Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia

Dorota Łabanowska-Bury

Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych.

Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”,  a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.

Artykuły tego autora

Ziemniaczana Żelazna

Ziemniaczana Żelazna

Warzywa

RZD Żelazna SGGW w tym roku jest po raz XVI organizatorem imprezy Dzień Ziemniaka. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, będzie to spotkanie dużych producentów ziemniaków i przedstawicieli przemysłu ziemniaczanego, producentów sadzeniaków, przemysłu przetwórczego, którzy przyjeżdżają tu wymieniać poglądy zarówno na tematy uprawowe, jak i rynkowe. W ubiegłym roku gościliśmy ponad 350 osób – informuje Edward Pawlik, dyrektor RZD Żelazna. Współorganizatorem spotkania jest firma Bayer.

Z wizytą we Francji

Z wizytą we Francji

… jednak nie po to, aby podziwiać wieżę Eiffla i inne zabytki Paryża, ale po to, by zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się nowoczesna technologia ochrony sadów przed szkodliwymi motylami, głównie owocówką jabłkóweczką – Isomate CTT.

W kwietniowym „TMJ” - wiosna na jagodowych plantacjach

W kwietniowym „TMJ” - wiosna na jagodowych plantacjach
>

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia,...

Porzeczka: nawożenie i biostymulacja na miarę

Porzeczka: nawożenie i biostymulacja na miarę

Podczas spotkania dla plantatorów porzeczek czarnych „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek”, które odbyło się w Pamiętnej k. Skierniewic 17 marca dużo uwagi poświęcono nawożeniu i biostymulacji uprawy.

Co „gryzie” polskie sadownictwo?

Co „gryzie” polskie sadownictwo?

Na ten temat debatowano podczas konferencji ekonomicznej w Lublinie, która odbyła się 22 marca. Hasła przewodnie do dyskusji zawarto w tytule „Zagrożenia w polskim sadownictwie i problemy ich łagodzenia”. Prof. Eberhard Makosz przedstawił swoje przemyślenia na temat sytuacji na rynku jabłek.

Co dalej z porzeczką?

Co dalej z porzeczką?

Spotkanie pod hasłem „Najważniejsze elementy w ochronie o odżywianiu porzeczek” dla plantatorów porzeczek czarnych odbyło się w Pamiętnej k. Skierniewic 17 marca. Sporo uwagi poświecono zagadnieniom ochrony i nawożenia krzewów, ale także sytuacji na rynku owoców.

W marcowym „TMJ” - pierwsze zabiegi na plantacjach

W marcowym „TMJ” - pierwsze zabiegi na plantacjach
>

W najnowszym, marcowym, wiosennym już numerze miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” znajdą Państwo bieżące informacje dotyczące prac koniecznych do przeprowadzenia na plantacjach, w...

Bury Maszyny Rolnicze: otwarto nową halę produkcyjną

Bury Maszyny Rolnicze: otwarto nową halę produkcyjną

W nowym zakładzie produkcyjnym firmy Bury Maszyny Rolnicze w Woźniakowie k. Kutna w miniony piątek, 23 lutego, otwarto oficjalnie m.in. zautomatyzowany magazyn z częściami, halę produkcyjną oraz linię do kontroli sprawności opryskiwaczy. Można w niej nie tylko sprawdzić parametry opryskiwaczy trafiających do klientów, ale także świadczyć usługi kontroli posiadanego sprzętu. Inwestycja kosztowała ponad 5 mln złotych i częściowo była sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. 

Ochrona plantacji truskawki wiosną

Ochrona plantacji truskawki wiosną

Podczas Konferencji Truskawkowej Agrosimex, która odbyła się 16 lutego w Ryszkach k. Warki mówiono m.in. o wiosennych zabiegach na plantacjach truskawki. Aby uzyskać wysokie plonowanie, niezbędną są nawożenie i ochrona. 

Agro Akademia BASF – tym razem w Ciechocinku

Agro Akademia BASF – tym razem w Ciechocinku

Kolejne z serii spotkań w ramach Agro Akademii BASF i partnerów zostało zorganizowane 15 lutego w Ciechocinku. Partnerem medialnym wszystkich organizowanych imprez jest m.in. firma Plantpress, wydawca miesięcznika „Warzywa” oraz właściciel portalu warzywa.pl. W spotkaniu w Ciechocinku wzięli udział plantatorzy zainteresowani przede wszystkim uprawą warzyw, które dostarczane są do zakładów przetwórczych. Tematyka wykładów dotyczyła ochrony, nawożenia oraz odmian w ofercie firm Hazera i HM. Clause.

Podsumowania, nowe produkty i szersze rejestracje Sumi Agro Poland

Podsumowania, nowe produkty i szersze rejestracje Sumi Agro Poland

31 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Sumi Agro Poland (SAP). Omawiana tematy dotyczyły podsumowania sezonu 2017 w branży rolniczej oraz nowości z oferty SAP dla sektora rolnego i rozszerzeń dotychczasowych zastosowań środków ochrony roślin z portfolio koncernu.

„Malinowy czas” nie tylko dla producentów malin (cz. I)

„Malinowy czas” nie tylko dla producentów malin (cz. I)

Z roku na rok passa na owoce miękkie, potocznie zwane jagodowymi, jest coraz lepsza. To sprawia, że wśród rolników rośnie zainteresowanie uprawą maliny, truskawki i borówki wysokiej. Bez wątpienia wiosną bardzo ważną sprawą jest ochrona roślin. Ten temat, poza atrakcyjnymi odmianami, był szeroko poruszany podczas spotkania w Wojciechowie Lubelskim 15 stycznia.

„Jagodowe show” po raz ósmy

„Jagodowe show” po raz ósmy

11 stycznia w s’Hertogenbosch odbyła się ósma Międzynarodowa Konferencja Jagodowa (ISFC). Odwiedzenie stoisk towarzyszącej jej wystawców otwiera oczy na to, co aktualnie dzieje się w „jagodowym” biznesie. Nie potrzeba tłumnie zgromadzonych firm – wystarczy kilkadziesiąt, które są dostawcami najnowszych technologii i rozwiązań do uprawy maliny, truskawki i borówki.

Rośnie zainteresowanie stylem „eko”

Rośnie zainteresowanie stylem „eko”
>

… co było widać bardzo wyraźnie podczas niedawnych targów m.in. żywności ekologicznej. Co roku widać rosnący udział wystawców krajowych i zagranicznych. Rośnie liczba...

Pod hasłem „Doradztwo-Innowacja-Partnerstwo ”

Pod hasłem „Doradztwo-Innowacja-Partnerstwo ”

12 października w Warszawie odbyło się spotkanie dla sklepów biorących udział w dystrybucji produktów oferowanych przez firmę TimacAgro Polska. Główne zagadnienia dotyczyły portfolio firmy i propozycji na bieżący sezon dla ogrodników i rolników, a także charakterystyki kompleksów zawartych w nawozach i samych nawozów.   

W październikowym „TMJ” - nie tylko o truskawkach przed zimą

W październikowym „TMJ” - nie tylko o truskawkach przed zimą
>

W październiku jest jeszcze czas na przygotowanie pola pod nowe nasadzenia. Jest czas np. na odkażanie, który to zabieg staje się coraz bardziej popularny wśród plantatorów truskawki....

Żywność ma być bezpieczna

Żywność ma być bezpieczna

IV Kongres Bezpieczeństwa Żywności odbył się 11 października w Centrum Konferencyjnym Polin w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie pod hasłem "Jakość i bezpieczeństwo żywności źródłem sukcesu w biznesie". Podejmowano tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jakością, możliwościami zbytu polskich specjalności kulinarnych zagranicę oraz o działaniach promocyjnych. Jeden z wykładów panelowych dotyczył także zrównoważonego rolnictwa.

Maliny ekologiczne w cenie

Maliny ekologiczne w cenie
>

Skup malin z plantacji krzewów owocujących na pędach tegorocznych trwa. W tym roku – po zimowych i wiosennych perturbacjach – malin jest znacznie mniej. Dochodzące sygnały z rynku – od...

Grzyby z rodzaju Monilinia sp. – jak im zapobiegać?

Grzyby z rodzaju Monilinia sp. – jak im zapobiegać?

W związku ze zmienionymi od 1 lipca br. przepisami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) dotyczącymi wymagań fitosanitarnych przewidzianych dla owoców z rodzajów: Malus spp ., Prunus spp ., Pyrus spp . przeznaczonych na eksport WIORiN Bydgoszcz przekazał zalecenia odnośnie działań mających na celu zapobieganie i ograniczenie występowania grzybów z rodzaju Monilinia sp .

Zwalczaj chwasty gorącą wodą

Zwalczaj chwasty gorącą wodą

BioMant Aqua to linia niemieckiej produkcji urządzeń do zwalczania niepożądanej roślinności za pomocą gorącej wody. Jedno z takich urządzeń i efekty jego pracy były prezentowane sadownikom podczas Dnia Otwartych Drzwi IO w Dąbrowicach w czerwcu br.

Z Kongresu Truskawkowego w Antwerpii

Z Kongresu Truskawkowego w Antwerpii

W dniach 6-8 września Antwerpia stała się centrum truskawkowego biznesu. Mury tutejszego centrum kongresowego zgromadziły ponad 300 delegatów z całego świata – uczestników 3. Międzynarodowego Kongresu Truskawkowego (organizator: Hoogstraten).

Polskie borówki w Wielkiej Brytanii kosztują nawet 90 zł/kg

Polskie borówki w Wielkiej Brytanii kosztują nawet 90 zł/kg
>

W Polsce rośnie areał uprawy borówki wysokiej. Nie ma jednak powodów do troski, bo wraz ze zwiększaniem się podaży, rośnie także popyt na owoce (promocja dźwignią handlu!). Coraz...

Strategie dla truskawki w trudnym sezonie

Strategie dla truskawki w trudnym sezonie

Truskawka, malina, jagody

Tytułowe strategie dotyczące m.in. ochrony i nawożenia plantacji truskawki w trudnym dla wielu plantatorów sezonie 2017 omawiano podczas IV Letnich Warsztatów z Grupą Truskawkową, które odbyły się w gospodarstwie Lilianny i Daniela Bednarków. Wśród prelegentów byli specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz przedstawiciele współorganizatorów i partnerów spotkania.

W kolekcji fasoli szparagowej

W kolekcji fasoli szparagowej

17 sierpnia br. na polu demonstracyjnym należącym do Doroty i Grzegorza Zabostów (fot. 1) w Kamionie k. Skierniewic można było obejrzeć kolekcję kilkunastu odmian fasoli szparagowej (fot. 2). Organizatorem spotkania była grupa producentów rolnych Agro Czar w osobie prezesa, Zygmunta Czarniaka (fot. 3). Gośćmi specjalnymi byli prof. dr hab. Józef Robak (fot. 4) oraz prof. dr hab. Adam Dobrzański (fot. 5), emerytowani pracownicy skierniewickiego Instytutu, od lat związani z producentami fasoli, a także Jean-Marc Liron, przedstawiciel Vilmorin.

Woda - niezbędna w sadach

Woda - niezbędna w sadach

Hasło Ogrodnicze

Przebieg pogody, w związku z bardzo niskimi opadami, powoduje konieczność nawadniania większości upraw. Czy podawanie wody w sadach jest potrzebne, czy są okresy krytyczne, gdy woda jest niezbędna i jak nawadniać zapytałam prof. dr. hab. Waldemara Tredera (fot.), specjalistę w dziedzinie nawadniania z Instytutu Ogrodnictwa (IO) w Skierniewicach.

Grusze na nowej podkładce ‘Pigwa Q-Eline’

Grusze na nowej podkładce ‘Pigwa Q-Eline’

Hasło Ogrodnicze

W związku ze zmianami preferencji konsumentów mającymi wpływ na decyzje zakupowe owoców, w tym głównie jabłek i gruszek, wiele zmian musi także zajść w sadach produkcyjnych. Klient wymaga dziś owoców wysokiej jakości, o nienagannym wyglądzie. Nie bez znaczenia jest smak i aromat. Wymaganiom sadowników próbują sprostać hodowcy poszukujący odmian m.in. gruszy wytwarzającej owoce o gładkiej, nieordzawionej skórce. Zadaniu temu można sprostać, używając do szczepienia nowej podkładki ‘Pigwa Q-Eline’.

Nowe jabłka - m.in. dla alergików oraz o barwnym miąższu

Nowe jabłka - m.in. dla alergików oraz o barwnym miąższu

Hasło Ogrodnicze

Podczas ubiegłorocznych targów Interpoma (24–26 listopada) szkółki prezentowały kilka zupełnie nowych odmian jabłek, tak o jasnej, jak i prawie czarnej skórce, ale także ciekawe propozycje z punktu widzenia marketingu i dzisiejszych potrzeb rynku. Na stoisku jednej z niemieckich szkółek obecne były odmiany jabłoni warte uwagi ze względu na ich przydatność do spożycia przez osoby z alergią na jabłka, a także o barwnym miąższu.

SmartFresh w nowej formulacji

SmartFresh w nowej formulacji

13 czerwca w Małej Wsi (gm. Belsk Duży) firma AgroFresh zorganizowała spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został produkt SmartFresh ProTabs™, czyli znany dobrze sadownikom SmartFresh ® w nowej, jeszcze bardziej efektywnej formulacji. Zastąpi on od tego roku na rynku SmartFresh 03 VP. Nowa formulacji oznacza jeszcze więcej korzyści dla sadowników, w tym wyższą jędrność owoców po okresie przechowywania i możliwość kierowania jabłek na nowe, wymagające rynki.

Szkodniki truskawki i krzewów owocowych

Szkodniki truskawki i krzewów owocowych

Truskawka, malina, jagody

Podczas Konferencji Jagodowej odbywającej się pod koniec marca w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach mgr Wojciech Piotrowski (IO) zwrócił uwagę na konieczność zwalczania na plantacjach różnych szkodników (owadów i roztoczy) zagrażających uprawom jagodowym, a jest ich kilkadziesiąt gatunków.

Choroby truskawki i krzewów owocowych

Choroby truskawki i krzewów owocowych

Truskawka, malina, jagody

Patogeny, szkodniki i chwasty to największa zmora producentów owoców. Poza aurą – przede wszystkim nawałnicami, gradem oraz suszą – są przyczyną największych strat w plonowaniu i jakości owoców. Tematy ochrony truskawki i krzewów owocowych były podejmowane podczas Konferencji Jagodowej odbywającej się pod koniec marca  w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. W tym artykule zaprezentujemy tematykę chorób.

Inwazyjny szkodnik Halyomorpha Halys w USA i Europie

Inwazyjny szkodnik Halyomorpha Halys w USA i Europie

Hasło Ogrodnicze

Halyomorpha Halys , pluskwiak z rodziny tarczówkowatych, to nowe zagrożenie europejskich sadów. Dziś można już śmiało powiedzieć, że stanowi zagrożenie dla nasadzeń kilku ważnych gospodarczo gatunków sadowniczych, w tym jabłoni i gruszy. Pluskwiak pochodzi z Azji, na stałe gości w amerykańskich (od 2001 r.) i kanadyjskich (od 2003 r.) sadach. Od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie krajów Europy. Amerykanie już poszukują skutecznych metod ochrony upraw przed tym agrofagiem.

Dereń jadalny: zalecenia do produkcji

Dereń jadalny: zalecenia do produkcji

Truskawka, malina, jagody

Po raz pierwszy na wystawie towarzyszącej konferencji „Jagodowe Trendy” swoją ofertę pokazała Szkółka Cornus Mariusz Zasępa z Dobrzynia (woj. mazowieckie). Dereń jadalny ( Cornus mas ) to główny gatunek rozmnażany w szkółce, a jego sadzonki oferowane są od 3 lat. W ofercie jest dziś jego 80 odmian: polskie, ukraińskie, bułgarskie i austriackie. Dlaczego wybór padł na dereń? Na rynku był wyraźny deficyt sadzonek tego gatunku, gdy sam chciałem założyć plantację. Krzewy dostępne były sporadycznie i nie zawsze najlepszej jakości – wyjaśniał Mariusz Zasępa.

Na World Food Warsaw

Na World Food Warsaw

11-13 kwietnia w halach warszawskiego EXPO XXI odbywała się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów - World Food Warsaw. Podobnie jak w latach poprzednich, oferta wystawców była bogata i nie brakowało w niej przetworów z owoców i warzyw.

Czy uprawa czarnej porzeczki może być opłacalna?

Czy uprawa czarnej porzeczki może być opłacalna?

Informator Sadowniczy

Za nami kolejny sezon słabej koniunktury na porzeczkę czarną. Nikt nie wie, co przyniesie bieżący rok. Swoje przemyślenia na temat realnych szans i zagrożeń dla plantatorów tego gatunku przedstawił podczas spotkania Forum Doradców Sadowniczych przy firmie Bayer (Warszawa, 8–9 grudnia 2016 r.) dr Piotr Baryła reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki (KSPCP).

Green Days trwały 3 dni

Green Days trwały 3 dni
>

Od 7-9 kwietnia w Nadarzynie k. Warszawy, w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo odbywały się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days. Branżowe firmy prezentowały...

Sadownicze przedwiośnie: pierwsze zabiegi kluczem do sukcesu

Sadownicze przedwiośnie: pierwsze zabiegi kluczem do sukcesu

O pierwszych zabiegach ochrony w sadach z praktycznego punktu widzenia mówiono podczas konferencji zorganizowanej 17 marca 2017 r. w Małej Wsi przez Agrosimex. Zaniechanie ochrony w okresie wczesnowiosennym może prowadzić do narastania problemów ze szkodnikami i chorobami w dalszej części sezonu.

ICL: nie tylko dla szkółkarstwa

 ICL: nie tylko dla szkółkarstwa

Wśród wiodących tematów konferencji prasowej zorganizowanej 14 marca przez izraelski koncern ICL Specialty Fertilizers w siedzibie firmy w Warszawie było rozszerzenie kierunków działania firmy na sektor ogrodniczy – zapewnienie specjalistycznych nawozów i doradztwa dla producentów owoców miękkich i warzyw. Podkreślano także fakt wprowadzenia na światowy rynek otoczkowanego nawozu Osmocote już 50 lat temu.

„Malinowy Czas” po raz drugi (cz. I)

„Malinowy Czas” po raz drugi (cz. I)

Produkcja malin w Polsce od kilku lat jest na podobnym, wysokim poziomie i wynosi ok. 120 tys. ton rocznie (wyjątkiem był rok 2015 r., gdy z powodu suszy znacznie niżej niż zazwyczaj plonowały maliny jesienne). Dobra koniunktura na malinę sprawia, że osób zainteresowanych uprawą tego gatunku przybywa. Dowodzi tego też wysoka frekwencja na seminariach dotyczących malin, także odbywającej się 6 lutego drugiej edycji konferencji pt. “Malinowy Czas”. Miejsce spotkania była sala konferencyjna “Czernicówka” w Wojciechowie Lubelskim, a na konferencję przybyło ponad 200 plantatorów. Organizatorami spotkania były ProCam i Plantpress.

Nowoczesne kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa

Nowoczesne kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa

7 lutego, przy okazji międzynarodowych targów branży owocowo-warzywnej FruitLogistica w Berlinie, odbyła się konferencja prasowa firmy Arysta LifeScience z udziałem dziennikarzy reprezentujących wszystkie kraje europejskie. Jednym z kierunków, w jakim idzie dziś ta firma, są rozwiązania biologiczne (ang. BioSolutions).

O ochronie i nawożeniu na Konferencji borówkowej Agrosimeksu

O ochronie i nawożeniu na Konferencji borówkowej Agrosimeksu

24 stycznia 2017 r. w Małej Wsi k. Belska Dużego (woj. mazowieckie) firma Agrosimex wraz z partnerami (Adama, Arysta, SumiAgro, Bayer, Compo) oraz przy współudziale wydawnictwa Plantpress zorganizowała po raz pierwszy Konferencję Borówkową. Tematami przewodnimi spotkania były ochrona plantacji przed coraz częściej występującymi w uprawie borówki szkodnikami i chorobami, a także nawożenie krzewów przed i w trakcie prowadzenia plantacji. Wiele uwagi poświęcono także kwestii doboru odmian pod kątem wymagań rynków zagranicznych oraz przechowywaniu i przygotowaniu jagód do handlu po tym okresie. Jeden z wykładów dotyczył także holenderskich doświadczeń z uprawą borówki wysokiej.

Ochrona sadu przed gradem: siatki, stoły, konstrukcje

Ochrona sadu przed gradem: siatki, stoły, konstrukcje

Hasło Ogrodnicze

XX – jubileuszowy – Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW; 4 września ub.r.) był okazją do podpatrzenia wielu nowinek technicznych i najnowszych propozycji firm z branży sadowniczej. Rozwiązania z zakresu ochrony drzew i dojrzewających owoców przed opadem gradu co roku w Wilanowie prezentuje kilka firm. Tak było i tym razem.

Goji na szeroką skalę

Goji na szeroką skalę

Truskawka, malina, jagody

Spośród uprawianych na skalę towarową gatunków sadowniczych, potocznie zwanych jagodowymi, w Polsce opłacalna jest dziś produkcja jagód borówki wysokiej, malin i truskawek. W poszukiwaniu sposobów na zwiększenie dochodowości gospodarstw plantatorzy decydują się na uprawę nowych gatunków. W ten trend wpisują się żurawina, aktinidia oraz kolcowój, zwany potocznie jagodą goji.

Po wiedzę na regionalne konferencje Agrosimex

Po wiedzę na regionalne konferencje Agrosimex

Cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych Agrosimex w centralnej Polsce odbył się w pierwszym i drugim tygodniu stycznia, a spotkania miały miejsce m.in. w Warce i w Nowej Wsi. Kolejne odbędą się niebawem także w innych regionach kraju. Zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach, aby dobrze przygotować się do nadchodzącego sezonu.

Dobra koniunktura dla malin

Dobra koniunktura dla malin

22 i 23 listopada w Lublinie odbywały się po raz drugi targi branży ogrodniczej Vege Fruit. Wydarzeniem towarzyszącym była w tym roku konferencja malinowa "Nowoczesna uprawa malin w Polsce i w Europie", która przyciągnęła ponad 500 plantatorów tego gatunku. Organizatorem była firma Yara Poland, a wśród wykładowców byli zarówno naukowcy z krajowych jednostek naukowo-badawczych, jak i przedstawiciele organizatora z innych krajów – Serbii i Wielkiej Brytanii.

Jabłoń Story®: parchoodporna i jednokolorowa

Jabłoń Story®: parchoodporna i jednokolorowa

Hasło Ogrodnicze

Eksperci twierdzą, że na rynkach eksportowych wysoko cenione są jabłka o jednobarwnej skórce i wysokiej jędrności. Ciekawą propozycję dla sadowników ma w ofercie Novadi – firma zajmująca się marketingiem odmian wyhodowanych m.in. przez francuski INRA (Institut National de la Recherche Agronomique). Jest to odmiana Story ® (znana także pod nazwą ‘Inored’).

Malina jesienna „bio”

Malina jesienna „bio”

Truskawka, malina, jagody

W czerwcu cena skupu malin dochodziła do 5 zł/kg. Dużo wyższe ceny, w całym okresie skupu owoców, uzyskiwali producenci owoców ekologicznych. To dla nich opłacalność produkcji jest od kilku sezonów wysoka. Czy nie warto zatem „postawić” na ekologię? W kraju mnożą się przykłady gospodarstw nastawionych tylko na stałą współpracę z zakładami przetwórczymi, które – na podstawie podpisanych umów – gwarantują nie tylko odbiór owoców, lecz także stałą cenę.

Śliwy odporne na szarkę

Śliwy odporne na szarkę

MPS Sad

W Polsce najbardziej znaną odmianą śliwy odporną na wirus będący sprawcą ospowatości śliw (szarki) – PPV – jest ‘Jojo’. W innych krajach coraz częściej do uprawy wprowadzane są też inne odmiany, w tym niemieckiej hodowli, uważane także za odporne na PPV. Sadownicy, poza tą cechą, oceniają również przydatność drzew do uprawy oraz jakość owoców. Badania nad przydatnością różnych odmian śliwy do uprawy w sadach towarowych prowadzili w ostatnich latach m.in. naukowcy z Węgier – Agnes Monika Molnar, Marta Ladanyi i Szilvia Kovacs.

Ozonowanie dla zachowania jakości

Ozonowanie dla zachowania jakości

Informator Sadowniczy

Tritlen (O 3 ), potocznie zwany ozonem, jest gazem nietrwałym. Jego cząsteczka jest bardzo niestabilna i ma krótki czas połowicznego rozpadu. Składa się z trzech atomów tlenu. W naturze cząsteczka taka powstaje podczas wyładowań elektrycznych w wyniku rozpadu i ponownego połączenia się cząsteczek tlenu według schematu 3O 2 →2O 3 , np. w efekcie niektórych reakcji chemicznych (m.in. pod wpływem promieni słonecznych UV, podczas burz). Charakterystyczny dla obecności tego gazu jest jego „świeży” zapach. Ozon może być także wytwarzany sztucznie. Służą do tzw. ozonatory.

Świdośliwa: rozważania

Świdośliwa: rozważania

Truskawka, malina, jagody

Świdośliwa ( Amelanchier sp .) to krzew lub małe drzewo. Gatunek jest odporny na mróz i rośnie dobrze na większości gleb w Polsce. Owoce są kuliste, granatowe z nalotem, soczyste, słodkie, smaczne, dojrzewają na początku czerwca. Są bogatym źródłem wapnia i witaminy C, zawierają dużo antocyjanów i potasu. Wśród krajowych plantatorów rośnie zainteresowanie świdośliwą.

W kolejne 25-lecie

W kolejne 25-lecie

Z okazji jubileuszu 25-lecia firmy Bury Maszyny Rolnicze 9 września w Nieborowie odbyła się konferencja “Nowatorskie metody aplikacji ciekłych środków ochrony roślin” oraz uroczystości oficjalne. Poniżej co nieco o historii firmy oraz planach na przyszłość.

Macfrut 2016 - innowacje i praktyczne rozwiązania

Macfrut 2016 - innowacje i praktyczne rozwiązania

Tegoroczne targi Macfrut obfitowały w innowacje. Dotyczyło to wszystkich gałęzi produkcji i rozwiązań, zarówno w zakresie sadownictwa, jak i dla warzywnictwa, dla mikroprzedsiębiorstw i większych gospodarstw, dla małych przetwórni i dla sklepów.

Borówkę można uprawiać ekologicznie

Borówkę można uprawiać ekologicznie

Truskawka, malina, jagody

Należałoby zadać sobie pytanie: po co produkować owoce ekologicznie? Przecież to drożej, plony niższe…, a jednak warto! Cena owoców „bio” na rynkach zagranicznych znacznie przewyższa tę za owoce z produkcji konwencjonalnej, a popyt na nie rośnie.

Dialog o przyszłości rolnictwa 2016

Dialog o przyszłości rolnictwa 2016

7 września w siedzibie firmy Bayer w Leverkusen odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy i blogerów związanych z branżą rolniczą- Future of Farming Dialog 2016. Koncern dokłada wszelkich starań, aby wspomóc rolników w ich pracy, a także wspomaga ochronę środowiska naturalnego.

Rozwiązania dla rolnictwa na farmie pokazowej w Damianshof

Rozwiązania dla rolnictwa na farmie pokazowej w Damianshof

W przeddzień światowej konferencji prasowej firmy Bayer (6 września) grupa dziennikarzy z całego świata miała okazję poznać działania firmy związane z wdrażaniem do praktyki elementów zrównoważonego rolnictwa.

Jubileuszowy XX Dzień Otwarty

Jubileuszowy XX Dzień Otwarty
>

W wilanowskim sadzie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 4 września odbył się XX Dzień Otarty Sadu Doświadczalnego. Jak co roku na spotkanie licznie przybyli sadownicy wraz z...

Warto sadzić odmianę Opal®

Warto sadzić odmianę Opal®

Odmiana Opal ® (‘Topaz’ x ‘Golden Delicious’) doskonale wpisuje się w nową kategorię jabłek – odmian o złotej skórce. 

Fertygacja – o zasadach nigdy dość

Fertygacja – o zasadach nigdy dość

Uprawa w tunelach i pod daszkami, choć dziś także coraz częściej ta w gruncie, wymaga nawadniania. Z wodą nie można dziś nie dostarczać składników pokarmowych, gdyż stale przepłukiwane podłoże staje się ubogie. Fertygacja jest zatem koniecznością. Poniżej zasady, o których warto pamiętać, aby produkowane owoce były bezpieczne dla konsumenta, a instalacja służyła jak najdłużej.

O odmianach czereśni

O odmianach czereśni

Pod koniec sierpnia ub.r. w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach podczas warsztatów z zakresu uprawy czereśni mówiono m.in. o najnowszych wartościowych odmianach tego gatunku. Intensyfikację produkcji czereśni umożliwiają dziś również takie rozwiązania jak: karłowe podkładki, nowoczesne technologie uprawy (np. osłony przeciwdeszczowe), wysoka jakość materiału szkółkarskiego oraz czynnik ekonomiczny.  

Agrotechnika czereśni

Agrotechnika czereśni

MPS Sad

Pod koniec sierpnia ub.r. sadownicy zajmujący się uprawą gatunków drzew pestkowych spotkali się w Skierniewicach na warsztatach z zakresu uprawy czereśni. Omówiono podczas nich problemy agrotechniczne w uprawie tego gatunku, zasady cięcia drzew w intensywnych sadach oraz najnowsze wartościowe odmiany.  

Forum praktycznych rozwiązań

Forum praktycznych rozwiązań

Belchim Crop Protection (BCP) zaopatruje branżę ogrodniczą w środki ochrony roślin. Dodatkowo firma skupia wokół siebie grupę ekspertów, w tym doradców oraz sadowników. Spotykają się z przedstawicielami BCP cyklicznie, aby omawiać bieżącą sytuację w uprawach oraz zapoznawać zapraszanych gości z nowościami w ofercie. Niedawne, IV Forum Ekspertów firmy Belchim odbyło się 22 czerwca w siedzibie grupy producentów owoców „Apple Team” w Zalesiu k. Grójca.

Jabłka dla alergików

Jabłka dla alergików

Hasło Ogrodnicze

Znacząca część konsumentów jest uczulona na nieprzetworzone jabłka. Szacuje się, że w Niemczech jest to około 10% populacji. Alergenami należącymi do tej samej grupy są także pyłki brzozy i leszczyny.

Na Forum dla producentów truskawek

Na Forum dla producentów truskawek

9 czerwca w stacji doświadczalnej Bayer w Kozietułach (gospodarstwo Dariusza Cieślaka) odbyło się Forum Doradców Sadowniczych. Omawiane były m.in. doświadczenia z produktami firmy Bayer oraz aktualna sytuacja na plantacjach, w tym na plantacjach truskawki.

Webinarium – nowa forma doradztwa

Webinarium – nowa forma doradztwa

W poniedziałek, 30 maja o godz. 20 w zaciszu własnego domu można było wziąć udział w seminarium. Ktoś zapyta – jak to możliwe? Otóż webinarium, o którym mowa, to nowa forma kontaktu doradców firmy TimacAgro Polska (TAP) z sadownikami. Wczorajsze spotkanie on-line było już drugim i – jak stwierdził Łukasz Peroń, Product Manager TAP, liczba uczestników z cyklu na cykl wzrasta.

W Golianach o praktycznych rozwiązaniach do sadów

W Golianach o praktycznych rozwiązaniach do sadów

... mówili podczas „Majówki z Luną” 8 maja m.in. Janusz Miecznik z działu marketingu Agrosimex oraz Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy.

Nawożenie i biostymulacja na wiosnę (cz. I)

Nawożenie i biostymulacja na wiosnę (cz. I)

MPS Sad

Po minionym sezonie, który charakteryzowały ekstremalnie niskie opady deszczu i wysoka temperatura, drzewa owocowe wymagają regeneracji. Od wiosny trzeba właściwie je odżywiać, aby mogły wydać wysoki plon. Wskazówek na rozpoczynający się sezon udzielili przedstawiciele firm obecnych na targach MTAS FruitPRO w Warszawie (12–13 lutego br.).  

Ogrzewanie sadu

Ogrzewanie sadu

Hasło Ogrodnicze

Majowe przymrozki, gdy temperatura powietrza spada od –2°C do –4°C, mogą być przyczyną straty nawet 90% plonu. Dziś na rynku nie brakuje urządzeń, które pozwalają nie tylko na mieszanie powietrza (wykorzystanie zjawiska inwersji termicznej – nad zimnym powietrzem przy gruncie zalega warstwa cieplejszego powietrza), lecz także skuteczne jego ogrzanie. Kilka propozycji pokazano na wystawach sadowniczych w poprzednim i bieżącym roku.

Przerzedzanie – czy konieczne?

Przerzedzanie – czy konieczne?

MPS Sad

22 stycznia w Sadkowicach odbyło się kolejne z serii lokalnych przedsezonowych seminariów dla sadowników, podczas którego doradcy sadowniczy Agrosimex, a także pracownicy firm chemicznych zaprezentowali nowości i sprawdzone rozwiązania do ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych, w tym zalecenia dotyczące przerzedzania.

VIP-room po raz drugi

VIP-room po raz drugi

W środę 16 marca klienci i doradcy Timac Agro Polska (TAP) spotkali się w Warce w ramach zainaugurowanej w grudniu ub.r. formuły – VIP-room. Jak podkreślali podczas powitania gości Agnieszka Lenart i Grzegorz Iskra – jest to to nowa platforma komunikacyjna firmy z producentami owoców i warzyw, która ma służyć wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń, w celu optymalizacji plonowania oraz podnoszenia jakości produkcji. Informacje nie mają dotyczyć jedynie agrotechniki, lecz także innych ważnych aspektów, takich jak ekonomia produkcji, opłacalności i sprzedaż owoców.

Konferencja dla przetwórców w Puławach

Konferencja dla przetwórców w Puławach

Przedstawiciele zakładów przetwórczych z całego kraju spotkali się 15 marca w Puławach na zaproszenie firmy Bayer i Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw. Na dorocznej konferencji wśród omawianych tematów były między innymi nawożenie plantacji po trudnym sezonie 2015 oraz ochrona upraw sadowniczych.

O rynku porzeczki czarnej, problemach i ich przyczynach

O rynku porzeczki czarnej, problemach i ich przyczynach

… dyskutowano 12 marca podczas 1. Ogólnopolskiego Spotkania Plantatorów Porzeczki Czarnej w Wojciechowie na Lubelszczyźnie (organizatorzy spotkania: Agrosimex, Bayer, KSPCP, Timac Agro Polska). Wykład wprowadzający dotyczący stanu produkcji porzeczek na świecie wygłosił dr Piotr Baryła z UP w Lublinie, producent porzeczki czarnej i członek KSPCP.

Odmiany drzew owocowych w ofercie polskich szkółek

Odmiany drzew owocowych w ofercie polskich szkółek

Hasło Ogrodnicze

Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej MTAS FruitPRO  (12–13 stycznia br.) były okazją nie tylko do podpatrzenia szerokiej gamy rozwiązań technicznych dla sadów, lecz także do zapoznania się z ofertą kilku szkółek oferujących wysokiej jakości materiał szkółkarski zarówno dobrze znanych, jak i nowszych odmian.

Po co okrywać malinę wiosną?

Po co okrywać malinę wiosną?

Okrywanie agrowłókniną białą ma służyć lepszemu i szybszemu wyrastaniu pędów malin odmian owocujących na pędach jednorocznych. Zabiegowi okrywania muszą jednak towarzyszyć pewne techniki, aby efekt był zgodny z oczekiwaniem plantatora.

Zastosowanie agrowłóknin na plantacji truskawki

Zastosowanie agrowłóknin na plantacji truskawki

Coraz częściej truskawki i krzewy owocowe są ściółkowane. Do tego celu plantatorzy mogą używać różnego rodzaju materiałów. Poniżej kilka uwag i wskazówek do stosowania agrowłóknin na plantacjach truskawki zarówno do mulczowania, jak i do ochrony przed ujemną temperaturą zimą oraz przymrozkami wiosną.

Drony w sadownictwie

Drony w sadownictwie

Hasło Ogrodnicze

Bezzałogowe statki powietrzne (ang. Unmanned Aerial Vehicle; UAV; fot. ), czyli drony, z roku na rok zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach gospodarki. IWING Sp. z o.o. ma już spore doświadczenie w wykorzystywaniu dronów, polskiej konstrukcji, w działaniach agrotechnicznych. O szczegóły oraz o przyszłościowe ich zastosowanie w sadownictwie pytam Michała Barankiewicza z tej firmy, zarządzającego flotą.

„Malinowy czas”

„Malinowy czas”

Pod takim tytułem 6 lutego odbyła się 1. Konferencja Jagodowa dla producentów z Lubelszczyzny zorganizowana przez ProCam oraz Plantpress. Zainteresowanie tematami związanymi z uprawą maliny po ostatnim sezonie jest bardzo duże – w spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.   

Ochrona jagodników 2016

Ochrona jagodników 2016

W drugim dniu obrad 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, która w tym roku odbyła się w Ożarowie Mazowieckim, mówiono głównie o szkodnikach i chorobach oraz problemach w ochronie upraw truskawki i krzewów owocowych. Poniżej krótkie wnioski z wybranych wystąpień.  

7. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa - znowu w Skierniewicach

7. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa  - znowu w Skierniewicach

7. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa rozpoczęła się 5 lutego z akademickim kwadransem - o godz. 10.15 w Kinoteatrze Polonez w Skierniewicach. Organizatorzy konferencji: Instytut Ogrodnictwa i ZZO Warka zadbali o bogaty program wykładów, a uczestnicy mogli także indywidualnie zasięgnąć porad w zakresie nawożenia i ochrony sadów na stoiskach firm komercyjnych, w tym także głównego partnera – Przedsiębiorstwa Intermag.

