Na Demo Farmie Truskawkowej

31 lipca br. w Michalczewie k. Warki zorganizowane zostało spotkanie dla producentów truskawek w ramach Letnich Warsztatów z Grupą Truskawkową . Wśród podejmowanych tematów było m.in. przygotowanie pola pod nowe, jesienne nasadzenia. W plenerze, na plantacji  Andrzeja Glinki, odbył się także pokaz sadzenia - ręczny i za pomocą sadzarki.
Organizatorami Letnich Warsztatów były Grupa Truskawkowa Osadkowkski SA oraz Hortus Media. W gospodarstwie pokazowym grupy w Janowie, którego właścicielem jest Andrzej Glinka (fot. 1) uprawiane są głównie truskawki odmian wczesnych – włoskiej ‘Clery’ i brytyjskiej ‘Malling Centenary’ pod niskimi osłonami foliowymi.

Fot. 1. Właściciel plantacji pokazowej truskawki – Andrzej Glinka opowiadał o technologii produkcji w swoim gospodarstwie  

Na ziemi grójeckiej nie mogło jednak zabraknąć także sztandarowej dla tego rejonu kraju odmiany Marmolada® ‘Onebor’ .  Jej owoce są przeznaczane głównie na eksport, a plantacja zakładane są w sierpniu z sadzonek doniczkowanych. Rośliny sadzone są na płask, ale w każdym rzędzie (pojedynczym) zakładane jest nawadnianie. Wszystkie nasadzenia są ściółkowane słomą. Po zbiorach owoców liście są koszone, co znacznie ułatwia prowadzenie ochrony roślin po zbiorze oraz nawożenie. Ponadto p. Andrzej mechanicznie reguluje szerokość rzędów (fot. 2). 


Fot. 2. Marmolada® w systemie 1-rzędowym 

Podczas prezentacji na polu można było zapoznać się z zaleceniami dr Zbigniewa Jarosza (UP Lublin) i Jarosława Barszczewskiego (Yara Poland) odnośnie do nawożenie plantacji po zbiorze. Zalecali przede wszystkim, aby nie zapominać, że po zbiorze rośliny budują potencjał plonotwórczy na przyszły rok. Wśród polecanych nawozów znalazły się: Unika Calcium (w dawce 100-250 kg/ha), a do dokarmiania dolistnego Kristalon niebieski (przy niższej temperaturze) lub zielony (w korzystniejszych warunkach termicznych). J. Barszczewski podkreślił także, aby producenci truskawek wzięli przykład z sadowników i truskawkom jesienią dostarczyli także cynku i boru. Te dwa składniki mają zwiększyć odporność roślin na niską temperaturę zimą (zapobiec przemrożeniu uprawy). 

Swoją ofertę dla plantatorów pokazała także firma Agrotimh, dostawca maszyn marekBreviglieri, Peruzzo, Kubota i Sfoggia. Glebę przed przystąpieniem do sadzenia należy uprawić. Można to zrobić za pomocą brony aktywnej (fot. 3). Ta pokazana podczas spotkania miała szerokość roboczą 190 cm i napędzana była z WOM ciągnika.

Fot. 3. Przygotowanie stanowiska pod truskawkę za pomocą brony aktywnej 

Następnym etapem jest albo sadzenie ręczne albo za pomocą sadzarki. Albert Zwierzyński (gospodarz pokazów, prowadzący także całe spotkanie) i Tomasz Pieniak, reprezentujący firmę Vivai Mazzoni, zaprezentowali sposób sadzenia truskawek – materiału szkółkarskiego frigo.

Fot. 4. Albert Zwierzyński (z lewej) i Tomasz Pieniak 

[NEW_PAGE]

Do tego celu można używać prostych narzędzi (fot. 5), które można także wykonać we własnym zakresie. Ważne jest ,aby takie urządzenie umożliwiało wykonanie odpowiedniej głębokości dołka pod roślinę i wprowadzenie systemu korzeniowego w głąb gleby, bez jego podwijania. Jeśli system korzeniowy jest zbyt długi można go skrócić. Jest to – zdaniem T. Pieniaka – lepsze rozwiązanie niż gdyby korzeń miał się podwinąć i nie pobierać wody ze składnikami odżywczymi. Wówczas wzrost roślin na plantacji jest niemożliwy. 

Fot. 5. Narzędzia przydatne podczas sadzenia wykonane własnym sumptem

Przy wykorzystaniu materiału szkółkarskiego doniczkowanego można pracę usprawnić wykorzystując sadzarkę. Prezentowana podczas spotkania maszyna Sfoggia Itala (fot. 6) zaprojektowana jest, aby umożliwić precyzyjne sadzenie. Rośliny wyjmowane są z pojemników ręcznie (fot. 7) i umieszczane przez operatora w chwytakach przytwierdzonych do łańcucha prowadzącego, który z kolei przenosi i umieszcza je w bruździe na określonej głębokości i określonej odległości od poprzedzającej rośliny. 


Fot. 6. Sadzarka chwytakowa Sfoggia Itala

Fot. 7. Sadzonki doniczkowane przygotowane do sadzenia 
Tekst i foto: Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzerwcowy stan zapasów jabłek i gruszek w UE
Następny artykułWłosi szacują straty w czereśniach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.