Strona główna Tagi Ceny jabłek przemysłowych
Tag:

ceny jabłek przemysłowych

Spadek cen przemysłu

W ciągu ostatnich tygodni z powodu, z jednej strony zastoju na rynkach hurtowych, a z drugiej bardzo niskich cen jabłek na sortowanie, wielu sadowników zdecydowało się sprzedać jabłka gdzie indziej.

Krajowa Grupa Spożywcza ma stabilizować rynki rolne

– Jak stworzyć mechanizm, który w zgodzie z wolnym rynkiem da każdemu następnemu ministrowi rolnictwa, premierowi, narzędzia do aktywnego przeciwdziałania kłopotom rynkowym, jakie się pojawiają? – pytał minister rolnictwa uczestników wtorkowego spotkania w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.

Maliszewski o rynku jabłek przemysłowych: warunki dyktują 2-3 koncerny

Tragiczna sytuacja polskich sadowników trwa. Trwają też rozmowy i szukanie przyczyn tego stanu. Jedni mówią, że winne są zagraniczne przetwórnie, drudzy, że brak eksportu, trzeci, że ogromne nasadzenia z poprzednich lat. Inni wskazują winnych wśród grup i firm handlowych, kolejni mówią, że wszystkiemu winna jest Unia Europejska i politycy. Warto przed wyciąganiem pochopnych wniosków zwrócić uwagę na kilka faktów  - pisze Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Spotkanie sadowników z ministrem w Błędowie (cz. 2) – z dyskusji

Problem z nadprodukcją jabłek i ich niską ceną jest bardzo poważny. Wielu sadowników ma różne zobowiązanie finansowe, dlatego skupienie 500 tys. ton jabłek przemysłowych może nie zmieni diametralnie sytuacji polskich sadowników, ale wspomoże zastrzykiem szybkiej gotówki (wypłaty na kontach sadowników po 7 dniach; czytaj więcej w poprzednim artykule). Jednak jak powiedział minister Ardanowski, ta pomoc jest jednorazowa. Na spotkaniu w Błędowie po wypowiedzi ministra swoje zdanie wyrazili również sadownicy i przedstawiciele władz samorządowych.

Jabłka przemysłowe w Rosji coraz tańsze

Według analityków EastFruit w ubiegłym tygodniu w Rosji ceny jabłek przemysłowych do przetworzenia na sok jabłkowy i koncentrat znacznie spadły. Wraz ze wzrostem dostaw z rodzimych sadów i zwiększeniem dostaw jabłek przemysłowych z Białorusi ich cena spadała prawie codziennie.

Dzisiaj startuje interwencyjny skup jabłek

Rozpoczyna się skup jabłek w ramach pomocy sadownikom. Poprzez firmy współpracujące rząd zamierza zakupić pół miliona ton tych owoców po cenie prawie dwukrotnie wyższej niż oferowana przez zakłady przetwórcze. Tegoroczne rekordowo duże zbiory jabłek, które mają sięgnąć 4,5 mln ton, paradoksalnie są problemem dla sadowników, ponieważ przekładają się na niskie ceny skupu. Te nie rekompensują kosztów produkcji i zbioru owoców.

Eskimos opublikuje listę punktów skupu jabłek w poniedziałek do godz. 13.00

Spółka Eskimos poinformowała na swojej stronie internetowej, że listę punktów skupu jabłek w ramach programu stabilizacji ich cen opublikuje w poniedziałek do godz. 13.00. Lista będzie podlegała aktualizacji - codziennie do godz. 15.00.

Eskimos: będziemy zachęcać sadowników do opóźniania dostaw jabłek

Eskimos, spółka która od 8 października rozpoczyna interwencyjny skup jabłek, na swojej stronie zapowiedziała, że do poniedziałku "postara się" uruchomić serwis z punktami obsługi sadowników. "Będziemy zachęcać wszystkich sadowników do opóźniania dostaw jabłek, proponując premie za dostawy w listopadzie i później" - napisała również.

Elizówka będzie skupować jabłka w Motyczu i Poniatowej

Jak poinformowała pap za przedstawicielami Rynku Hurtowego Elizówka, interwencyjny skup jabłek przez ten podmiot rozpocznie się od poniedziałku w Motyczu i Poniatowej (lubelskie).

Apelują o wstrzymanie się ze sprzedażą poniżej ceny interwencyjnego skupu jabłek

- Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogram polskich jabłek nie może być dalej na rynku tolerowana – poinformował w czwartek minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele spółki Eskimos, która wystąpiła z propozycją skupu jabłek.

Ostatnie artykuły

Usprawnienie wydatkowania środków finansowych

Rada Ministrów przyjęła 30 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

Rośliny i ogrody w międzynarodowym wydaniu

Nowości z zakresu osiągnięć technologicznych i hodowlanych, produkty najwyższej jakości, bogaty program wydarzeń towarzyszących wypełniony pokazami, warsztatami i seminariami. Targi ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz FLOWER EXPO POLSKA, to wieloletnia tradycja i sprawdzona formuła dająca możliwość budowania bezpośrednich relacji o dużym biznesowym potencjale. To też miejsce spotkania branżowych liderów rynku oraz hobbystów, zaproszenie do dyskusji, przegląd dynamicznego i rosnącego w siłę „zielonego sektora gospodarki”.

Konsultacje planu przeciwdziałania skutkom suszy

Od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. w 15 największych polskich miastach odbędą się konsultacje społeczne planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS).