35. edycja targów Plantarium w Holandii

W sobotę 26 sierpnia w holenderskim Boskoop-Hazerwoude zakończyły się targi Plantarium 2017, uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży szkółkarstwa ozdobnego. Plantarium to przede wszystkim impreza poświęcona prezentacji nowości odmianowych oraz wyznaczaniu trendów w „zielonej” modzie. Tegoroczna, 35. jubileuszowa edycja targów trwała od 23 do26 sierpnia i uczestniczyło w nich 250 wystawców z 11 krajów.

Powierzchnia wystawy było nieco mniejsza niż przed rokiem i zajęła 18 tys. m2 w dwóch halach. Organizatorzy spodziewali się 17 tys. gości z 36 krajów. Jedna z ważniejszych wizyt, podkreślających znaczenie szkółkarstwa były odwiedziny Plantarium przez Alexandra Wasilewicza Shulgina, rosyjskiego ambasadora w Holandii (Rosjanie stanowią znaczny odsetek importerów szkółkarskiego materiału ozdobnego z tego kraju).

Jak co roku targi Plantarium odbywały się pod hasłem przewodnim, którym tym razem było słowo „Stories”, które można przetłumaczyć, jako „Opowieści”. Organizatorzy oraz wystawcy chcieli w ten sposób pokazać, że obecnie nawet najlepszą rośliną ciężko jest zainteresować finalnych odbiorców, jeśli nie przedstawi im się jej w atrakcyjny sposób, który rozbudzi zainteresowanie. Z tego, między innymi, powodu na targach stworzono sześć Pokojów Inspiracji, które pokazywały detalistom, jak można zainteresować klienta roślinnymi nowościami, poprzez stworzenie w punkcie handlowym wzorcowej aranżacji ich wykorzystania, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Kolejną nowością służącą temu samemu celowi były ogrody pokazowe poświęcane ważnym postaciom, zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Wśród nich znaleźli się: Salvador Dali, Don Kichot, Annie M. G. Schmidt (holenderska autorka książek dla dzieci), Anna Frank (żydowska dziewczynka, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie), Nelson Mandela, Amadeus Mozart oraz Joop Zoetemelk (kolarz szosowy z Holandii).


Ogród Don Kichota

Na Plantarium najważniejsze są jednak roślinne nowości. W tym roku jury przyznało trzy złote medale, 7 srebrnych oraz 14 brązowych. Za najciekawszą nowość uznano hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Lady Mata Hari® (‘Jong 01’). W tym wypadku sędziowie podkreślili, że przy ogromnym obecnie asortymencie odmian tego gatunku trudno jest o kolejną innowację. Udało się to jednak hodowcom ze szkółki De Jong Plant B.V. z Holandii: hortensja Lady Mata Hari® tworzy bowiem różnokolorowe kwiaty płonne w obrębie jednego kwiatostanu (w zależności od pH podłoża w tonacjach różowych lub niebieskich).


Hortensja Lady Mata Hari – najlepsza nowość Plantarium 2017  

Podobnie jak w ostatnich kilku latach, prawie wszystkie (poza jedną) nagrody przypadły roślinom ozdobnym z liści bądź kwiatów (iglaste nadal tracą na popularności). Jury dziennikarzy przyznało swoją główną nagrodę w kategorii „Nowości roślinne” nowej odmianie judaszowca kanadyjskiego (Cercis canadensis) – ‘The Rising Sun’ (tworzy złotożółte liście, które nie są uszkadzane przez słońce). W kategorii „Koncept” dziennikarze nagrodzili natomiast pomysł o nazwie Fleura Terrazza zaprezentowany przez firmę Van der Starre z Boskoop (Holandia) – podanie pnączy (przede wszystkim wybranych odmian powojników), w dużych pojemnikach z podporami, jako gotowego produktu do dekoracji pojemników balkonowych, tarasowych lub nawet stołów ogrodowych.  
        
Tekst i fot. Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWe Francji najmniejsze zbiory winogron od ponad pół wieku
Następny artykułIle warzyw spożywa polska rodzina?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.