele branży. Wskazują przy tym, że największe straty w uprawach odnotowywane są w przypadku groszku (20-50 proc.), fasoli (do 50 proc.) oraz cebuli (15-50 proc.), ale problem dotyka też upraw szpinaku, cukinii czy kalafiora.
 
-W wielu regionach zasiewanie szpinaku, kalafiorów czy fasoli jest po prostu niemożliwe ze względu na suszę - podkreśla PROFEL w komunikacie. W niektórych miejscach prace utrudniają też gwałtowne ulewy i powodzie, ale głównym problemem są upały i susza.
 
W komunikacie stowarzyszenie dodaje, że w niektórych krajach rolnicy prowadzą rozmowy z rządami o ewentualnym wsparciu finansowym. Dotyczy to również Polski, w której susza dotknęła 2,2 mln hektarów upraw - terenu porównywalnego wielkością z całym Podlasiem. 
 
businessinsider.com.pl

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności