Apetyt na jagody goji

Od kilku lat w sklepach ze zdrową żywnością, na targach żywności ekologicznej oraz w supermarketach w asortymencie pojawiły się suszone jagody goji. Właściwa nazwa dla rośliny, z której się je pozyskuje to kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum), rzadziej kolcowój chiński (L. chinense). Cena 1 kg owoców jest dość wysoka, dochodzi nawet do 100 zł. W Polsce można z powodzeniem uprawiać kolcowój, więc być może jest to dobry sposób na dywersyfikację produkcji sadowniczej i uzyskanie dochodów.

Kolcowój szkarłatny naturalnie występuje w Chinach, tam także z tego gatunku zakładane są plantacje towarowe. Obecnie gatunek ten, obok kolcowoju chińskiego, rozprzestrzenił się w uprawie na całym świecie.
 
Jagody goji są od stuleci stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, koreańskiej, japońskiej i tybetańskiej. Przez dietetyków i konsumentów są wysoko cenione za właściwości prozdrowotne. Ze strony internetowej szkółki Clematis – Źródło Dobrych Pnączy dowiadujemy się, że w przypadku Lycium barbarum ‘New Big’ w 100 g jagód goji znajduje się 2500 mg witaminy C (trzecie miejsce wśród roślin pod względem zawartości witaminy C), poza tym są one bogate w witaminy z grupy B i witaminę E, a także mikroelementy, takie jak: cynk, żelazo, miedź, wapń, german, selen, fosfor. Zawierają 21 niezbędnych dla zdrowia minerałów i 19 aminokwasów. Nasiona zawierają natomiast liczne triterpeny i steroidy triterpenowe.

W uprawie
– Kolcowój szkarłatny, bo odmiany tego gatunku najczęściej są oferowane przez krajowe szkółki, to pnącze prymitywne. Oznacza to, że roślina nie czepia się podpór tylko o nie wspiera – wyjaśnia Szczepan Marczyński, współwłaściciel szkółki Clematis – Źródło Dobrych Pnączy. Podobnie jest w przypadku róży pnącej.

Kolcowój można także uprawiać bez podpór. Jego pędy są wiotkie, łukowato zwisające (fot. 2). Wzrost krzewów jest umiarkowanie silny, dorastają zwykle do 2–2,5 m. W pierwszych latach kolcowój warto przycinać, wówczas można roślinę rozkrzewić. Pnącza są dobrze przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Dobrze znoszą nawet duże, do –30°C, spadki temperatury zimą (wysoka mrozoodporność). Mają niewielkie wymagania w stosunku do stanowiska, rosną nawet na słabszych glebach, piaszczystych, przepuszczalnych, a gorzej – na podłożu gliniastym. Mogą być sadzone zarówno na wystawie słonecznej (taką preferują), jak i w półcieniu.


Fot. 2. Pomarańczowo-czerwone jagody widoczne na zwisających, łukowato wygiętych pędach

Kolcowój szkarłatny jest oferowany w pojemnikach, zatem można go sadzić przez cały sezon. Jak informował szkółkarz, „pojemnik przed sadzeniem dobrze jest zanurzyć w naczyniu z wodą na 10–30 minut. Rośliny sadzi się w dołki o wymiarach 40 x 40 x 40 cm, na ich dnie należy wysypać 10-centymetrową warstwę dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej. Dół wypełnia się żyzną ziemią. Pnącze należy sadzić 0,5–1 cm głębiej niż rosła dotychczas, w odległości co najmniej 30 cm od ścian lub innych roślin”.
 
Ozdobne owoce
Element ozdobny kolcowoju szkarłatnego to przede wszystkim owoce. Kwiaty są bowiem małe, ich średnica nie przekracza 2 cm (zwykle ok. 1–1,5 cm), fioletowe, rozwijają się od czerwca do sierpnia. Liście natomiast są zielone, lancetowate, do 6 cm długości. Owoce, w zależności od terminu kwitnienia, dojrzewają od sierpnia do października. Niezebrane na krzewach pozostają nawet do mrozów, nie tracąc swoich walorów smakowych. Są czerwono- -pomarańczowe, w zależności od odmiany ich długość wynosi od 1 do 3 cm (odmiana ‘No. 1’ i ‘New Big’). Ich średnica to ok. 0,7–1 cm. Jagody goji są słodkie, może być jednak wyczuwalny gorzkawy posmak (tylko owoce odmiany ‘No. 1’ nie mają gorzkiego posmaku).

Zastosowanie
Jagody goji najlepiej spożywać jako owoce deserowe, dodatek do lodów i deserów. Można je też dodawać do różnych potraw lub napojów, np. herbaty. Portale kulinarne wskazują na wiele zastosowań zarówno świeżych, jak i suszonych owoców.

Dorota Łabanowska-Bury
Na podstawie informacji m.in. ze strony: www.clematis.com.pl
Fot. 1, 2 D. Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 8/2015 miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKRIR: straty w rolnictwie z powodu suszy mogą sięgać 20-30 mld zł
Następny artykułPrezydent podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.