Nowości i zalecenia

Nowości i zalecenia

22 stycznia w Sadkowicach odbyło się kolejne z serii lokalnych przedsezonowych seminariów dla sadowników (odbywają się one od początku stycznia przez luty na terenie całego kraju, w regionach sadowniczych). Podczas piątkowego spotkania doradcy sadowniczy Agrosimex przedstawili nowości w ofercie firmy, a reprezentanci firm chemicznych zaprezentowali nowości i sprawdzone rozwiązania do ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych.   

Jagodowe coraz mocniejsze podczas MTAS FruitPRO

Jagodowe coraz mocniejsze podczas MTAS FruitPRO

Odbywające się 12 i 13 stycznia w warszawskim Centrum EXPO XXI (ul. Prądzyńskiego) targi MTAS FruitPRO tylko w ciągu pierwszego dnia ich trwania przyciągnęły ok. 3 tysiące zwiedzajacych – podkreślał Grzegorz Lewandowski, reprezentujący głównego organizatora – BASF Polska. Wysoka frekwencja to zasługa bogatego programu wykładów, które towarzyszyły wystawie (zgromadziła ona blisko 200 firm).

Konferencja jagodowa w s’Hertogenbosch

Konferencja jagodowa w s’Hertogenbosch

7 stycznia, wzorem lat ubiegłych, producenci owoców miękkich spotkali się w s’Hertogenbosch (Holandia) na międzynarodowej konferencji i towarzyszącej jej wystawie. Organizatorami spotkania były firma doradcza DLV Plant oraz dostawca podłoży do uprawy m.in. truskawek, malin, borówki wysokiej - BVB Substrates.

Po spotkaniu KSPCP: powodów do radości nie ma

Po spotkaniu KSPCP: powodów do radości nie ma

Brak możliwości kontraktacji owoców przez zakłady przetwórcze oraz fiasko rozmów „na szczytach” dotyczących propozycji dopłat de minimis do hektara uprawy dla tych, którzy zdecydują się na likwidację niedochodowych plantacji wciąż budzą wiele niepewności o przyszłość wśród plantatorów porzeczki czarnej (a także aronii). Te tematy zdominowały kolejne spotkanie członków Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), które odbyło się 12 grudnia w Skierniewicach.

W hodowli maliny

W hodowli maliny

Truskawka, malina, jagody

O tym, jakie odmiany maliny dominują w produkcji w krajach Europy zachodniej i południowej decyduje obecnie nie plantator, a odbiorca owoców. To jego preferencje, często bardzo wygórowane, są bodźcem do sadzenia konkretnych odmian. Zadaniem hodowcy jest natomiast znalezienie takich krzyżówek, które zadowolą obydwie strony.

„Żegnamy F&N Agro, witamy Nufarm”

„Żegnamy F&N Agro, witamy Nufarm”
>

... pod takim hasłem odbyła się 15 grudnia konferencja prasowa zorganizowana w Warszawie przez spółkę Nufarm Polska.

A może ekologicznie?

A może ekologicznie?

Polska jako czołowy producent owoców dostarcza ich na krajowy i zagraniczne rynki ponad 4 mln ton rocznie. W tej wielkości jedynie 1,5-2% w ostatnich 3 latach stanowiły owoce wytworzone zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. To bardzo zła wiadomość biorąc pod uwagę, że w Polsce panują bardzo dobre warunki do produkcji ekologicznej owoców i warzyw – mamy czyste, nieskażone środowisko, dużą dostępność gruntów, które leżą odłogiem, a także opracowaną już w dużym stopniu technologię produkcji owoców metodą ekologiczną.

Podczas cięcia drzew…

Podczas cięcia drzew…

Hasło Ogrodnicze

…niezbędny jest odpowiedni sprzęt ułatwiający pracę na wysokości, np. platformy (samobieżne lub zaczepiane), i dobry sekator lub piłka. Coraz częściej sadownicy wykorzystują narzędzia wyposażone w dodatkowe zasilanie (urządzenia elektryczne bądź pneumatyczne), dzięki którym praca wykonywana jest nie dość, że szybciej, to przy dużo niższym obciążeniu fizycznym pracownika, niż gdy korzysta on z przyborów wprawianych w ruch wyłącznie siłą mięśni.

Przechowywanie owoców z dobrym wynikiem

Przechowywanie owoców z dobrym wynikiem

Hasło Ogrodnicze

O jakości owoców przeznaczanych do sprzedaży decyduje kilka parametrów, m.in. przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym, moment zbioru i warunki przechowywania. Te ostatnie, w zależności od zaawansowania technologii, pozwalają na sprzedaż jabłek przez cały rok.

Truskawki deserowe - tą samą drogą?

Truskawki deserowe - tą samą drogą?

Truskawka, malina, jagody

Krajowe truskawki to wciąż w dużej mierze surowiec przemysłu przetwórczego. W ciągu ostatnich kilku lat wiele się jednak zmieniło i bardzo dynamicznie rozwija się produkcja owoców deserowych. Dużo informacji dotyczących technologii produkcji czerpiemy z Zachodu. Warto wiedzieć, jak wyglądają plantacje truskawek np. w Wielkiej Brytanii i na co zwracają szczególną uwagę odbiorcy owoców. Polskę bowiem czekają podobne wyzwania w niedalekiej przyszłości. Na moje pytania odpowiadał Przemysław Sarbinowski z firmy Pro Tech Marketing, który przez 12 lat był menadżerem na angielskiej farmie produkcyjnej.

Liofilizowane produkty z owoców

Liofilizowane produkty z owoców

Truskawka, malina, jagody

Podczas światowej wystawy Expo 2015 w pawilonie Polski nowatorskie produkty prezentowała firma Lyofood z Kielc. Jak informowała Laura Godek, dyrektor zarządzająca, misją firmy jest utrwalanie świeżych, starannie wybranych warzyw i owoców z pomocą nowoczesnej technologii. W ofercie Lyofood posiada liofilizowane gotowe posiłki obiadowe, a także owoce i warzywa w jakości ekologicznej i konwencjonalnej. Liofilizacja daje możliwość zagospodarowania owoców miękkich: malin, truskawek i jagód borówki wysokiej.

Porzeczka czarna na „świeży” rynek

Porzeczka czarna na „świeży” rynek

Truskawka, malina, jagody

Wizyta w szkockim ośrodku James Hutton Institute (JHI, wcześniej Scottish Crop Research Institute – SCRI) podczas odbywającego się tam seminarium „Fruit for the Future” uświadomiła mi po raz kolejny, że być może warto zainteresować się produkcją porzeczek czarnych z myślą o rynku owoców deserowych. Odmiany muszą jednak odznaczać się określonymi cechami.

19. Dzień Otwarty Sadu SGGW W Wilanowie

19. Dzień Otwarty Sadu SGGW W Wilanowie

W niedzielę 6 września drzwi (a właściwie brama wjazdowa) sadu doświadczalnego warszawskiej SGGW były znów otwarte dla zwiedzających.

Nagrody „Zielony Laur” przyznane

Nagrody „Zielony Laur” przyznane
>

3 września, podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Zieleń to Życie”  wręczono nagrody „Zielony Laur”.

Sezon 2015 w sadach: jak było, co będzie?

Sezon 2015 w sadach: jak było, co będzie?

Hasło Ogrodnicze

Dzień Otwartych Drzwi w dąbrowickim sadzie  jest co roku okazją do podsumowania mijającej części sezonu i zapowiedzi problemów, jakie nadal czekają osoby zaangażowane w produkcję owoców. W tym roku swoją wiedzą dzieliły się dr hab. Beata Meszka i dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a pozostali pracownicy naukowi służyli poradą podczas indywidualnych konsultacji.

Apetyt na jagody goji

Apetyt na jagody goji

Truskawka, malina, jagody

Od kilku lat w sklepach ze zdrową żywnością, na targach żywności ekologicznej oraz w supermarketach w asortymencie pojawiły się suszone jagody goji. Właściwa nazwa dla rośliny, z której się je pozyskuje to kolcowój szkarłatny ( Lycium barbarum ), rzadziej kolcowój chiński ( L. chinense ). Cena 1 kg owoców jest dość wysoka, dochodzi nawet do 100 zł. W Polsce można z powodzeniem uprawiać kolcowój, więc być może jest to dobry sposób na dywersyfikację produkcji sadowniczej i uzyskanie dochodów.

Owoce miękkie na deser – przykład uprawy w szpalerach

Owoce miękkie na deser – przykład uprawy w szpalerach

Truskawka, malina, jagody

Od kilku sezonów ceny płacone za owoce miękkie z przeznaczeniem do przetwórstwa są niskie i większości producentów nie pozwalają na opłacalną produkcję. Przy małej powierzchni trudno mówić o jakiejkolwiek dochodowości prowadzenia takiego gospodarstwa. Być może rozwiązanie leży w dobrej organizacji nasadzeń na małym areale i zbytu owoców, np. za pośrednictwem grupy producentów.

Zobacz zanim posadzisz

Zobacz zanim posadzisz

Pod takim hasłem w Gospodarstwie Ogrodniczo-Szkółkarskim Agronom Berries zlokalizowanym w Zienkach (gm. Sosnowica) we wschodniej Polsce (Lubelszczyzna) 8 sierpnia br. odbyło się plenerowe spotkanie z producentami truskawek, malin, jeżyn.  Było ono okazją do obejrzenia gospodarstwa, które łącznie zajmuje 600 ha. 

Zakończenie sezonu porzeczkowego

Zakończenie sezonu porzeczkowego

Regulacja rynku porzeczki czarnej to sprawa niełatwa. Od kilku sezonów ceny płacone producentom owoców tego gatunku przez zakłady przetwórcze są bardzo niskie, nie pokrywają nawet kosztów poniesionych na produkcję. Z sytuacją mierzą się już kolejny sezon plantatorzy zrzeszeni w Krajowym Stowarzyszeniu Producentów Czarnych Porzeczek (KSPCP), którzy próbują z resortem rolnictwa nawiązać dialog. Na razie w eterze cisza. 31 lipca w Skierniewicach zebrali się plantatorzy na posezonowym spotkaniu.

Sposoby na lepszy kolor i jakość jabłek

Sposoby na lepszy kolor i jakość jabłek

Hasło Ogrodnicze

Dzień Otwartych Drzwi, który odbył się w sadzie doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Dąbrowicach 24 czerwca był okazją nie tylko do wysłuchania prelekcji dotyczących bieżących zaleceń w ochronie sadów, lecz także do zapoznania się z ofertą firm-wystawców dotyczącą produktów polecanych do nawożenia sadów jabłoniowych przed zbiorem. Zabiegi te wspomagają nie tylko dorastanie i wybarwianie owoców, ale dodatkowo poprawiają ich trwałość podczas przechowywania i pomagają zachować wysoką jakość.

Odstraszanie ptaków dźwiękiem

Odstraszanie ptaków dźwiękiem

Największymi szkodnikami plantacji w okresie dojrzewania owoców są ptaki. Szkody najczęściej powodują szpaki i kwiczoły, choć nierzadko na plantacjach goszczą także gołębie i wrony, a w rejonach nadmorskich – mewy. Ochrona przed ptakami polega na zabezpieczaniu krzewów przez blokowanie do nich dostępu. Dość skuteczne w płoszeniu ptactwa jest zastosowanie metody dźwiękowej.

Truskawki w tunelach

Truskawki w tunelach

Dzień otwarty firmy Haygrove, dostawcy tuneli dla ogrodnictwa, w tym roku odbył się 12 lipca w gospodarstwie Rafała Popławskiego w miejscowości Wychódźc k. Czerwińska n. Wisłą. Spotkanie pod hasłem „Owoce jagodowe w tunelach” zgromadziło ok. 200 osób, które albo już prowadzą albo planują uprawę truskawek i malin pod osłonami. Tematami wiodącymi była uprawa truskawek na wczesny zbiór i odmian powtarzających owocowanie, a sesji wykładowej towarzyszyły pokazy pracy maszyn do formowania zagonów i opryskiwacza do prowadzenia zabiegów w euprawie stołowej.

Usprawnić zbiór

Usprawnić zbiór

Hasło Ogrodnicze

Od kilku sezonów podaż specjalistycznych maszyn i urządzeń do wykorzystania podczas wszelkiego rodzaju prac w sadach jest coraz większa. Wiele z nich okazuje się szczególnie przydatne w najgorętszym okresie – do zbioru owoców. Poniżej przedstawiamy propozycje zaprezentowane w ubiegłym roku na targach sadowniczych Interpoma w Bolzano oraz w roku bieżącym podczas wystaw branżowych w Warszawie (MTAS-FruitPRO i TSW).

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności