O maksymalizacji plonów warzyw w Kórniku

Spotkania przedsezonowe z plantatorami w rejonach intensywnej uprawy warzyw weszły już na stałe do kalendarzy firm oferujących nasiona, nawozy czy środki ochrony roślin. 15 lutego w Kórniku (woj. wielkopolskie) odbyło się jedno z serii spotkań organizowanych przez firmę Rijk Zwaan we współpracy z firmami Yara Poland i BASF. Jego temat to: jak uzyskać maksymalny plon i jakość w uprawie warzyw w polu?
Kapusty skrojone na miarę
W pierwszej prezentacji spotkania Marcin Pawlak podpowiadał plantatorom, na które odmiany warzyw kapustnych warto postawić w rozpoczynającym się sezonie. Wśród wczesnych kapust wyróżnił mieszańce: Jetma RZ F1 (50–55 dni wegetacji) – o szybkim tempie wzrostu i kulistych główkach oraz Pushma RZ F1 (55–63 dni wegetacji) – wyróżniający się małą podatnością na pękanie, dzięki czemu główki można przetrzymać na polu nawet przez 2 tygodnie od momentu osiągnięcia dojrzałości zbiorczej.

Z prezentowanych odmian przetwórczych do kiszenia na uwagę zasługiwały kapusty m.in: Secoma RZ F1 (90–110 dni wegetacji) i Sufama RZ F1, której główki, jak informował przedstawiciel firmy, na glebach o dobrym podsiąkaniu dorastają do 12–15 kg. Natomiast do produkcji gołąbków i surówek M. Pawlak rekomendował odmianę Ancoma RZ F1 (140 dni wegetacji) o lekko spłaszczonych główkach złożonych z dużych liści, które można przechowywać przez krótki okres po zbiorze.

Obok sprawdzonych mieszańców – Storema RZ F1 i Mucsuma RZ F1 – firma Rijk Zwaan przygotowała na sezon 2016 dwie nowości do długiego przechowywania: Fleximę RZ F1 – tworzącą niewielkie, marketowe główki o intensywnie zielonych liściach okrywających oraz Lagrimę RZ F1 o większych główkach w kształcie balonu, tolerancyjną na stresowe warunki uprawy. Przedstawiciel firmy poświęcił również sporo uwagi kapustom czerwonym. Wśród nich wyróżnił świeżorynkowe mieszańce Redma RZ F1 i Resima RZ F1 oraz odmiany przetwórcze o większych główkach, które można również sprzedawać na rynku warzyw świeżych: Rodima RZ F1 i Futurima RZ F1.

Oprócz kapust Marcin Pawlak prezentował ofertę odmian kalafiorów i brokułów. Nowością w portfolio firmy Rijk Zwaan w tym ostatnim segmencie jest uniwersalny brokuł Vicario RZ F1 o kształtnych, półkolistych różach z drobnymi pąkami i dużej tolerancji na wysoką temperaturę.
Buraki wracają do łask
Krzysztof Banaszak poświęcił swoje wystąpienie chętnie uprawianym w Wielkopolsce warzywom korzeniowym. Prezentację odmian rozpoczął od buraków ćwikłowych, które polscy konsumenci przyzwyczajeni do tradycyjnego barszczu i konserwowanych wiórków buraczanych odkrywają na nowo jako bardziej wszechstronny składnik zdrowej, lekkiej kuchni. Do sprzedaży w pęczkach i bez liści latem, a także do uprawy poplonowej przedstawiciel firmy polecał odmianę Zeppo RZ F1 o lekko spłaszczonych gładkich korzeniach.

Plantatorom sprzedającym korzenie bez liści, także po długim przechowywaniu lub produkującym buraki typu baby K. Banaszak rekomendował odmianę Babybeat RZ o kulistych, wyrównanych zgrubieniach pokrytych gładką, błyszczącą skórką. Ciekawą propozycją do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych bezpośrednio po zbiorze lub po przechowywaniu był również mieszaniec Belushi RZ F1 o kulistych korzeniach, które dzięki mocnej części nadziemnej można zbierać mechanicznie.

Propozycją firmy Rijk Zwaan dla producentów buraków o podłużnych zgrubieniach jest odmiana Carillon o silnym ulistnieniu, mało podatnym na infekcje chorób grzybowych. Tworzy ona ok. 20-centymetrowe, proste korzenie o wysokiej zawartości cukrów i betaniny. 

Z segmentu marchwi przetwórczych K. Banaszak polecał wielkopolskim producentom odmiany Trafford RZ F1, Warmia RZ F1 i Karotan RZ, natomiast do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych wczesną Jeradę RZ F1 i Fidrę RZ F1 o okresie wegetacji 115–120 dni. 
Efektywne nawożenie i ochrona 
W Kórniku oprócz oferty odmianowej prezentowano również informacje z zakresu efektywnego nawożenia warzyw oraz ochrony herbicydowej i fungicydowej upraw. Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przekonywał producentów, że warunkiem koniecznym do efektywnego pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby jest regulacja jej odczynu. Zaznaczał przy tym, że zasadowy odczyn gleby nie jest równoznaczny z jej dużą zasobnością w dostępny dla roślin wapń, który jest bardzo istotny z punktu widzenia fizjologii warzyw. Zdarzają się gleby o wysokim pH i niskiej zawartości wapnia. Do żywienia roślin łatwo dostępnym wapniem prelegent polecał saletry wapniowe przeznaczone do nawożenia posypowego (YaraLiva Tropicote, YaraLiva Nitrabor) oraz saletrę potasowo-wapniową (Unika Calcium).

Wojciech Kopeć (Yara Poland) mówił o efektywnym nawożeniu warzyw

Na zakończenie spotkania Marcin Chojecki przybliżył możliwości walki z chwastami i patogenami warzyw przy użyciu preparatów firmy BASF. Prelegent przypominał plantatorom o nowej, rozszerzonej o uprawy małoobszarowe rejestracji preparatu Stomp Aqua 455 CS, który obecnie można stosować w produkcji ponad 20 gatunków warzyw oraz rozszerzonej rejestracji fungicydu Cabrio Duo 112 EC, który wcześniej przeznaczony był do ochrony ziemniaków przed zarazą i alternariozą, a obecnie można go stosować również w uprawie cebuli (mączniak rzekomy), pomidora (alternarioza, antraknoza, zaraza ziemniaka), ogórka (mączniak rzekomy) i sałaty w gruncie (mączniak rzekomy).

tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak
 
 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTargi z pasją
Następny artykułŁukasz Hołubowski nowym prezesem Agencji Rynku Rolnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.