Tulipany – promocja polskiej produkcji na wystawie w Wilanowie

fot. I. Stelmasiewicz

Tulipany zachwycają kolorami i formami kwiatów, kojarzą się z wiosenną energią. Dają radość i nadzieję. Pachną optymizmem. To tylko kilka ich zalet. A że każdemu dają coś innego, można było zaobserwować podczas XIV Wystawy Tulipanów, która odbyła się w drugi weekend marca w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Promocja polskiej produkcji

Wystawa tulipanów w Wilanowie odbywa się regularnie od 2009 r., z wymuszoną przerwą „pandemiczną”. Jej organizatorami są:  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych. To właśnie członkowie stowarzyszenia dostarczają kwiaty cięte tulipanów na wystawę. Takie było bowiem założenie wystawy – aby była miejscem prezentacji i promocji kwiatów polskiej produkcji. Kuratorami wystawy są: Jadwiga Treder, Marta Walewska i Dariusz Sochacki. Patronat nad wydarzeniem objęły Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach i Europejski Szlak Ogrodów Historycznych.

Wydarzeniu towarzyszyły wykłady dotyczące uprawy tulipanów, pokaz florystyczny oraz liczne warsztaty, np. mydlarskie, dotyczące ilustracji botanicznej, haftu czy plastyczno-kaligraficzne.

bukiet tulipanów
Tulipany zaprezentowano w formie bukietów, tu odmiana 'Denmark’, fot. I. Stelmasiewicz

Tulipany atrakcyjnie podane

Aranżację florystyczną dostarczonych kwiatów tradycyjnie oddano w ręce Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek. Tulipany odgrywały oczywiście główną rolę w tym wydarzeniu. Pokazano je w prostej, ale bardzo estetycznej formie – bukietów w wazonach, opisanych nazwą odmiany. Na ten ostatni szczegół zwiedzający wystawę – głównie amatorzy – zwracają dużą uwagę i często skrzętnie notują nazwę tych tulipanów, które skradły ich serca. To jest dowód na to, jak dużą rolę edukacyjną mają tego typu wydarzenia. Nie zabrakło jednak innych wiosennych roślin „cebulowych”, np. hiacyntów, narcyzów, krokusów czy szafirków. Pokazano je np. w formie miniogródków w szkle (te wzbudzały największą ciekawość dzieci), które połączono z niskimi odmianami tulipanów, wykorzystywanymi do uprawy w doniczkach. Starsi zwiedzający podziwiali z kolei przygotowane z rozmachem kompozycje i aranżacje florystyczne, w których wykorzystano m.in. tulipany.

kompozycja w szkle z tulipanów, hiacyntów i szafirków
Wiosenny miniogródek w szkle, fot. I. Stelmasiewicz

Atrakcyjnym dopełnieniem wystawy były piękne prace Izabeli Wolskiej-Kuśmider, która specjalizuje się w przedstawianiu świata roślin za pomocą akwareli. W Wilanowie ściany Oranżerii ozdobiły obrazy przedstawiające tulipany.

Tulipany – bogactwo barw i kształtów kwiatów

Kwiaty te dostępne są na naszym rynku przez cały rok, jednak ich największą sprzedaż odnotowuje się od stycznia do świąt Wielkiej Nocy. Czasem jednak popyt na nie się wydłuża, jeśli święta – tak jak w tym roku – wypadają wcześnie. Ale nie stają się kwiatami zapomnianymi, jednak w momencie, gdy zaczynają zdobić w ogrodach, popyt na kwiaty cięte tulipanów naturalnie spada. Tulipany są rozpoznawalne przez każdego, kojarzą się z wiosną, zachwycają barwami i formami kwiatów. Są chętnie kupowanymi kwiatami ciętymi i – wciąż relatywnie tanimi, a do tego trwałymi w wazonie.

Odmiany pełne

W tym roku na wystawie pokazano wyjątkowo dużo odmian o pełnych kwiatach, w różnych kolorach. Były to m.in. ‘Presto’ – o ciemnoczerwonych kwiatach, First Price® – o czerwonych, bardzo atrakcyjna Pamplona® o czerwonoróżowych kwiatach z zazielenionymi zewnętrznymi listkami okwiatu, ‘Verona’ – o kremowych, ‘Valdivia’ – o pomarańczowych, ‘Mumbai’ – o różowych, Shell® – o czerwono-żółtych czy ‘Kickstar’ – o liliowych, z widocznymi, okazałymi pręcikami między licznymi listkami okwiatu.

odmiana Pamplona® tulipana o pełnych różowych kwiatach
Odmiana Pamplona®, fot. I. Stelmasiewicz
tulipan ‘Verona’ o kremowozielonych pełnych kwiatach
Odmiana ‘Verona’, fot. I. Stelmasiewicz

tulipan Shell®o zółto-czerwonych kwiatach

odmiana ‘Kickstar’ tulipana o pełnych, różowych kwiatach
Odmiana ‘Kickstar’, fot. I. Stelmasiewicz

Tulipany papuzie, fryzowane, Triumph

Zwiększa się oferta tulipanów papuzich. W Wilanowie można było zobaczyć m.in. nową odmianę Cabanna® – o biało-różowych kwiatach.

odmiana Cabanna® tulipany papuzie
Odmiana Cabanna®, fot. I. Stelmasiewicz

Wzrok przyciągała odmiana Spryng Tide® z grupy tulipanów Triumph, o różowoczerwonych, okazałych kwiatach, z białokremową nasadą listków okwiatu. Kolorystycznie są one podobne do tych u odmian ‘Supermodel’ czy ‘Bolroyal Pink’, jednak te u Spryng Tide® są „magnetyczne”.

odmiana Spryng Tide® tulipana o biało-czerwonych kwiatach
Odmiana Spryng Tide®, fot. I. Stelmasiewicz

Niemniej atrakcyjne są odmiany o postrzępionych listkach okwiatu – fryzowane. Tak jak San Stefano® o ciemnoróżowych, wydłużonych kwiatach z białymi końcówkami „płatków” czy Neglige® – o tej samej kolorystyce, ale odwróconej kolejności (brzegi listków okwiatu są różowe). Z kolei kwiaty odmiany Barbados® są ciemne, bordowe.

odmiana Neglige® tulipana o postrzępionych płatkach, biało-różowa
Odmiana Neglige®, fot. I. Stelmasiewicz
tulipan Barbados® o bordowych, fryzowanych kwiatach
Odmiana Barbados®, fot. I. Stelmasiewicz

Na wystawie podkreślano przede wszystkim polskie pochodzenie kwiatów ciętych zaprezentowanych w Wilanowie. Ale zadbano także o prezentację odmiany ‘Lech Wałęsa’. Tulipan ten, należący do Grupy Triumph, tworzy sztywne, wysokie pędy i okazałe, czerwone kwiaty z białymi końcówkami listków okwiatu.

Tulipan – historia i współczesność

Organizatorzy wystawy zadbali o atrakcyjne zaprezentowanie informacji dotyczących historii uprawy tulipanów i przedstawienia stanu obecnego produkcji tych kwiatów. Pochodzące ze stepów i gór Azji Środkowej, z także z obszarów obecnego Iranu, Iraku i Turcji tulipany, do Europy trafiły w 1572 r. Najpierw do ogrodu cesarskiego w Wiedniu, a następnie do Lejdy w Holandii. W tym drugim kraju zamiłowanie do tych roślin przybrało na sile na początku XVI w. Skończyło się to, kojarzoną przez wielu miłośników ogrodnictwa, „tulipanową gorączką” w latach 1634-1637. Wówczas cebule tulipanów były tak cennym towarem, że pojedyncza sztuka była warta tyle, ile wynosiła równowartość dwóch domów w Amsterdamie.

Masowa produkcja cebul tulipanów nastąpiła w Holandii w drugiej połowie XIX w. Do dziś kraj ten – nazywany Krajem Tulipanów  – pozostaje światowym liderem w produkcji cebul tulipanów. Obecnie areał ich upraw w Holandii szacuje się na ok. 10 000 ha. Kwiaty cięte tulipanów na holenderskich giełdach kwiatowych zajmują trzecie miejsce pod względem wartości sprzedaży.

Reprodukcja cebul tulipanów na większą skalę odbywa się również w Japonii, USA, Polsce i Niemczech, Nowej Zelandii. W Polsce pierwsza plantacja cebul tulipanów powstała w 1935 r. w Górsku k. Torunia. Obecnie łączna powierzchnia plantacji reprodukcyjnych tulipanów w Polsce wynosi ok. 200-300 ha. Znaczna jest też produkcja kwiatów ciętych pod osłonami – na powierzchni ok. 55 ha rocznie uzyskiwane jest 150-180 mln szt. tulipanów.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.