Nagrody „Zielony Laur” przyznane

3 września, podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Zieleń to Życie”  wręczono nagrody „Zielony Laur”.

Zielony Laur otrzymała firma Agro-Sur Sp. z o.o. i wspólnicy za Ramię Zraszające Wewnętrzne RZW 250. Jest ono przeznaczone do podlewania, nawadniania i nawożenia wszystkich rodzajów upraw w cieplarniach. Składa się z szyn nośnych, wózka oraz ramienia zraszającego z dwoma rodzajami dysz. Sterowanie odbywa się kontrolerem z oprogramowaniem Agro-Sur. Urządzenie ma kolorowy dotykowy interfejs LCD, program kontroli gwarantujący bezpieczeństwo, bezdotykowe krańcówki magnetyczne oraz bariery fotoelektryczne sprawdzające przestrzeń przed ramieniem. System doprowadzenia wody wyposażony jest w reduktor ciśnienia, antyglonowy wąż zasilający, manometr kontrolny, system zaworów odcinających, system połączeń wodnych łatwo demontowanych. Możliwe jest nawadnianie oraz nawożenie; podlewanie sektorowe, programowanie podlewania tygodniowego i godzinowego. Czujniki w ramieniu zapobiegają kolizji z przedmiotami.

Drugą nagrodę Zielony Laur otrzymała firma Koppert Biological Systems za NatuGro. Jest to grupa biostymulatorów pochodzenia naturalnego. W skład wchodzą wyciągi z roślin, alg, kwasy humusowe, polisacharydy, aminokwasy i wolne peptydy, kwasy karboksylowe i prekursory fitohormonów. Cechą wyróżniającą NatuGro jest udowodnione dwukierunkowe działanie: bezpośrednio na roślinę oraz pośrednio – przez korzystny wpływ –  na mikroorganizmy glebowe.

NatuGro jest przeznaczone do produkcji roślinnej na wszystkich etapach: od fazy siewki bądź sadzonki, do produktu finalnego. Zaletą jest łatwość stosowania (np. fertygacja, podlewanie, zraszanie, zamgławianie) oraz dostępność produktów przez cały rok u dystrybutorów lub drogą wysyłkową. NatuGro jest dopuszczone do produkcji ekologicznej.

Wyróżnienie otrzymała spółka Fructoplant za Koncept sprzedażowy drzewa owocowe „Staropolski Ogród”. Zawiera on w sobie polskie, stare, każdemu znane, odmiany różnych gatunków drzewek owocowych, tj. brzoskwini, nektaryny, moreli, gruszy, czereśni, jabłoni, śliwy i wiśni. Odmiany dostępne w „Staropolskim Ogrodzie” to m.in.: Jabłoń Lobo, Czereśnia Rivan, Grusza Faworytka, Śliwa Węgierka Wczesna, Wiśnia Szklana, Brzoskwinia Inka. „Smaki owoców dawnych odmian sprawiają, że wraca się do wspomnień z dzieciństwa. Jako jedyni połączyliśmy wszystkie odmiany w jeden koncept sprzedażowy, cieszący się dużym powodzeniem wśród konsumentów” – piszą o swoim produkcie nagrodzeni.

W konkursie wyróżnione zostało także Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek za projekt „Grown your own – Twoja plantacja”. Seria warzyw i owoców „Twoja plantacja” powstała z myślą o tych, którzy nie posiadają warunków do uprawy warzyw i owoców. „Wybierając nasze rośliny możesz uprawiać pomidorki, paprykę, truskawki czy poziomki na swoim balkonie czy tarasie. W szybki i prosty sposób stworzysz własną mini-plantację z roślinami Panek” – zachęca producent.

Seria „Twoja plantacja” jest dostępna na rynku od 2014 roku i już cieszy się dużym powodzeniem. Jej największą zaletą jest przede wszystkim doskonała jakość oraz ciekawy design. Rośliny sprzedawane są w kolorowych doniczkach wraz z kolorową etykietą, zawierającą dokładne instrukcje uprawy. Wszystko w wersji miniaturowej, aby wpasować się w niewielką przestrzeń do ich upraw.

Spółkę U-TEC Europe wyróżniono za Green Farm – domowy zestaw do hydroponicznej uprawy roślin. Jest to pierwszy w Polsce kompletny system do mieszkaniowej uprawy warzyw i ziół. Jest intuicyjny w obsłudze i bezpieczny dla najmłodszych – przez  brak alergizujących zarodników pleśni, jaj pasożytów itd. Pierwsze plony można zbierać już po 4 tygodniach od wysiania nasion. Umożliwia stały dostęp do świeżych, zdrowych warzyw liściastych i ziół – przecież – „zieleń to życie”!  Propaguje trend „Miejskiego Ogrodnictwa” poprzez zachęcanie mieszkańców miast do doświadczeń z samodzielną uprawą roślin.
 
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEuropejskie Święto Jabłka 2015 w Obrazowie
Następny artykułInteligentne nawożenie azotem daje lepsze efekty plonotwórcze…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.