Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
07.12.2017

Nowe standardy dla szkła

Tagi: szklarnie | normy
Holendrzy reagują na zmiany, jakie niesie technologia produkcji szkła szklarniowego i budownictwo szklarni. Po stwierdzeniu niedostatków poprzednich standardów pomiarów właściwości szkła oraz niedogodności w procedurze pobierania próbek do badań opracowali nowe normy, procedury i zaproponowali system, który może wejść w życie już w 2018 roku.
Naukowcy z Wageningen Uniwersity & Research wraz z partnerami z zainteresowanych branż postanowili odstąpić od wykorzystywania obecnie używanego systemu NEN jako nie odzwierciedlającego należycie właściwości szkła czy tworzyw osłonowych w szklarniach. Jest on przydatny raczej w przemyśle tworzyw sztucznych niż w ogrodnictwie. Nowy system NEN 2675 opisuje rozpraszanie szkła dla widma PAR (widmo fotosyntetycznie czynne), a także ultrafioletu i bliskiej podczerwieni.

Zaproponowano też uproszczenie procedury pobierania próbek szkła, by ograniczyć wymagane ilości tych próbek – budowane obecnie obiekty szklarniowe są  coraz większe i poprzednie normy narzucają duże ilości próbek do badań. Określono też zasady ich przechowywania dla badań w późniejszym terminie.

Gotowe wytyczne oczekują teraz na przygotowanie urządzeń pomiarowych, a system może być wprowadzony do praktyki około połowy roku 2018.

za: hortibiz.com
pg

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności