Angielskie róże w polskich ogrodach. Poznajmy ich zalety

Róże angielskie zostały wyhodowane, by chronić piękno i specyfikę tych klasycznych kwiatów. Od samego początku ich powstania osiągnęły ogromny sukces. Najnowsze zaś trendy nawiązujące do nostalgii i ogrodów bardziej naturalnych sprawiają, że róże angielskie stają się znowu modne. Piszemy o nich, ponieważ doskonale sprawdzają się w zieleni miejskiej — mają pokrój róż parkowych, kwitną długo lub powtarzają kwitnienie (red.).

Nowoczesne gospodarstwo – czyli jakie? O czym przeczytacie w magazynie „Szkółkarstwo” 4/2023?

Ukazał się czwarty numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”, w którym tradycyjnie znajdą Państwo więcej treści. To za sprawą dodatku, którego temat w tym roku brzmi „Nowoczesne gospodarstwo”.

Szczepione rośliny iglaste wciąż na topie

Szczepione rośliny iglaste to specjalność Szkółki Nowaczyk z Wyganowa. Rozmawialiśmy z jej gospodarzem Nikodemem Nowaczykiem o krzewach iglastych. Jest to ciekawa i bardzo zróżnicowana grupa gatunków ozdobnych. W ostatnich latach niektóre taksony ustąpiły miejsca innym roślinom – w tym liściastym. Ale są gatunki i odmiany iglaste cieszące się niezmienną popularnością.

Jak atrakcyjnie zaprezentować byliny w punktach sprzedaży?

Niemiecka szkółka Köster, dostarczająca byliny głównie do centrów ogrodniczych, od lat testuje formy „podania” towaru klientowi detalicznemu. O ile kilkanaście lat temu barwne etykiety były tym, co przykuwało uwagę, o tyle obecnie stały się one minimalistycznym standardem. Rynek oczekuje już więcej. Amatorów ogrodnictwa od czasu pandemii przybyło. Wielu z nich chce stworzyć swój ogród czy zagospodarować taras, ale wciąż błądzi w morzu informacji znalezionych w Internecie. Warto ułatwić im wybór i pomóc w podtrzymaniu zainteresowania roślinami ozdobnymi. Jak atrakcyjnie zaprezentować byliny w punktach sprzedaży?

Ceny materiału szkółkarskiego w poszczególnych województwach

Ceny materiału szkółkarskiego powinny być następstwem analizy kosztów produkcji w gospodarstwach szkółkarskich. Ta zaś należy do trudnych zadań. Głównie z powodu charakteru produkcji, która od momentu posadzenia materiału wyjściowego roślin do uzyskania towaru finalnego trwa kilka lat.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Ukazał się drugi tegoroczny numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. W tym wydaniu zwracamy uwagę na kilka, coraz bardziej widocznych także na polskim rynku trendów w „zielonej” branży.

Niższa temperatura w szklarni, a koszty większe?

Rosnące ceny energii i paliw mocno zaniepokoiły większość producentów roślin ozdobnych. Szczególnie tych uprawiających rośliny pod osłonami. Rozpoczęły się poszukiwania, jak zaradzić problemowi rosnących z dnia na dzień kosztów. Jedni ogrodnicy rozważają przejście na tańsze paliwa. Inni myślą o produkcji własnej energii za pomocą fotowoltaiki i ogrzewanie pompą ciepła. Wielu zastanawia się nad zależnością temperatury w szklarni a kosztami produkcji.

Pilarka Akumulatorowa Stihl do pielęgnacji drzew

Stihl MSA 220 TC-O z górnym uchwytem - Wydajna, profesjonalna, akumulatorowa pilarka do pielęgnacji drzew, usuwania kawałków pni, korygowania koron drzew i usuwania martwego drewna. Wyjątkowo komfortowa obsługa dzięki elektronicznemu systemowi sterowania z przyciskiem odblokowującym do łatwego uruchamiania pilarki.

Uprawa i pielęgnacja bambusów w Polsce

Bambusy to wiecznozielone rośliny o atrakcyjnym wyglądzie. To sprawia, że uprawa bambusów coraz częściej interesuje ogrodników i architektów krajobrazu. Wiele ich gatunków i odmian śmielej jest wprowadzanych do naszych ogrodów.

Niezawodny pomocnik w szkółce

W gospodarstwach produkujących rośliny ozdobne bardzo dobrze sprawdzają się miniciągniki. Są to pojazdy zwrotne, proste w obsłudze, wielozadaniowe. W Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych „Pawica” z Czańca w woj. śląskim zaufano marce Kubota.