Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
11.07.2018

Mrożone truskawki z Polski źródłem zakażenia w Szwecji?

Jak podaje serwis Food Safety News, a za nim wiele mediów, również polskich, na terenie Szwecji 13 osób zostało zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu A. Żródłem zakażenia miały być potrawy zawierające mrożone truskawki z Polski.
Zachorowało dziewięć kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 11 do 92 lat.

Przypadek ten badają szwedzka agencja zdrowia publicznego (Folkhälsomyndigheten), Narodowa Agencja ds. Żywności (Livsmedelsverket) i władze lokalne. Zidentyfikowali oni źródło zakażenia wirusem - mrożone truskawkami z Polski i poinformowali o tym polskie władze.

Wszystkie osoby jadły koktajle owocowe lub desery zawierające mrożone importowane truskawki, które nie zostały podgrzane przed spożyciem. Truskawki nie były sprzedawane bezpośrednio konsumentom. Analiza badanej partii truskawek z Polski wykazała, że zawierają one ten sam rodzaj wirusa zapalenia wątroby typu A, genotyp 1B, który zainfekował chorych.

Truskawki z Polski sprowadził Skogsmat i Uddeholm, szwedzki hurtownik, a rozprowadził je Menigo Foodservice, który sprzedał je różnym firmom cateringowym i restauracjom. Według Food Safety News wciąż trwa ich wycofywanie z rynku.
 
Źródło: Food Safety News

Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
tato
12.07.2018 14:30
A na polskich patriotach zemścili się wcześniej patrioci ukraińscy - pod postacią ich pracowników sezonowych.
sylwek
12.07.2018 12:59
Jest pewnme polscy patrioci zemścili się po latach za potop szwedzki. Przeprowadzili akcję odwetową.

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności