Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
21.11.2013

Ciekawe odmiany jabłoni w dąbrowickim sadzie

Hasło Ogrodnicze | Katarzyna Kupczak
W Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach 6 czerwca odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Naukowcy, oprowadzając przybyłych gości po poszczególnych kwaterach obiektu, dzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe odmiany jabłoni oraz agrotechnika.
Dr Dorota Kruczyńska z Zakładu Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, przy współpracy z Rafałem Przyłuskim prowadziła w latach 2005–2012 m.in. ocenę odrębności wyrównania i trwałości oraz cech gospodarczych nowych polskich odmian jabłoni o średniej porze kwitnienia, do których należą: ‘Chopin’, ‘Golden Dream’, ‘Ligostar’, ‘Pagacz’, ‘Sander’. Drzewa szczepione na podkładkach ‘M.9’ i ‘M.26’ sadzono w rozstawie 4 m x 2 m.

‘Sander’ to odmiana wczesna, o owocach możliwych do zbioru już w lipcu (zbiór trzykrotny). W pierwszym zbiorze owoce są słabo wybarwione, ale w dwóch następnych już dwubarwne – zielonożółte z łososiowym rumieńcem (fot. 1). Jabłka są twarde, o wysokiej zawartości ekstraktu i dużej kwasowości (1%), nadawać się mogą do wyrobu soków. Korona drzewa jest łatwa do prowadzenia. Odmiana owocuje na krótkopędach, rozłożenie owoców w obrębie korony jest bardzo atrakcyjne.'Sander'

Sadownicy, którzy poszukują obecnie odmian wydających owoce zarówno z przeznaczeniem na deserowe, jak i mogące być wykorzystane np. do produkcji jednoodmianowego soku, będą prawdopodobnie zadowoleni z zimowej kreacji ‘Chopin’ (zasadnicza barwa skórki jabłka jest zielonkawa z subtelnym, różowawym rumieńcem, kwasowość – 1,2%). Niestety jest to odmiana bardzo trudna do prowadzenia w sadzie. Gałęzie są nader wiotkie, przez co występują problemy z formowaniem korony.

‘Pagacz’ (przypuszczalnie mutant ‘Jonagolda’) to odmiana, której owoce pod względem kształtu, barwy skórki, parametrów jakościowych miąższu są typowe dla ‘Jonagolda’.

Owoce odmiany ‘Golden Dream’ przypominają te u kreacji ‘Golden Delicious’, wybarwiają się ładnie, przy czym rumieniec, który je pokrywa, jest łososiowy; czasami ich skórka może się ordzawiać.


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności