Zadbać o pomidory gruntowe z Arystą

Uczestnicy spotkania w Czeluścinie
W miniony piątek (12 czerwca) firma Arysta LifeScience zaprosiła producentów pomidorów gruntowych do Czeluścina, na pola Ireny Grobelnej, gdzie można było przyjrzeć się wzorcowo prowadzonej plantacji i wysłuchać prelekcji na temat nawożenia, ochrony i biostymulacji pomidora.

Dr inż. Piotr Chohura mówił o roli nawożenia doglebowego w uprawie pomidorów. Prelegent zwrócił uwagę na znaczenie i najlepsze źródła poszczególnych makro- i mikroskładników, podkreślając przy tym, że nie należy przeceniać roli nawożenia dolistnego, które powinno mieć jedynie charakter wspomagający, podstawowe znaczenie ma zbilansowane żywienie „przez korzeń”.

O racjonalnym zwalczaniu chorób pomidora z możliwością ograniczenia pozostałości środków ochrony roślin mówił prof. Józef Robak. Pracownik Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przekazywał licznie przybyłym na spotkanie producentom pomidorów, których z dostępnych na rynku preparatów fungicydowych nie należy stosować przed zbiorami z uwagi na długie utrzymywanie się w roślinach ich pozostałości.

Na zakończenie spotkania dr inż. Piotr Pawlak przedstawił korzyści płynące z wykorzystania biostymulatorów w uprawie polowej pomidora, podkreślając przy tym, że „flagowy” biostymulator w ofercie firmy Arysta LifeScience – Asahi SL poprawia kondycję roślin nie tylko po przymrozkach, ale również w przypadku wystąpienia innych czynników stresowych, m.in. suszy. Polecał również plantatorom stosowanie preparatu Vaxiplant, szczepionki dla roślin opartej na naturalnym polisacharydzie – laminarynie, która uruchamia mechanizmy odpornościowe w roślinach i chroni je przed porażeniem bakteryjną centkowatością pomidora i innymi patogenami. Preparat działa zapobiegawczo i nie ma okresu karencji; zastosowany nalistnie działa w roślinach systemicznie – podkreślał Piotr Pawlak.

Tekst i fot. A. Czerwińska-Nowak

Więcej zdjęć ze spotkania w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMączniak rzekomy i zaraza ziemniaka łatwiejsze do zwalczenia
Następny artykułRozmowy polsko-indonezyjskie

2 KOMENTARZE

  1. Cyt.”których z dostępnych na rynku preparatów fungicydowych nie należy stosować przed zbiorami z uwagi na długie utrzymywanie się w roślinach ich pozostałości. ” Gdzie można się tego dowiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.