Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
06.12.2017

Polska importerem rosyjskiego soku jabłkowego

W Andrzejki rosyjski portal kgd.ru (z Kaliningradu) powołując się na rządową agencję TASS przekazał radosna wiadomość: z obwodu kaliningradzkiego wysłano do Polski pierwszy transport soku jabłkowego – 18 tysięcy litrów. Wyprodukowano go z miejscowych jabłek.
Informacja przemknęła przez nasze branżowe media raczej cicho, 18 ton to ilość śladowa - nie to, co przy coraz wyraźniej widocznym imporcie rosyjskiego węgla. Ale po północnej stronie naszej wspólnej z obwodem kaliningradzkim granicy internauci nie zostawili jej bez echa. Przede wszystkim zastanawiali się, na ile podana przez TASS wielkość produkcji – 20 tysięcy ton soku jest realna. No i nie znaleziono w obwodzie takiego potencjału sadów… Sama agencja TASS podaje – zapewne za szefostwem zakładu przetwórczego, że w ubiegłym roku, kiedy zaczynano działalność produkcja osiągnęła 1400 ton (podano ją w litrach, więc wyszła TASS-owi ładna, długa liczba pełna zer). Produkt ma odpowiadać wszelkim europejskim normom i wymaganiom jakościowym.

Ciekawsza jest informacja szefa kooperatywy (spółdzielni), do której należy przetwórnia, że z tych 1400 ton sprzedano 800 ton – znaczy, wystąpiła nadprodukcja. I to skłoniło spółdzielców do rozglądnięcia się za jakimś rynkiem zbytu – znaleziono go w Polsce. Internauci żartują „Polacy w szoku” (rosyjski sok w Polsce – jakby drzewo do lasu zawiózł, i jeszcze sprzedał!).

Pod informacja przeważają jednak komentarze zirytowanych mieszkańców obwodu nie mogących zrozumieć dlaczego „ich” jabłka się eksportuje, zamiast zostawić na rynku wewnętrznym co obniżyłoby ceny. Minimalna cena jabłek w obwodzie to 60 rubli (1 RUB to około 6 groszy), średnia emerytura – 10 tys. rubli.

za: kgd.ru
pg

Komentarze

(1 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Karol
14.12.2017 22:26
Sankcje widać działają. Niezależnie od liczb ten news jest porażajęcy.

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności