Znane i sprawdzone rozwiązania w ochronie przed parchem

Każdy sezon jest inny i wita nas odmiennymi warunkami. Jak dotąd ochrona przed parchem jabłoni skupia się na zabiegach zapobiegawczych. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Jeszcze wczesną wiosną mówiliśmy o deficycie wilgoci, pojawiały się nawet pierwsze opinie o możliwości wystąpienia suszy. Co prawda szybko przestaliśmy obawiać się o brak opadów, ale sytuacja skomplikowała się pod względem ochrony. Czynnikiem sprzyjającym sadownikom była temperatura, która wyraźnie spowalnia ryzyko wystąpienia infekcji, jednak o parchu dyskutowało się wyraźnie więcej niż w ubiegłym sezonie.

Pierwsze zabiegi zabezpieczające sadownicy wykonali przed świętami wielkanocnymi. Dobór substancji zabezpieczającej zależał w dużej mierze od postępu wegetacji w sadach. W tych, w których obserwowano więcej tkanki liściowej (etap rozwoju jabłoni był nieco zróżnicowany w zależności od rejonu Polski) do ochrony zapobiegawczej wykorzystywano najczęściej Delan® (Pro lub 700 WG). W innych, gdzie wegetacja była spowolniona, ochrona opierała się na zabiegach miedziowych.

Również późniejsze warunki pogodowe wzbudzały dużą dyskusję. Z jednej strony mieliśmy długo utrzymujące się zwilżenie tkanki zielonej, z drugiej strony infekcjom nie sprzyjała wówczas niska temperatura. W kolejnych dniach jednak ociepliło się, co wymusiło zabiegi zapobiegawcze z użyciem silniej działających preparatów.

Decyzja o konieczności ochrony powinna być poparta obserwacją warunków pogodowych, wskazaniami modeli chorobowych, a także fachowym doradztwem. Zwróćmy chociażby uwagę, że stopnień rozwoju wegetacji może różnić się zależności od regionu, odmienne są również warunki pogodowe. Strategia ochrony powinna być zatem wybierana indywidualnie. Jaka jest najlepsza dla naszego sadu? Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie zabiegi wykonaliśmy w ostatnim czasie.

Wielu sadowników w przypadku infekcji pierwotnych opiera się na dobrze znanym rozwiązaniu, jakim jest Delan® 700 WG lub nowszym Delan® Pro, jednak BASF rekomenduje również możliwość zastosowania preparatu Polyram® 70 WG, który działa niezależnie od temperatury i nie stwarza ryzyka wystąpienia odporności.

Polyram® 70 WG jest drugim po Delanie fungicydem powierzchniowym, który może być wykorzystywany do zabiegów zapobiegawczych w ciągu całego okresu wegetacji. Ze względu na korzystny wpływ na wybarwienie owoców, stosowany jest najczęściej w  okresie infekcji wtórnych, w okresie wzrostu owoców. Dobre wyniki w zwalczaniu parcha jabłoni uzyskano także przy użyciu tego związku w początkowym okresie infekcji pierwotnych. Polyram® 70 WG oprócz zwalczania parcha jest jednocześnie cennym uzupełnieniem nawożenia dolistnego, gdyż zawiera znaczne ilości cynku, mikroelementu istotnie poprawiającego kondycję liści.polyram

Zastosowanie: fungicyd o działaniu kontaktowym do zapobiegawczego stosowania w ochronie jabłoni przed parchem jabłoni.

Zawartość substancji czynnej: metiram – 70%.

Dawki: jabłoń: 2,0–2,6 kg/ha – parch jabłoni.

Okres karencji: jabłoń – 21 dni.

 

 Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here