Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
27.11.2017

Prof. Makosz: Na krajowym rynku jabłek

Eberhard Makosz
W pierwszych dniach listopada do grup i organizacji oraz większych producentów jabłek w całym kraju zwracałem się z pytaniami o wielkość zbiorów i zapasów oraz jakość przechowywanych jabłek. Otrzymałem ponad 50 wyczerpujących odpowiedzi. W oparciu o te informacje i notowania cenowe oparłem swój pogląd na aktualną sytuację na naszym rynku.
 
W bieżącym roku zebrano w Polsce co najmniej 2,9 mln ton jabłek (w 2016 r. – 4,0 mln ton). Prognozy zagospodarowania tych owoców są następujące (w nawiasach sezon 2016/17): jabłka deserowe - 1,4 mln t (1,6 mln t), w tym eksport 0,8 mln t (1,0 mln t); jabłka przemysłowe – 1,5 mln t (2,4 mln t), w tym na sok zagęszczony 1,1 mln t (1,9 mln t).
 
Zapasy jabłek w naszych chłodniach na 1 listopada oceniam na 1,2 mln ton (przed rokiem mieliśmy ich 1,7 mln ton). Gorsza jest ich jakość. W porównaniu z ubiegłym rokiem przechowuje się więcej ‘Gali’ i ‘Golden Deliciousa’, a mniej ‘Jonagolda’ i ‘Idareda’. W tym roku znaczna liczba sadowników i organizacji producentów przechowuje swoje jabłka we własnych przechowalniach i zwykłych chłodniach.
 
W kilku większych grupach i organizacjach pusta jest część komór ze zmodyfikowaną atmosferą. Jabłka przechowane w przechowalniach i zwykłych chłodniach istotnie stracą na jakości (jędrności) już w styczniu przyszłego roku. Wpłynie to na wysokość eksportu i ceny skupu. 
 
W połowie listopada średnie ceny skupu jabłek w obrocie krajowym i na eksport wynosiły zł/kg (w nawiasie rok 2016):

 
Ceny detaliczne w supermarketach, w zależności od odmiany wahały się na początku listopada od 3,5 do  4,2 zł/kg w dużych miastach i od 2,50 do 3,00 zł/kg w mniejszych miejscowościach. W porównaniu z rokiem ubiegłym były one wyższe o około 1,0 zł/kg. Jak na razie jest dobry popyt na nasze jabłka w kraju, niewielki na eksport do krajów wschodniej Europy.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz, TRSK

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności