Cebulowe spotkanie w Racicach

W niedzielę, 5 sierpnia, firma Enza Zaden, wraz z Yara Poland oraz Bio Agris zorganizowały spotkanie na polu Damiana Sęka w Racicach k.Kruszwicy.
 
Na polu zaprezentowano 4 odmiany cebuli z oferty Enza Zaden – dwie w typie Rijnsburger – Novista F1 oraz Teon 813 F1, mieszańca Bonus F1 w typie japońskim (do przechowywania do początku stycznia) oraz Medusa F1 w typie japońsko-hiszpańskim (do przechowywania do końca stycznia). 
 
Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden podkreślił, że jest to bardzo trudny sezon do uprawy cebuli. W tym rejonie u wielu producentów cebule były porażone przez różowienie korzeni. Specjalista wyjaśniał, że rozwojowi tego patogenu sprzyja wysoka temperatura gleby (powyżej 24°C), a takie warunki panowały w tym roku już od kwietnia. Ponadto po opadach deszczu na cebuli masowo wystąpił mączniak rzekomy cebuli.
 
W Holandii również występowały upały, jakie wcześniej nie były spotykane, cebule na ich polach są porażone przez choroby i nie dorastały, tak, jak w latach sprzyjających jej uprawie. Podobna sytuacja była w Hiszpanii. Niestety trzeba pamiętać, że rynek cebuli jest rynkiem globalnym i nie wiadomo, jaki towar może do nas dotrzeć z Ameryki Południowej. 
 
Odmiana Bonus F1 tym roku z powodu wysokich temperatur ma słabe ulistnienie. Lepiej poradziła sobie w tych rudnych warunkach odmiana Medusa F1, która ma silniejszy system korzeniowy. Do długiego przechowywania firma promuje dwie nowe odmiany – Novista F1 oraz Teon 813 F1. Z nowości odmianowych przedstawiciel firmy informował o odmianie Teon 502 F1 o czerwonej łusce, nadającej się do przechowywania.
 
Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przypomniał, że podstawą nawożenia powinna być analiza gleby wykonana najlepiej po żniwach, metodą ogrodniczą. Specjalista informował, że na podstawie tych wyników może pomóc przygotować zalecenia pod uprawę warzyw. 
 
Cebula jest wrażliwa na chlorkową formę potasu. Nadzieja, że z soli potasowej wysiewanej jesienią, zostaną wypłukane chlorki, nie zawsze się sprawdza, dlatego nie warto ryzykować tego sposobu nawożenia. Specjalista zalecał przedsiewne stosowanie nawozu bezchlorkowego YaraMila Complex z unikalną formą fosforu stymulująca szybki rozwój korzeni. 
 
Informował też, że w tym sezonie brakowało u cebuli szczypioru, rośliny miały słaby wigor i nie miały z czego dorosnąć. Firma zalecała m.in. dolistne dokarmianie nawozem Kristalon Zielony o zrównoważonym składzie (NPK 18-18-18 + mikroskładniki), ale dopiero, gdy rośliny miały wykształconych kilka liści. Do zabiegów fungicydowych W. Kopeć polecał dodatek nawozu Kristaleaf Foto zawierający: azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, żelazo i molibden. Specjalista podkreślał zalety dokarmiania cebuli magnezem (który wzmacnia najstarsze liście).
 
O sposobach ochrony cebuli przed patogenami mówił Szymon Cieśliński z firmy Bio Agris. Rekomendował on preparat Polyversum WP w celu zapobiegania różowieniu korzeni na cebuli. -Przypomnę, że w ubiegłym roku praktycznie nie było problemu z chorobami wywoływanymi przez Phoma i Fusarium, a w tym roku ich występowanie było wczesne i bardzo intensywne. Bardziej porażały plantacje nienawadniane, ale widziałem uprawy nawadniane i prawidłowo nawożone, a mimo to nasilenie chorób było bardzo duże. W przypadku stosowania Polyversum WP chciałbym zwrócić uwagę, że należy zadbać o czysty opryskiwacz. Jeśli wcześniej wykonano zabieg fungicydowy, samo umycie zbiornika wodą nie wystarcza, trzeba zastosować odpowiednie środki. Zabieg należy wykonać rano lub wieczorem, a najlepiej w nocy. Po oprysku warto pole zdeszczować dawką 5 mm. Ochrona powinna być rozpoczęta, gdy cebula ma 3–4 liście. Dawka preparatu to 150 g/ha. Ilość wody do zabiegu to 600–800 l/ha, a nawet 1000 l, żeby zarodki dostały się do gleby. Polecam oprysk grubokroplisty lub rozpylaczami od RSM-u – zalecał Szymon Cieśliński.
 
Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrognosfruit – prognozy dla Polski
Następny artykułOd zmierzchu do świtu – nocne życie Rynku Hurtowego Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.