Jak obniżyć koszt utrzymania chłodni?

Optymalizacja kosztów związanych z utrzymaniem chłodni jest nie lada wyzwaniem dla sadowników. Ten sektor rolnictwa należy do grupy, która zużywa ponadprzeciętną ilość prądu w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo cena prądu i wprowadzona opłata mocowa sprawiają, że na tle Unii Europejskiej zaczynamy mieć jedne z najżywszych kosztów utrzymania gospodarstwa. Jak uchronić się przed zbędnymi kosztami?

Sadownicy na cele produkcyjne przeznaczają między 70 a 90 proc. całej zużytej energii elektrycznej. Jest to oczywiście uzależnione od profilu i wielkości gospodarstwa. Faktem jest, że rachunki za prąd w przeciętnym gospodarstwie 10-hektarowym (500 ton) mogą sięgać rocznie nawet 25 tys. złotych.  Niestety w 70 proc. gospodarze przepłacają za prąd. Powód? Niekorzystna cena za sprzedaż prądu, która owocuje wysokimi rachunkami, a przy doborze najlepszej stawki za kWh można zaoszczędzić nawet 40 % kosztów.

Realne oszczędzanie na prądzie
Jeżeli gospodarstwo znajduje się  np. w województwie mazowieckim i zużywające rocznie 25 MWh, to po zmianie sprzedawcy energii jest w stanie zaoszczędzić ok. 5000 złotych w skali roku. Zmiana sprzedawcy prądu na takiego, który oferuje najbardziej konkurencyjne stawki na rynku dla taryfy C, to czysty zysk dla gospodarza i realna oszczędność.

Przykład. Firma Po Prostu Energia oferuje obecnie 0,24 zł netto za 1 kWh oraz całkowity brak opłaty handlowej dla taryfy C11. Po podliczeniu rocznego zużycia prądu w gospodarstwie rolnym (jeżeli posiadamy taryfę C) oszczędzamy od 35 do 45 proc.

Nowoczesne gospodarstwo kontra wysokie rachunki
Optymalizacja kosztów związanych z bieżącymi rachunkami za media w gospodarstwie jest możliwa i przynosi wymierne oszczędności. Wystarczy, że będziemy zwracać uwagę m.in. na:

  • Wybór odpowiednie taryfy w gospodarstwie
  • Liczbę liczników pomiarowych
  • Całkowity koszt 1 kWh w trakcie trwania umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej
  • Wysokość opłaty handlowej lub jej brak – wybierajmy takiego dostawcę, który nie pobiera dodatkowych kosztów, ponieważ mogą one wynieść kilkaset złotych rocznie
  • Gwarancję ceny w trakcie trwania umowy – poprośmy o wykaz cen w każdym miesiącu trwania naszej umowy.

Źródło: materiały firmy Po Prostu Energia

 

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGrecy produkują szparagi… dla Niemców
Następny artykułWyeksportowali truskawki o wartości 38 mln euro. Gdzie trafiły?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.