Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
23.07.2018

„Papryka odrywa się od ziemi”

Pod takim hasłem 21 lipca w podradomskim Ulowie odbyło się spotkanie poświęcone bezglebowej uprawie papryki w tunelach foliowych. Prezentację nowej technologii uprawy papryki i oberżyny przygotowała firma Grow Concept i Sklep Ogrodniczy Edyta Grojecka we współpracy z firmami HM. Clause i Grupa Inco.
Producentem, który zdecydował się na wdrożenie prób uprawy bezglebowej w swoim gospodarstwie, był Tadeusz Zalewski. W trzech z 10 tuneli, w jakich plantator prowadzi produkcję, posadzono rośliny w matach z podłożem kokosowym. W dwóch z tych tuneli uprawiana jest papryka, w jednym – oberżyna. Rośliny można było porównać z tymi uprawianymi w sąsiednich tunelach metodą tradycyjną. O szczegółach przygotowania tunelu i zaplecza technicznego do uprawy bezglebowej, a także o samym prowadzeniu tego typu produkcji mówił Piotr Słomiany z firmy Grow Concept.

Zaprezentowana podczas spotkania technologia spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony producentów z „rejonu paprykowego”, jak określa się tereny położone na zachód od Radomia, ze względu na olbrzymi problem problem z chorobami powodującymi uwiądy roślin papryki z jakimi się borykają. Papryka uprawiana jest tam w monokulturze, często przez dziesiątki lat na tych samych stanowiskach. Opracowanie efektywnej i opłacalnej technologii uprawy w „oderwaniu” od gleby pozwoliłoby rozwiązać ten palący problem.

Więcej na temat spotkania i szczegółów tego rozwiązania na łamach czasopisma „Szklarnie Tunele Osłony”.
 
Owoce odmiany Yecla F1 uprawianej na podłożu kokosowym
 
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności